Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hazine bonosu iyi bir yatırım aracı mıdır?

Hazine bonoları yatırım avantajları nedeniyle geniş ilgi görür. Merkez bankası, bankalar, para piyasası fonları, yatırım fonları ve ortaklıkları, kurumsal yatırımcılar, şirketler, yerel yönetimler ve bireysel yatırımcılar hazine bonosu müşterileridir.

Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda hazine bonoları gözde bir yatırım aracı oldu, halen de öyle.Çünkü enflasyonist ortamda yüksek faizli bonolar sahibine iyi gelir getirdi, hâlâ da getiriyor. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. Yüksek faizli kağıtlar hazine'ye devamlı yüksek faiz yükü getiriyor, hazine faiz ödemekten anapara ödemelerini yapamaz taktirde. Yüksek iç borç stoku enflasyonu daha da azdıran bir etken oluyordu.

2000 yılındaki enflasyonla mücadele kapsamında ilk el atılan konulardan biri yüksek faizlerin düşürülmesi olmuştu. izlenen politikalar neticesi, faizler düşerken, iç borç stoku da kademeli olarak düşmeye başlamıştı. Ancak 2000 yılı kasım ayında ve 2001 yılı şubat ayında yaşanan krizler neticesi hazine bonolarının faizleri tekrar yükseldi. kısır döngü şimdilik devam ediyor.Bir de şuraya bakmakta yarar var;

uzmantv.com/hazine-bonosu-karli-bir-yatirim-araci-mi

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

468 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları