Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her geçen gün gazete ve televizyonlarda polis şiddetinin acı bir örneği yayımlanmaktadır. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye giderek polis devleti mi oluyor yoksa yaklaşık iki yüz elli bin personeli olan polis teşkilatında böyle münferit olaylar normal mi?Düzenle
İnsan, davranışsal ve içgüdüsel yönelimleri olan bir varlık. Polis de insan, peki, tamam. Hem de toplumda şiddeti neredeyse legal (!) olarak uygulama yetkisine sahip enteresan bir mesleğe sahip. Das Experiment diye bir Alman filmi vardır. Sonrasında Amerikan versiyonu da çekildi. O filmi izlemenizi ve insanın güç ile imtihanını net bir şekilde gözler önüne seren o deney üzerinde düşünmenizi tavsiye ederim. Polis, mesleğini ve yapması gerekenleri mutlak ve doğru düşünce anlayışı ile gerçekleştiremediği sürece ve devletin kukla gibi oynattığı vahşi bir yaratık halinden sıyrılmadığı sürece topluma gerçek anlamda faydalı olamaz. Devletin ve sermayenin koruyuculuğu ile halkın ve adaletin koruyuculuğu artık çok farklı şeyler. Terazi dengelenecek dönem, çoktan geçti bence ama polisin önce ne için yaşadığını bilmesi gerek.

Olayın bir de "polis olarak eğitilen insanların düşünce tarzı" gibi bir noktası var ki, problemin büyük bir kısmı da burada başlıyor. Hayata bakışı daha sağlam temeller üzerinde gerçekleşmiş, önce kişisel olarak kendi gelişimini tamamlamış bir birey olarak polis saflarına katılması gerekiyor o adayların ama maalesef diğer insanları kontrol altına alınması gereken yaratıklar olarak gören varlıklardan ibaretler. Durum böyle olunca adına ne dersen de. Polis Devleti ya da başka bir şey... Toplum ya da insan için değil nasıl olsa...
  • Paylaş
Polislik bir 'meslek' ve emniyet mensupları da bir 'iş' sahibiler. Evvela bu 'iş' konusunda düzenlemeler nasıl yapılıyor sorusuna cevap aramak gerekir. Bu mesleğin usulleri, usul gibi midir? Her şeyden evvel, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün polisin sorunlarıyla ilgilenmesi gerekiyor vatandaşın sorunlarından evvel. Emniyet, polisin sorunlarını; polis de vatandaşın sorunlarını düzeltecek.
Bir de ülkemizde polis, yeterince hukukun paydaşı değil. Bir başkomiserle sohbetimde, polis akademisi mezunlarına hukuk fakültesinde yüksek lisans eğitimi alma hakkının 2006'da tanındığını öğrenmiştim.
Bir çok adli vak'a, adliyeye gidiyor ülkemizde bu tıkanmalara yol açıyor. Suçlular, hızıl bir biçimde cezalandırılamadığı ya da ıslah edilemediği için toplumdaki caydırıcılık ve hukuk devletine güven zayıf kalıyor. Bazı vak'alar emniyet müdürlüklürinde çözüme kavuşturulmalı. Bu da iyi bir hukuk eğitiminden geçmiş polis kadrolarıyla mümkün olabilir.
Son olarak eklemek istediğim, suçlarla ve suçluyla mücadelenin yanına suçu önleyici önlemlere önem verilmesidir. Bu tek başına İçişleri Bakanlığı'nın görevi olamaz, ancak hükümet çalışmasıyla ve koordinasyonla çözümlenebilir.
  • Paylaş
Gazete ve televizyonlar bize gerçeği çoğu zaman değişik şekilde aksettirebiliyor bu yüzden medyaya bu kadar inanmamalıyız ancak şiddet uygulayan polis yok demiyorum vardır bu da yoğun stres ve zor çalışma koşuluna bağlı olarak meydana geliyor benim fikrim bu kadar stresli mesleklerde çalışan kişilerin psikologdan yardım alması lazım...

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

650 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt