Bilmek istediğin her şeye ulaş

HeLa hücresi nedir? Hangi tıbbi gelişmeleri sağlamıştır?

Hücre
Henrietta Lacks (1920-1951)

Henrietta Lacks, 1920-1951 tarihlerinde Virginia'da yaşayan sıradan bir kadındı. Fakat onun bir tek sıradışılığı vardı ki onun sayesinde tıp imkansız görünen şeyleri çözdü. Lacks, ölü olmasına rağmen bir parçası hala yaşıyor!

Her şey Henrietta'ya rahim kanseri teşhisi konulmasıyla başladı. 1951 yılıydı. Yani ömrünün son yılıydı. Teşhis konulduktan sonra rahminden kanserli doku çıkartıldı ve bu bölgeye radyum tüpü yerleştirildi. Birkaç gün sonra tüp çıkarıldı ve X ışınlarıyla tedaviye başlandı. Zor bir tedavi süreci geçirmesine rağmen Henriatta o yıl yaşama veda etti. Fakat aslında hala yaşıyordu!

Nasıl, diye soruyorsunuz değil mi? Anlatayım: Lacks öldükten sonra kendisinden önceden alınan kanserli doku ailesine sorulmadan araştırma amacıyla incelenmeye başlandı. Gözlemciler tuhaf bir durumla karşılaştı: Kanserli hücreler ölmüyordu! Hücrelerin yaşaması için gerekli şartlar sağlandığı müddetçe hücreler yaşıyordu. Bu özellikleri ile bu hücreler, tıpta yeni bir çağ başlatacaktı.

Hücre örnekleri önce Amerika'daki araştırma merkezlerine sonra tüm Avrupa'ya dağıtıldı. Hücrelere Henrietta Lacks anısına isminin kısaltması olan HeLa adı verildi. Hatta HeLa hücresi uzaya bile gönderildi, hücrelerin yerçekiminde nasıl olduklarını öğrenebilmek için...

HeLa hücresi kanserden AIDS'e, genetik bozukluklardan genetik haritalandırmaya kadar birçok araştırmada kullanıldı ve hala kullanılıyor.

Şimdi, HeLa hücresinin tıpta neleri değiştirdiğine bakalım:
  1. Araştırmacılar hücrelerin daha kolay hayatta kalabilmesini sağlayan şartları öğrendiler.
  2. Polio virüsüne karşı (yani çocuk felcine yol açan virüs) geliştirilen aşılar hızlı bir şekilde HeLa virüsü üstünde denenebildi. Bu da büyük bir insan kitlesinin kurtulmasını sağladı.
  3. HeLa hücrelerinden bazıları diğerlerinden farklı davranışta bulunuyordu. Araştırmalar bu sayede hücreleri ayrıştırmayı, izole etmeyi öğrendi ve bu gelişme tüp bebek tedavisi ve klonlamanın temelini oluşturdu.
  4. HeLa üzerinde bir çalışma yapılırken yanlışlıkla hücrelerin üzerine bir kimyasal döküldü. Bu kaza sayesinde DNA'lar katlanarak kromozom halini aldı. Bu kaza ileride kullanılacak bir tekniğe zemin hazırladı ve insanlarda kromozom sayısının 23 çift olduğu saptandı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1411 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları