Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvanların doğum yoluyla mı yoksa yumurta yoluyla mı ürediğini anlamanın kolay yolu nedir?

Memeli grupta olup olmadığını bilirseniz hangi yolla ürediğini anlayabilirsiniz aslında...Memeliler bilindik üzere doğumla diğerleri yumurta yada başka şekillerde ürüyorlar.

Başlıca memeliler;

  Hayvanlar Alemi
  • Paylaş
Bu konuyla ilgili bir yerde ya okudum ya da dinledim hatrlayamıyorum.Ama kulakları gözüken canlılar doğurarak,kulakları gözükmeyen canlılar (balık,kuş vs) yumurtlayarak ya da diğer döllenme şekilleriyle ürerlermiş :)
  • Paylaş
1

Şaman, :) Çok şirinmiş ama 5 yaşındaki bir çocuğa öğretmek için yeteri kadar detaylı, çünkü balina ve yunus gibi yüzen memelilerin de kulakları gözükmüyor. Ama tekrardan cidden çok şirinmiş :D

@GNCKSE Engin bilgilerinize başka bir durumda saygı duymayı çok isterim ama burada gereken bilgi ilkokul seviyesinde. @korkmazhi'nin yayınladığı resim, üstünde yazdığı gibi Loango milli parkında yaşayan memelileri göstermekte ve balina, yunus gibi doğal yaşam alanı olarak okyanuslar ya da büyük denizleri seçmiş olan hayvanların yaşadığı bir milli park bulunmamaktadır. Balina ve yunus zaten yüzen memelilerdir balık değillerdir. Yarasa da bir çeşit uçan kemirgendir kuş değildir. Yani hala memeliler doğurarak ürüyor, balıklar, kuşlar, sürüngenler, medüzler, tek hücreli canlılar gibi diğerleri yumurtlama, tozlaşma, bölünme vb. şekillerle ürüyor diyebiliriz. Ayrıca hiç uçamayan devekuşu ya da penguen de kuşlardır, deve vb. değillerdir, yumurtlayarak ürerler. Yüzen memelileri balıklardan ayırmak da kolaydır, tümünün ciğerleri vardır, solungaçları yoktur, tümünün yatay kuyrukları vardır, balıklardaki gibi düşey kuyrukları yoktur.

Karada yaşayan hayvanlar omurgasızlarsa mutlaka solucandır yani memeli değildirve gördüğünde her insan bir solucanı mesela enine halkalarından tanır. Eğer omurgalı bir hayvansa 4 seçenek vardır Amphibia (İki yaşamlılar), Reptilia (Sürüngenler), Aves (Kuşlar), Mammalia (Memeliler). 

İlk seçenek amfibiler, kurbağa ve benzeri hayvanlardır. Suyla bağları henüz kopmamış hayvanlardır, arka ayakları ön ayaklarına göre çok uzundur, arka ayaklarda 5, ön ayaklarda 4 parmakları vardır, kafatasları yassıdır, kemik yapıları az gelişmiştir, derileri ince ve kılsız, tüysüzdür, yumurtlayarak çoğalırlar. 

İkinci seçenek sürüngendir: Değişkensıcaklı (heterotermi) omurgalılardan olan sürüngenler, evrimsel olarak Amfibyumlarla sabit vücut ısılı (homeotermi) hayvanlar arasındaki geçiş sürecini, denizden karaya, kalıcı geçişi temsil ederler. Vücutlarının pul ya da benzer levhalarla kaplı olması nem kaybını en az düzeyde tutmalarını sağlar, bu sayede kurak ortamlara oldukça iyi uyum sağlarlar.

Vücut ısılarını sabit tutacak metabolizmik mekanizmalara sahip olmadıkları için, vücut ısıları dış ortamın ısısına bağlı olarak değişkendir. Bu yüzden sürüngen türlerinin çok büyük bir kısmı dünyanın ılıman iklim kuşaklarında yaşamlarını sürdürür. Ancak bu sayede kasları inanılmaz enerji tasarrufu yapar. Kaslarının güç potansiyeli memelilere oranla 4, kuşlara oranla 2 kat daha fazladır.

Tümü akciğerleriyle solunum yapan sürüngenlerin tümü yumurtlayarak ürerler. 

Üçüncü seçenek kuşlardır: Bunların öncelikle dişleri yoktur, gagaları ve kanatları vardır, derileri tüylerle kaplıdır, tüy olmayan yerler pulludur, üst ve alt çeneleri hareketlidir.

Bunlardan hiçbiri değilse karşılaştığınız hayvan memeli olmak zorundadır.  Yarasa gibi bir uçan memeliyi de saç benzeri tüylerinden ayırabiliriz. Deniz memelilerinin ise tümünün yatay bir kuyruğu vardır ve tümü arada sırada nefes almak için başlarını sudan çıkartmak zorundadırlar.

  • Paylaş
7

Hilal Korkmaz, vay baya dikkatlisiniz yanlız...

Gonca Köse, O canlıların memeli olduğunu biliyorum zaten bunun için ekledim onları da memelilerin yumurtlayarak ürediğini yazmadım.Çoğu insan balinanın yumurtlayarak ürediğini vb sanıyor.Sadece resime baktım ve o canlılarında olduğunu, genel olarak herkes bilmediği için ekledim bu bilgiyi ilkokul seviyesinde değil üniversite seviyesinde tüm sistematiğiyle almaktayım sadece ufak bir ek yaptım hatalı bilgimi düzeltirseniz de sevinirim buna.Burası bilgi paylaşımı sitesi.Tüm canlıların nasıl ürediğini ben biliyorum :) bilmeyen arkadaşlar için teşekkürler...

Şaman, dikkatsiz mühendis felakete yol açar :D

Şaman, "Balina,yunus balığı ve yarasa gibi canlılarda doğurarak ürer.Bu yüzden direk balıklar,kuşlar vb yumurta diğerleri doğurarak diye ayırt edemeyiz." Bu cümle yunus ve balinanın balık, yarasanın da kuş olmasına rağmen doğurarak ürediklerini bu nedenle balık, kuş, memeli ayrımını yapamayacağımızı ifade ediyor. Belki de biz ikimiz de yanlış anlamışızdır yani hata sadece Türkçe'dedir.

Gonca Köse, Balinanın memeli değil balık,yarasının da kuş olduğunu sanıp onları da yumurtlayarak üreme yapanlar sanan çok insan var bu yüzden belirttim.Onların memeli canlılar olduğunu bildiğim için ekledim.Cümleyi yanlış kurmamın etkisiyle bu kadar irdeleyip inceleyip düzelttiniz sanırım.Bilgileriniz için teşekkürler.

Şaman, Tamam da yanlış bilgi ifade eden o cümleyi yukarıda olduğu gibi düzeltmeden, değiştirmeden bırakacak mısınız? Bir gün doktora yaparsınız, kitap yazarsınız, hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. Söz uçar yazı kalır... Öyle bir durumda rakip bilim adamları uyumazlar, bu cümleyi bulup aleyhinizde kullanırlar...

Balina,yunus balığı ve yarasa gibi canlılarda doğurarak ürer.Bu yüzden bu gruptakileri direk balıklar,kuşlar vb sanıp yumurta diğerleri doğurarak diye ayırt edemeyiz.
  • Paylaş
2

Hilal Korkmaz, balina,yunus ve yarasa da memeli değil midir..memelidir..Ona göre ayrım yapmıştım ama.p..Tabi siz daha iyi bilirsiniz..teşekkürler ek bilgi için..:)

Gonca Köse, Resimde, başlıca memeliler de bu söylediğim hayvanlar olmadığı için onlarıda ekledim başka bir amaç yok.. Bilgi paylaşımı yalnızca :)bilginin yanlışlığından değil.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3423 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt