Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her ilişki, kaybedilen bir bir benlik midir yoksa vazgeçilen bir benlik midir?

Her ilişkinin bir benlik kayıbı olduğunu düşünmüyorum. Bu durum ilişkiyi nasıl yönettiğimize göre değişir. Taviz vermeden insanlar arası ilişkiler var olamaz. Makul bir yolunu bulmak, orta yolda buluşmak demek iki tarafın da belli ölçülerde taviz vererek ilişki kurması demektir fakat taviz verme işi sürekli olursa işte burada kaybedilen bir benlikten bahsedebiliriz. Nerede, ne kadar taviz vereceğini kişi kendisi bilir eğer kendisinin kim olduğunu biliyorsa. Kendisini bilmiyorsa var olmayan benliğin kayıbı da söz konusu olmaz.
  • Paylaş
5

Hakan, Üzerine düşünüp yazacak olsam bunu yazardım uğur dostum. Her kelimesine imza...

Kısa ve net.. Tenk yüüüü :-):-)

Uğur Çakmak, Güzel yorumun için ben teşekkür ederim :)

Hakan, Sen bizi şu android konusunda çağ atlat, görün o zaman teşekkürü :-):-)

Uğur Çakmak, :))) Kahrolsun farklı farklı boyutlarda, özelliklerde olan telefonlar. Beni en çok sinir eden bu anlayamazsınız :)

Uğur Çakmak (@ugurcmk)' ın yazdıklarına katılıyorum. İlişkide iki taraf da tabii ki bazı konularda birbirlerine ufak tefek fedakarlıklarda bulunurlar, bunu taviz olarak da görmüyorum şahsen fakat bu işi taraflardan biri veya ikisi devamlı surette, aşırıya kaçarak yapıyorsa evet burada benlikten vazgeçme, benliğini kaybetme söz konusu olur. Karşısındaki kişiyi olduğu gibi kabul etmeyen bir insana ne kadar fedakarlıkta bulunulursa bulunsun zannetmiyorum ki memnun kalsın durumdan. Kaldı ki sizi olduğunuz gibi kabul etmek ya da size bir şeyler katacak yapıcı eleştirilerde bulunmak yerine yeren birileriyle olmak nasıl bir ilişkiye sebep olur. Birbirini yapıcı olarak geliştirmek bambaşka, taviz verip kendiliğinden uzaklaşmak bambaşka bir şey. Yani bazı ilişkiler kaybedilen, vazgeçilen benliklere dönüşebilir ama sonuçta sağlıklı bir ilişki insanın kişiliğine de bir şeyler katar.
  • Paylaş
İlişkiye başladıktan sonra niçin benliğimizden yoksun kalalım , makul bir insan pekala benliğini yitirmeden bir ilişkiyi sürdürebilir , ancak herkesin yaşamının temeline oturtuğu ilkeleri vardır (olmalıdır) ve benlik sahibi olduğunu düşünen bir insan bu ilkelerinden vazgeçmez diye düşünüyorum .
  • Paylaş
İlişkilerde elbet çeşitli fedakarlıklar söz konusu olacaktır, ama bu fedakarlık durumu tek taraflı ise zamanı geldiğinde kaybedilen bir benlikten söz edebiliriz. Fakat bu bahsettiğimiz fedakarlık durumu karşılıklı ise o zaman daha güçlü, sağlıklı bir benlik ve ilişkinin sahibi olabiliriz.
  • Paylaş
1

Meral Girgin, Her ilişki bence geridd kalan bir kimliktir

Vazgeçilen bir bir benliktir .... ! Benliğin kaybolacağını düşünmüyorum.
  • Paylaş