Bilmek istediğin her şeye ulaş

Globalleşme hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler nelerdir?

Globalleşme (küreselleşme) dünyanın birbirinden farklı kısımlarının bağlantı halinde olmasıdır. Ulusal kültürlerin, ekonominin ve politik aktivitelerin gelişimi ile sonuçlanır. İnsanlar gibi, fikirler, tecrübeler ve metalar da dunyada daha rahat hareket eder ve tecrübeler birbirine daha yakın hale gelir.

Tarihte Küreselleşme:

Küreselleşmenin uzun bir tarihi mevcuttur. Örneğin Eski Yunan kültürü Güneybatı Asya, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa'ya Büyük İskender ile yayılmıştır.
Çin ve Akdeniz'i birbirine bağlayan İpek Yolu, ipek, baharat, porselen ve doğudan ticareti yapılan diğer ürünlerle ilgili fikir ve tecrübelerin değişmesini sağlamıştır.


Küreselleşme 19.yy.da Sanayi devrimi ile his kazanmış, 20.yy.da da hava yolu taşımacılığının artması ile atak yapmıştır.

İletişim:

Kültürel küreselleşmede iletişim çok büyük rol oynar. Bugün haberler ve bilgiler internet sayesinde tüm dünyadan erişilebilir hale gelmiştir. Dünya nüfusunun yüzde altmışından (%60'dan) fazlasının cep telefonu kullandığını düşündüğümüzde yüzbinlerce km. uzaktaki yakınınızla sorun yaşamadan konuşabilmek mümkün.

Seyahat:

Uluslararası seyahatin artması da küreselleşmeye katkı sağlamaktadır. Her yıl milyonlarca insan değişik iş imkanları için bir ülkeden diğerine gidiyor. Sadece iş için mi? Tabiki hayır... Tatil için de yabancı ülkeleri tercih eden çok fazla kişi var. Kültürünü sevdiğiniz beğendiğiniz ülkelerden farklı alışkanlıklar edinmiş olarak geri dönebilirsiniz.

Popüler Kültür:

Popüler kültür çok daha fazla küreselleşti. Amerika'daki bir kişi Afrika müzikleri dinleyebiliyor ya da İsrail'de birileri Amerikan operaları. Hindistan gelişen bir film endüstrisine sahip. "Bollywood" filmleri Hindistan'da ve Hintlilerin fazlaca yaşadıkları ülkelerde çok popüler. Bazı Bollywood filmleri Amerika'da Hindistan'dan daha fazla izlenebiliyor.

Giyim şekli küreselleşmeden en çok etkilenen taraf diyebiliriz. Küreselleşmenin etkilerinin görülmesi ile birlikte geleneksel kostümler yerini kot ve t-shirt'e bıraktı.

Yemek konusuna gelince Mc Donald's küreselleşmenin bu alanda ki sembolüdür diyebiliriz. Big Mac tüm dünyada sunulan küresel bir mönü. Japonların suşi'sini ise neredeyse dünyada bilmeyen kalmadı...
  • Paylaş
Globalleşme ile ilgili 1 dönem boyunca ögrendigim tek şey ''globalization is increasing awarnesss of rising interconnnectdess , distanceless,borderless with social live''
  • Paylaş
Araştırma Görevlisi Ersan ÖZ'ün çevirdiği bir makalenin linkine bakarsanız sanırım bir fikir edinebilirsiniz. Umarım faydalı olur.
webmastersitesi.com/ekonomi/247411-glob...
Ayrıca
Globalleşme hakkında yararlanabileceğiniz iyi bir web sitesi olan ” globalize.kub.nl ” incelemenizi tavsiye ederim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

711 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt