Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hazımsızlık problemim için bir çok probiyotik ürün denememe rağmen sadece şalgamın gerçekten oldukça etkili olmasının sebebi ne olabilir?

Probiyotik ürünler daha çok bağırsakta yaşayan bakteriler üzerinden iyileştirirken şalgamdaki asit düzenleyiceler hasımsızlığına iyi geliyor olabilir. Ayrıca hasımsızlığım ne tür bi rahatsızlık tam belirtmemişsin otoimmun bir rahatsızlık mı yoksa başka bir neden mi?
  • Paylaş
10

Unluckypod, ya sabah kalktığımda düz olan karnım saatler ilerledikçe hamile gibi oluyor o derece şişiyor...insanlar beni gördüğünde şöle diolar olamaz çok fena kilo almışsın ama ertesi gün gördüklerinde ve gaz falan yoksa o zaman tabii şaşırıyorlar.Açıkcası otoimmun rahatsızlığının buna sebep olabileceğini dahi bilmiyordum.çok ilginç. Peki ne tür otoimmune rahatsızlığı yapabilir bunu?

Abdulkerim Özkan, gece yatmadan önce veya kahvaltıda süt veya süt ürünleri tüketiyor musunuz ?

Abdulkerim Özkan, bir kaç soru daha sormak istiyorum.. ne zamandır bu rahatsızlıktan şikayetçisiniz ? ailenizde buna benzer rahatsızlığı olan var mı ? bu şişkinliğinizi arrtıran veya azaltan yiyecekler içecekler vs var mı ? devamlı olan bir hastalığınız ve sürekli kullandığınız bir ilaç veya ilaçlar var mı ? eşlik eden başka semptolar var mı ? mesela şişkinlik ile beraber mide yanması veya geğirme, bulantı kusma bunu dışında yutmada zorluk vs... ??
bu soruları cevaplarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Unluckypod, gece yatmadan önce mutlaka kefir, yoğurt peynir gibi ürünleri tüketirim ama kahvaltıda çok tüketmem belki birazcık peynir o kadar. onun dışında şalgam sadece iyi geliyor.bu şikayetlerim çok uzun zamandır var, nerdeyse hep vardı yani. mide yanması geğirme bulantı kusma yok.ilaç kullanma yok.ailede buna benzer bi şikayet yok...

Abdulkerim Özkan, ülkemizde laktoz intoleransı çok sık görülmektedir. tanısı da genelde klinik şikayetler ile konmaktadır . bu mesajımı okuduktan sonra 3 gün boyunca hiç bir süt ve süt ürünü tüketmeyin.yoğurt, peynir kefir, süt tozu, tereyağı, margarin, kaymak krema aklınıza içinde süt bulunan ne varsa gelsin. bunlardan 3 gün boyunca uzak durun. 4.gün sabah aç karına 1 veya 2 bardak soğuk süt için. 3 gün boyunca şikayetleriniz azalmışsa hatta geçmişse 4. gün süt içtikten sonra şikayetler yine başlamışsa sizde laktoz intoleransı vardır. bunu yaptıktan sonra tekrar görüşürüz. burdan devam etmek istemediğinizde mesaj da yazabilirsiniz.

Abdulkerim Özkan, ama hiç süt ve süt ürünü tüketmeyin bu test için çok önemli..

Unluckypod, dediklerinizi harfiyen yaptım ve evet bende kesinlike laktoz intoleransı var hem de epey var sanıyorum. Neden olur bu ve tedavisi nedir acaba?

Abdulkerim Özkan, Disakkaridler normal olarak incebarsaktaki enterositlerin fırça kenarlarında bulunan enzimler (ör. laktaz, mataz..) tarafından monosakkaridlere ayrılır. Sindirilmemiş disakkaridler, bağırsağın içine suyu ve elekrolitleri çeken ozmotik yükü oluşturur ve sulu diyareye neden olur. Kolondaki karbonhidratların bakteri tarafından fermantasyonu aşırı gaz, şişkinlik , distansiyon ve karın ağrısına neden olur. sistemin bozulması bu şekilde. bu neden olur ; Enzim eksiklikleri; kalıtsal, edinsel (birincil) veya ikincil olabilir. Kalıtsal eksiklikler nadirdir. Laktaz düzeyleri yeni doğanlarda sütü sindirmeye izin verecek kadar yüksektir. düzeyler anne sütünden ayrıldıktan sonra azalır ve daha büyük çocukların ve erişkinlerin kayda değer miktarlarda sütü sindirememelerine neden olur. İkincil laktaz eksikliği , barsak mukozasının zarar gördüğü durumlarda görülür. Altta yatan hastalık iyileştikten sonra enzim aktivitesinde artış görülür.
Ama siz ''neredeyse hep vardı '' dediniz bu da bize edinsel nedenli olduğunu düşündürür. Kliniğiniz laktoz intoleransına uygun . Kesin tanı olarak '''klinik + H2 nefes testi''' ile konur. Bu testi yaptırmanızı tavsiye ederim .
Tedavi : kesin tedavi yoktur. Diyetten bu disakkaridazları (yani laktozu ) çıkartmanız gerekir o da şu şekilde olabilir ; tüketiğiniz süt veya süt ürünleri köyden olmamalı öncelikle .. Marketlerde satılan ''laktaz enzimi içeren'' sütlerden veya yoğurtlardan alınmalıdır. Hazır yoğurtların, sütlerin içine vücutta eksik olan laktaz enzimi eklenmektedir. Böylece şikayetiniz olmayacaktır. Tedavi olarak uzak durmalısınız ama hiç tületmemek anlamına gelmez çünkü ihtiyacınız olan kalsiyum miktarını da almalısınız..

Abdulkerim Özkan, Kesin tanı için ve belkide ihtiyacınız olabilecek olan kalsiyum takviyesi için doktora gitmenizi tavsiye etmekteyim. Az önce verdiğim bilgiler sadece '''bilgi amaçlıdır'''. Hiç bir zamanda bir hekim tarafından tedavi almadan başkalarından duyduğunuz bilgileri uygulamayınız..

Unluckypod, anladım peki teşekkür ederim.