Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her insanın ses tonu neden birbirinden farklıdır?

Herkes "renk tonu" diye adlandırılan farklı bir sese sahiptir çünkü herkesin farklı bir vücut anayasası vardır.

Ses, havadaki ses tellerinin titreşimi tarafından oluşturulur. Bunlar; gırtlak, boğaz, burun boşluğu, ağız boşluğu, dil, dudak gibi farklı şekillerde ve boyutta karşımıza gelirler.Tüm bu engeller sesinizdeki değişikliği açıklar ve böylece sesiniz sadece size özel yani benzersiz hale dönüşür
  • Paylaş
Ses

Ses telleri kişiye özgü yapılardır. Kısalığı ve uzunluğu seslerin birbirinden farklı olmasına yol açmaktadır. Bu farklılık sonucunda ise uzun ses telleri ince seslere kısa ses telleri ise kalın seslere neden olmaktadır. Bu tür değişiklikler insanların gelişim dönemlerinde sık sık ortaya çıkabilir. Ses tellerinin yanında ayrıca dil diş ve dudak gibi yapılarda sesin oluşmasında önemli bir yere sahiptir. Bu yapılar bir arada sesi oluşturmaz ise çok itici sesler ortaya çıkabilir.

Diş dudak ve diğer etkenlerden etkilenen ses konuşma sırasında nefesinde yardımıyla ortaya çıkmaktadır. Bu durum da ses telleri farklı seslerin oluşmasının başlangıç noktası olarak görevini sürdürmektedir. Ayrıca beyinde göz ve kulaktan gelen duyular sesin tam anlamıyla oluşmasını sağlayan zihinsel faaliyetlerdir.

Hayvanların konuşamama nedenini ise yine bu yapıların olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu yapılar var olmadığı için bilinçli şekilde ses çıkarmaları mümkün değildir. Papağan gibi hayvanların konuşması ise tekrarlama ve dinleme yeteneklerindendir. İnsana en yakın yapıda olan şempanzeler dahi bu yapıyı bulundurmaz. Bu yapı var olmuş olsa bile diğer faktörler tam olarak kendini gösteremediği için konuşma gerçekleşmez.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2984 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Her insanın ses tonu farklı mıdır?

  • Her insanın sesi neden farklıdır?