Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her insan kendisini gerçekleştirme, ruhunu özgürleştirme imkanına sahip midir? Öyle değil ise hangi özelliklere sahip insan modeli kendisini gerçekleştirebilir?

Kendisini bulan her insan kendisini gerçekleştirme imkanına sahiptir. Tabii ki insan kendini bulabilmek için önce aramaya başlamalıdır. Aramaya başlamak içinse öncelikle kendini arama ihtiyacı hissetmelidir. Kimi insan ergenlikte edindiği maskelerle ömür boyu yaşar, muhakkak ki bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır ama bunun o maskelerden olduğunun farkına bile varmaz. Hatta bu eksikliğini diğer insanlara karşı şiddet, baskı, haksız saygı hasatı gibi yöntemlerle çözmeye çalışır. Bunlar genellikle toplumda gördüğümüz kendisine baba dedirten kişilerdir. Kimisi ise henüz 25 yaşında kendisinin olduğunu sandığı kişi olmadığının farkına varır ve aramaya girişir. İşte ikinci tip insan kendisini bulmaya, sevmeye, saygı duymaya ve kendisini gerçekleştirmeye en yakın kişidir.
  • Paylaş
Şaman Bey'in söylediklerine kelime kelime katılıyorum. Hatta söylediği şey benim de başıma geldi. Hem de belirttiği 25 yaşındayken. Şimdilerde "25 öncesi hayat demoydu da 25 sonrası tam sürüme geçmiş gibi hissediyorum kendimi" diyorum. Her insanda kendini gerçekleştirme imkanı vardır buna ortaya çıkaranlarsa çok okuyan insanlardır. Okumayanların durduk yere böyle bir ihtiyaç hissetmesine imkan ihtimal yoktur.
  • Paylaş
5

Ayhan Şimşek, Okumayan ama gezip, görüp, yaşayarak seven bir insan da bu ihtiyaç doğabilir mi?

Uğur Çakmak, Doğabilir nitekim Descartes'a öyle olmuş.

Ayhan Şimşek, Okumayan ama şarabı çok sevdiği için kendini bağcılığa adamış bir insanda bu ihtiyaç doğabilir mi?

Uğur Çakmak, Kafası güzel olunca arkadaşım Atatürk'ün numarasını istemişti :) İçince herşey mümkün, bak şimdi içesim geldi

Ayhan Şimşek, Numarası yok ama adresi lazım olursa Atatür'ün mesaj atmaktan çekinme :) afiyet olsun

Kendine dürüst olup yapmak istediklerine ket vurmadan yaşamında uygulayan her insan buna sahip olabilir.
  • Paylaş
felsefe'nin ne olmadığını bilen veya ölmeyi bilen, sanırım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

73 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları