Bilmek istediğin her şeye ulaş

Helikopterin üstündeki pervane yere paralel bir şekilde yerleştirilirken kuyruktaki pervane neden dikey yerleştirilir?

Kısaca şöyle özetleyim, ana rotor pali yani üstteki pal, bu şekilde yerleştirilerek kaldırma kuvvetini dikey yönde etkiler yani, pitch ve roll eksenlerindeki hareketi sağlar (dalış, tırmanış, yatış). Bu pale saykılık adı verilen kumanda ile açı verirsiniz.
Diğer kuyruk rotor pali ise dikey yerleştirilir ve sağladığı açı ile rudder görevi görür, yani helikopterin baş istikametini değiştirmenizi sağlar. Bu pale açıyı helikopterde pedal denilen kumandayla verirsiniz. Yani sol pedala basıldığında kuyruk pal açısını değiştirerek itme kuvvetini sola doğru yönlendirmiş olursunuz.
  • Paylaş
Helikopterin motorunun yarattığı merkez-kaç kuvvetini dengelemeye yarar. Yani helikopterin kendi etrafında dönmesini engeller. Kanatlara hafif bir açı verilip, ana motor çalıştırılınca, dönen kanatlar helikopteri kaldırmaya çalışır. Yerde iken sorun yoktur ama havalanınca helikopterin gövdesi, pervanenin dönüş yönünün tersine dönmeye başlar. İşte burada bu hareketi durdurabilecek ilave bir güce ihtiyaç vardır. Bu ilave gücü sağlamanın en kolay yolu, dönüş yönüne dik ilave bir pervane koymaktır. Buna kuyruk rotoru denilir. Kuyruk rotoru aynen uçak pervanesi gibi bir itiş gücü yaratır ve helikopterin gövdesinin dönmesini dengeleyerek sabit kalmasını sağlar.

Helikopter

Helikopter
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1032 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları