Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her bankanın döviz alış ve satış fiyatları neden farklı?

Bankaların döviz alım satımı için kur belirlemeleri “kote etmek” veya “kotasyon” deyimleri ile ifade olunur. Türkçe anlamı “fiyat yazmak” tır.

  • Kotasyon, bir döviz paritesine ilişkin piyasa yapıcının bildirdiği fiyat çiftidir. Kotasyonda bildirilen döviz çifti içindeki birinci dövize "baz döviz" (base), ikincisine "karşıt döviz" (counter currency ya da quote currency) denir. Kotasyonun EUR/USD için verildiğini kabul edersek, bu durumda baz döviz Euro ve karşıt döviz ise Amerikan Doları'dır.

Bankalararası Döviz Piyasası

  • Bankalar müşterileriyle yaptıkları döviz işlemleri döviz pozisyonlarında ortaya çıkan bir açık veya fazlayı birbirlerinden karşılayarak denkleştirirler. Bankaların kendi aralarında yaptıkları işlemler de döviz interbankı’nı veya Toptan Döviz Piyasasını oluşturur.
  • Bankanın çalışma günü sonunda alınan döviz miktarı, satılan döviz miktarından fazla ise fazla (uzun) pozisyon;
  • Alınan döviz miktarı, satılan döviz miktarından az ise eksik (kısa) pozisyon;
  • Her iki durumu birden ifade etmek için açık pozisyon deyimi kullanılır.


  • Paylaş
Ülkemiz de dalgalı döviz kuru uygulanmaktadır 2000 yılında Kemal Dervişin 2010 yılına kadar uyulması gereken ekonomik planlar olarak hayata geçirdiği bir sistemdir. Dalgalı döviz kuru politikası liberal ekonomi de sıkça uygulanır buna göre kuru piyasa belirler, oluşacak arz/talep bir alım satım fiyatı oluşturur MB mümkün olduğu kadar piyasaya müdahale etmez spekülatif veya manüplatif hareketlerde ise piyasaya müdahale eder, işte bu sebeple bankalar piyasada dislanmayacak şekilde kotasyon belirler ve diledikleri fiyatları yazar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2340 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt