Bilmek istediğin her şeye ulaş

HDR çekim nedir? Nasıl yapılır?

HDR (High Dynamic Rangekısaltmasıdır. Kısaca aynı kareyi birden fazla kez farklı ışık yoğunluğunda çekerek bu karelerin bilgisayar ortamında üst üste bindirilmesi yolu ile elde edilir. Bu sayede aydınlık olan kısımlar ile karanlık olan kısımlar arasında etkili bir geçiş görüntüsü yakalanır. Yeni nesil DSLR kameralarda fotoğraf makinesini fotoğrafın 3 farklı spot değerinde çekim yapması için ayarlayıp tek seferde -işlemci hızının da avantajı ile :)- bu işlemi yapmak ve bilgisayarda HDR tekniğini uygulamak oldukça kolaylaştı. Buna ek olarak tek kare normal ışıkta çekim yapılmış bir fotoğrafı otomatik olarak HDR tekniği ile çekilmiş hale getirmek de Photoshop kullanarak mümkündür. Bu son söylediğime örnek bazı fotoğraflar aşağıdadır, Birkaç dakikada yapmıştım bunları :) :

Fotoğrafçılık

NOT: Fotoğraf karesindeki objelerin hareketsiz olması gerekmekte bu arada. Aslında asrın icadı Photoshop sayesinde küçük oynamalar da yokedilebiliyor (ve hatta yakında gelecek yeni sürümünde puslu fotoğrafları da lens efekti ile tamamen net hale getirebiliyorsunuz) ama yine de ideali olabildiğince hareketsiz olması.
  • Paylaş
18

Aykut Kardaş, Hakan abi çok karizma çıkmış. :)

Serkan Kiose, :):) HDR sağolsun :P

Hakan Köse, Sadece fotoda değil, normalde de karizma oldugumu dusunuyorum :)

Serkan Kiose, Ben öyle olmadığını düşündüğünü düşünüyorum...

Ahmet Ertem, Photoshop'ta plug-in ile mi yapılıyor yoksa CS5'in kendine has birşeyleri mi var ? Ayrıca RAW (NEF) foto var elimde ne gibi bir uygulama kullansam sağlıklı bir HDR elde ederim ? Photoshop + (az biraz) Lightroom kullanıyorum bunun doğrultusunda başka neye ihtiyacım var ?

Serkan Kiose, ASlında daha önce izlediğim şu video faydalı olabilir:

Serkan Kiose, Plugin olmadan yapmak için faydalandığım bir kaynak:
creativenerds.co.uk/tutorials/creating-an-hdr-photo-effect-in-3-simple-steps/
Cs 5.1 ile otomatik olarak tek tuşla yapılabiliyot Photoshop'ta. Onu da ayrı bir konu olarak ekleyeceğim inploid'e. Sevgiler.

Ahmet Ertem, Teşekkürler, bookmarked ;)

Serkan Kiose, rica ederim... :)

Sıla, aynen katılıyorum hakan abicim cok karizma cıkmış :)) ...serkan abii ..inanıyorum cok daha geniş kitleye ulaşacak bu site...süpersiniz :)

Ahmet Ertem@serkan, hocam dA kullanıyorsan bekleriz : portre-insan.deviantart.com/

Serkan Kiose, valla üzülerek söylüyorum henüz aktif olarak kullanamadım deniantart'ı... bir hesabım vardı zamanında ama hatırlayamıyorum bile. zaman bulamıyorum fotoğraf, edit, yükleme, vs. için.. sen de portre severlerdensin sanırım :)... ben yeni öğreniyorum ama paylaşımlarımız olabilir sanırım...

Serkan Kiose, deviantart olacaktı... alt yorumlara da düzenleme koysak iyi olacak :)

Ahmet Ertem, düzenleme önemli tabîi ^.^
portreleri severim de insan fotoğrafı çekemem pek :S herneyse, bekleriz ;)

Serkan Kiose@ahmetertem en kısa zamanda daha aktif olmaya çalışıcam... :).. düzenleme ve beğenme :P:)

@nurr çok teşekkürler... umarım daha fazla kitleye ulaşabiliriz :)

Ahmet Ertem, emm beğenme konusunda şöyle birşey söyliyeyim o zaman @serkan;
en çok beğeni alan yorum veya alt-yorum yukarıda görünmezse (kendi fikrim) daha iyi olur. inploiddeki kullanıcı kitlesi mesajlaşırcasına (yanlış anlaşılmasın kötü bişey değil bu söylediğim) yorum yazdıkları için x, y'den sonra yorum yazmış fakat y'nin yorumu x'den daha çok oy aldığı yorum okumak biraz sapıtıyo. Yada en azından bir opsiyon sunun derim ^.^

Serkan Kiose, bu problem birden fazla yorum yapılan eski sorularda geçerli malesef @ahmetertem . Burada eskiden yeniye taşıma işlemi için gerekli zamanımız olmadığından ayrıntılı kod yazmadık ve sistemi tüm sorulara uygulamak zorunda kaldık. Artık tek yorum verilebildiği için sıralamanın değişmesi pek problem olmuyor??. Ama alt-yorumlarda sıralama değişmemeli bence de :).. Yoksa işler arap saçına dönebilir. Eski soruların migration işlemini de iş yükümüz biraz hafifleyince gerçekleştireceğiz - en kısa zamanda - .

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2470 Görüntülenme10 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları