Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her gün duymaya alıştığımız "çocuk istismarı" haberlerinden kurtulmak için, ailelerin bilinçlenmesi için neler yapılmalıdır? Fikirleriniz nelerdir?

İlgili birimlerden okuyanlar varsa şayet gereken yerlere ulaştırırlar herhalde... Her şey gündeme geliyor ama önemli şeyler gelmiyor..Düzenle
Devletin halkın yararına vermesi gereken bir hizmetten bahsediyoruz. Devletin bu işe önem verip çocuk istismarcılarına gereken cezaları vermesi gerekiyor. Ne yazık 15 kişi 14 yaşında bir kıza toplu tecavüz edip beraat edebiliyorlar. Bazı devlet büyüklerimiz zaten çocuk tacizi denebilecek yaşlarda kızlarla evlenmişler ve hala baştalar. Aile bakanı tüm bu tacizlere karşı çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin diyor. Zihniyet de baştan en tabana kadar yayılmış durumda ve daha da yayılıyor. Suça karşı hukukun işletilmediği bir ülkede ne yazık ki ailelerin de yapabileceği çok bir şey yok. Çocuk sonuçta okula da gidecek sokakta da oynayacak. Evet sanırım aile bakancığının dediği gibi çocuklara çığlık atmayı öğretmek en doğrusu. Daha da doğrusu var tabii aklımda ama imkansız gibi bir şey. Bu zihniyeti başımızdan atmanın bir yolunu bulmalıyız... .
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Evvela Türkiye bir hukuk devleti olmalı. Sana göre kanun, bana göre kanun diye bir şey olmamalı. Bizler vatandaşlar olarak, birşeylerin gereklerinin yapılacağı konusunda emin olarak yaşamalıyız.
Hukukumuz gerçekten karmaşık. Yakın tarihte 11 kişi reşit olmayan bir kıza tecavüz etti ve mahkemeye kızın suçlu olması gerektiği hakkında iddianame geldi.
Bu işin istismarı, tecavüzü, kaçırmasından evvel insana zarar vermenin temel bir suç olarak kabul edilmesi ve cezasının belirtilmesi ve de en önemlisi uygulanması gerekir.
Hukuk devletinde hukuk düzeni sadedir. Ne kadar karmaşık hale getirirsen o kadar boşluk çıkar ve birileri de ceza almadan ya da hafif cezalarlarla sıyırırverir.

Kesinlikle hukuk alanında büyük bir reforma ihtiyacımız var öncelikle. Adaletin toplum için olduğunu benimseyen bir anlayış hakim olmalı... Ailelere de çok büyük görevler düşüyor tabi ki. Öncelikle çocuklarımıza ne olursa olsun sahip çıkmak zorundayız. Bir yere gidilecekse aileyle birlikte gidilecek, Arkadaşları ve arkadaşlarının aileleriyle mutlak bir iletişim söz konusu olmalı . Ve onlara kötü ve iyiyi çok erken yaşta öğretmeliyiz. Örneğin yabancı biri ona ne derse desin ona kanmamayı başının dertte olduğunu hissettiğinde tanımadığı insanlar onunla konuşmaya çalıştığında oradan ayrılmayı canını acıtacak bir harekete marruz kaldığında bağırmayı çocuklarımıza mutlaka öğretmeliyiz. Bunlar tabi ki çözüm değil ama belki bir nebze faydası dokunacak şeyler. Çocuk tacizleri ve çocuk ölümleri bu ülkenin kanayan en önemli yaralarından. Bu yüzden bu konuda ilk görev devletin , sonra hukuğun , sonra da ailelerin . Artık bırakın çocuklarınızı sokağa oynasın diyemiyorum ben kimseye aksine bırakmayın kendi kendilerini idare edebilene kadar bırakmayın çocuklarınızı hiçbir yere tek başına .
  • Paylaş
Sürekli çocukların istismar riski altında olduğunu konuşuyoruz, ancak unutulmamalıdır ki çocuklar aynı zamanda ilerde istismarcı olma riski altındadır. Çocuklarımızı eğitmeye bu iki durumu göz önüne alarak başlamalıyız.
  • Paylaş
Bir yerde okumuştum. Amerika da olması lazım , annesi çocuğuna bir kelime söylüyor ve bu kelime bizim ortak parolamiz diyor. Birisi sana bi şey söylerse veya birşey yapmanı isterse parolamızı sor diyor
Birgün adamin biri çocuğa gelip annesinin cagırdığını ce onu hemen eve götürmesi gerektiğini söylüyor. Çocukta , peki ama parola ne diye sorunca adam hemen oradan koşarak uzaklasıyor
  • Paylaş
1

Salih Atıcılar Msa, Evet haberim var da bu baya paylaşıldı. Tabi ki çok etkili bir yöntem ama benim merak ettiğim Tüm çocuk sapıkları bu parola yöntemini mi kullanıyor. Ya gizli bir anda zor kullanıp kaçırıyorsa veya daha farklı bir şekilde. Teşekkürler yorum için :)

Toplumumuzda ki bireyler cinsel anlam da eğitimsiz bırakılıyor ve cinsellik utanılacak birşeymiş algısı verilerek çocuklar yetiştiriliyor. Ekmek su kadar ihtiyacımızın olduğu ve bilinmesi, konuşulması gereken bu konu da insanlar utandığından, başkasıyla konuşmaktan korktuğundan devreye hayal gücü giriyor. Bu da sapkınlıklara ve kişisel birçok kötü fanteziye yol açıyor. Öncelikle bu konular hakkında çocuklarımızı bilgili yetiştirmemiz gerekiyor. Bunu her birey yaptığında şimdi için olmazsa bile gelecek 20-30 yıl içerisinde bu suçlar azalacaktır. Yetişkinliğe ermiş, kişiliği oturmuş ve bu sıkıntılara sahip kişilere ise hukuki açıdan caydırıcı yaptırımlar getirilmelidir. Ve bunun bir hastalık olduğunu düşündüğümden; cezayı tamamladıktan sonra da psikolojik ve psikiyatrik tedavilere başvurulmalıdır Sonuca varacak olursam; aileler öncelikle çocuklarına cinsel eğitim vermekten ve çocuklarıyla bu konu hakkında konuşmaktan kaçınmamalıdır ve devlet bu hastalıklı kişilere ağır yaptırımlar uygulamalı ve bu kişiler için tedavi yöntemleri geliştirmelidir.
  • Paylaş
Şu an ki bilinçsiz ebeveynler için bir şey yapılması oldukça zor, çünkü herkesin karakteri oturmuş durumdadır. Fakat bir seçenek oluşturmak gerekirse; okuyan nüfusunu arttırmak, eğitim düzeyini arttırmak ve bunlara ek olarak üniversitelerde aile düzeni üzerine zorunlu seçmeli bir ders konulabilir... .
  • Paylaş
Okul toplantılarında bu konuya yer verilmesi gayet uygun olur bilgi amaçlı bilir kişiler tarafndan bu konu hakkında velileri bilinçlendirmek lazımdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

557 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt