Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hepimiz birer şizofren miyiz?

Şu an sen, evet sen sen bir şizofren olabilirsin. Bende aklının bir oyuncağı, butun bu dunyada bir kurgu.Düzenle
Soru dikkat çekici. Ancak cevap o kadar da karmaşık olmasa gerek. Şizofren'in tanımına baktığımızda her insanın şizofren olma olasılığı taşıdığımızı görür ancak şizofren olmadığımızı görürüz. Olasılıkla- olanı görme olayıdır tüm olan..
  • Paylaş
Şizofreni bir rahatsızlıktır, genelin değil azınlığın sahip olduğu özelliklere ancak psikolojide rahatsızlık ismi verilir; genele normal denir. Eğer hepimiz şizofren olsaydık, şizofreni rahatsızlık olmaktan çıkıp normal bir durum olurdu. Soru açıklamasında olduğu gibi bütün dünya bir kurgu olsaydı, psikoloji, dolayısıyla şizofreni de birer kurgu olurdu. Kurgu olan bir şey olamayacağımıza göre, hayır, hepimiz şizofren değiliz ama sorunun şizofreni koktuğu da bir gerçek.
  • Paylaş
Şizofreni hastalığında insan sürekli hayal görmez belli atak dönemleri vardır. Sanıldığı gibi mütemadiyen hayallerle yaşamazlar.
  • Paylaş
Hepimiz birer şizofren olmayabiliriz, ama hepimiz birer potansiyel şizofreniz. Zira çoğumuz, olduğumuz kişiliklerden çok olamadığımız kişiliklerin hayalini kurar; yaşadığımızdan ziyade yaşayamadığımız dünyaların, hayatların varlığına inanırız... Şizofreni bir inanç meselesidir; yaşadığına, yaşayabileceğine, yaşayacığına, yaşadıklarına ve kim olup olamadığına inanmak meselesidir...
  • Paylaş
Şiddetle muhtemel aynı derecede imkansız .)
  • Paylaş
Detaylara inersek olabilir. Çünkü hayal kurmak şizofreni ile benzerdir. Ancak şizofreni bir hastalıktır. Hayal kurmak değildir. Her insan hayal kurar. Şizofreni hastalıksa değiliz, hastalık değil ise şizofreni olabiliriz.
  • Paylaş
Elbette hayır. şizofreni, delilik, anormallik günümüz siyasal iktidarın korktuğu ve kapatıp "norm"alleştirmeye çalıştığı sıradışılıktır. klinik psikolojisi, hastaneler ve tımarhaneler bu yüzden var zaten. çünkü bu insanlar normlara uygun değildir, okula gitmezler, çalışmazlar, tüketmezler, vergi ödemezler, oy kullanmazlar. onlar hepimizden daha özgürdürler. bizse en ufak depresif reaksiyonu şizofreni, melankoli filan sanıyoruz.
  • Paylaş
Felsefe alanında "şifzofren" sorusu soran birisinin ve buna cevap verenlerin şifozren olma ihtimali üzerinde konuşabiliriz..! Kesinlikle :)
  • Paylaş