Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hazır satılan meyveli yoğurtların sağlığa bir zararı var mıdır?

İçeriğine göre incelersek hazır meyveli yoğurtlarda renklendirici ve tatlandırıcı maddeler bulunur. Bu maddeler zamanla bağışıklığı olumsuz etkiler. Araştırmalarda meyveli yoğurtların içerisindeki tartrazine (E102) , quinoline yellow (E104) , ponceau (E124) , sunset yellow gibi renklendiricilerin çocuklarda davranış bozukluğu meydana getirdirdiği saptanmıştır. Ayrıca meyveli yoğurt tüketen yetişkinlerde bulantı, mide gazı ve kramplar gibi etkiler görülmüştür. Bu nedenle katkı maddesiz yoğurtlar sağlıklıdır ve mümkün olduğunca doğal tüketilmelidir.
  • Paylaş
Çoğu zaman içindeki yararlı bakteriler hazır yoğurtlarda öldürüldüğü için zararlıdan ziyade aslında yararsızdır. Normalde yoğurttan yeteri kadar bağırsaklarımızı koruyacak bakterileri alabilirken, hazır yoğurtlarda bu mümkün olmuyo onun yerine aktivya vb. ürünlerden almaya çalışıyoruz. Bu sebeple böyle gıdalara gerek yoktur ayrıca hazır süt ve yoğurtlarda bildiğim kadarıyla aklaştırıcılar vardır. Bunlar da katkı maddeleri olduğu için zararlıdır.
  • Paylaş
Sanılanın aksine hazır yoğurtlar (katkı maddesiz olanlar) ev üretimi yoğurtlardan daha da kökenine ham maddesine inersek hazır sütler daha faydalıdır. Çünkü sizin evde sürekli kaynatmanız esnasında patojen mikroorganizmalar ölüyor tamam ama ısıya dayanıklı olmayan yararlı mikro organizmalar ve mineral maddeler de kayba uğruyor. Sterilize sütün uygulaması 132 derecede civarlarında 1-2 saniyedir. Bu şoklamayı evde kaynatarak yapmak mümkün değildir. Koruyucu maddelerden doğal olanları koyuluyor gerektiğinde merdiven altı işletmeleri haricindekilerde. Türk Gıda Kodeksi'nin belirlediği yasal sınırlara uymak zorundadırlar. Hazır konserveler salçalar sütler yoğurtlar çok büyük risk taşımaktadırlar. Bu zamana kadar neden olmadı bir sıkıntı demeyin olmaz olmaz. Olursa geri dönüşü yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

992 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt