Bilmek istediğin her şeye ulaş

Henüz hayata geçmemiş bir web girişim projesine yatırım almak için yapacağınız görüşmede nelere dikkat etmeniz ve neler göstermeniz gerekir?

Daha henüz fikir aşamasında olan bir web projesi için Türkiye'de yatırım bulmanızın çok düşük bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Bu benim şahsi kanaatim. Ama istisnaların da olabileceği bir gerçek. O yüzden soruya şöyle bir cevap vereyim;

Öncelikle iş fikrinin ne olduğunu bir prototip ile karşı tarafa anlaşılır bir biçimde anlatmak gerekli. "Şunun" gibi olacak veya "bu" proje gibi olacak tarzında soyut anlatımlardan uzak durmak gerekir.

İş fikrinizin finans boyutunu göz önüne sermek çok önemli. Ne kadar sürede ne kadar ciro elde edebileceğinizi iyi anlatmanız gerekiyor.

Pazar büyüklüğünün ne kadar olduğu somut kanıtlarla ortaya konmalı. Rakiplerin isimleri ve ne yaptıkları mutlaka belirtilmeli. Ayrıca rakiplerden farkınızı ne olacağı açıkça anlatılmalı.

Madem yatırım arıyorsunuz, detaylı bir iş planı ile bu finansmanın nerelere harcanacağı anlatılmalı. Gereksiz harcamalardan kaçınılmalı. Nakit akışınız nasıl olacak, ne zaman kırılma yaşanacak, ne zaman kara geçeceksiniz. (İşler istendiği gibi gitmezse yatırımcı belli bir süre sonra ikinci bir fonlamaya ihtiyaç duyacak mı? .)

Tüm bunların dışında belki en önemlisi, daha ortada olmayan bir proje için fon aradığınızdan ekibin bu işe ne kadar hakim olduğu konusu. Çünkü geçmiş deneyimleriniz, kabiliyetleriniz iş fikrinizi hayata geçirmedeki en önemli etken olacaktır. Kendinizi çok iyi anlatmanız lazım, belkide iş fikrinden önce kendinizi pazarlamalısınız. Belki de sırf geçmiş deneyimlerinizden ötürü size yatırım yapacak kişiler bulabilirsiniz.

Tekrar ediyorum, henüz ortada olmayan bir iş için Türkiye'de yatırım bulmanız çok ama çok zor. Tabi bunu değişmez olarak kabul etmekte bir başka hata olabilir. Yani istisnalar olabilir. Bu durumda benim önerim yatırımdan ziyade ortak aramanız. Para kazanmaya başladığınızda da yatırıma yönelmeniz olacaktır.
  • Paylaş
Deneyimlerim doğrultusunda şunu söyleyebilirim.
İlk 5-10 dakika boyunca NET bir şekilde fikrinizi ya da projenizi, hangi ihtiyaca yönelikse en önce net bir şekilde, projenizle neyin eksikliğini gidermek istediğiniz noktalara değinerek anlatmaya başlamak (etkili bir giriş yapmak şart).

Görünüşünüzle, duruşunuzla projenizle birlikte kendinizi de pazarlamak tabi ki en öncelikli görevlerden biri. Oto kontrol son noktada olmalı, yeterince kendinize güvenmelisiniz.

Kısa vadede ve uzun vadedeki hedeflerinize değinmeli, daha öncesinden yapmış olmanız gereken detaylı iş planı hali hazırda bulunmalı, konuşmanın devamında da yatırımcılara bunu somut bir şekilde sunmalısınız.

Yatırımcıdan gelebilecek her türlü soruya etkileyici bir yanıt vermek için ekip olarak ya da bireysel olarak projenize tamamiyle hakim olmanız da gerekli. Malum milyarlarca para verecek olan siz olsanız ne gibi testlerle girişimciyi zorlardınız? ...

Son olarak da verebileceğim en önemli taktik; kendiniz olun ve SAMİMİ olun.
  • Paylaş
Hayallerime yatırım yapacak tek kişi babanem olurdu.

Henüz hayata geçmemiş bir internet girişim fikri henüz hayal aşamasındadır. Yalnızca hayalinizi anlatarak destek arıyorsanız dikkat edilecek şey karşınızdakini çok sıkmayın ve ısrar etmeyin bence.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

808 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt