Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her gün bir ya da 2 paket çikolata yemenin ne gibi faydaları ve zararları vardır?

"Internal Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmada çikolatanın, kalp krizi geçirmiş kişilerde ikinci bir kriz riskini azalttığı belirtildi.

Yüksek miktarda kakao içeren çikolata tansiyonu düşürüyor ve kan dolaşımını olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede de kalp krizi riski aza indirgenmiş oluyor.

Bilim adamları çikolata içerisinde bulunan biyoaktif bileşiklerin kalp krizi kurbanlarının daha iyi bir duruma gelmesine yardımcı olacağı konusunda oldukça iyimser.


Araştırmanın başındaki isim Imre Janszky, “Eğer diyabet ya da obezite sorununuz yoksa çikolatadan uzak durmanızı söyleyemem,” diyerek şeker hastalığı veya aşırı kilo problemi olmayan kişilerin makul miktarlarda çikolata tüketebileceğini belirtti.
"

-Milliyet-11/05/2011


"Çikolata bir ihtiyaç. Beyinde serotonin salgılanmasına yardımcı olur. Özellikle bitter çikolata yeşil çay ve üzüm kadar bağışıklığı güçlendiriyor, antioksidan etkisi var. Yapılan araştırmalara göre günde 50 ile 70 gram bitter çikolata yemenin bir zararı yok. Günde 150 gram çikolata yemek tabii ki zararlı. Eğer bitter dışında çikolata yeniliyorsa 50 yerine 25, 70 yerine 35 gram yani yarı yarıya tüketilmeli"


- Beslenme ve Diyet Uzmanı Nükhet Aksakal Bağışgil

  • Paylaş
Çikolata ölçülü yenildiği takdirde kalp krizini önlüyor ve mutluluk hormonu salgılıyor. Ancak beyaz yada sütlü çikolatanın yağ içeriği yüksek olduğu için bunları önermiyoruz. En sağlıklısı; hergün en fazla 40 gram bitter çikolata:)
  • Paylaş
Her gün ekstra 500 kalori-1000 kalori almak demektir ki bu da kilo almanın başlıca sebeplerindendir.
  • Paylaş

Her şeyin fazlası zarar.Çikolatasız da olmaz ki;fındıklı,karemelli,çilekli oruçlu olunca da nasıl canım istedi. :)

  • Paylaş

kalori sıkıntısı olmasada günlük 3000 4000 kalorilik çikolata yiyebilseydik keşke :))) mükemmel olurdu

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3143 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt