Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her markanın kendine has bir kokusu olabilir mi?

Bence bu mekanın insanların o mekana ilk gittiklerinde üzerlerinde bıraktığı ilk günkü etkiyle ilgili psikolojik bir durumdur. Bir mekana ilk kez gittiğinizi düşünün ve yasemin esanslı bir tütsü kokusunun hakim olduğunu varsayın. Arkadaşlarınızla oturup çay içip sohbet ettikten sonra uzun bir süre oraya uğramadınız. Aylar sonra birgün birisi size oraya gitmeyi önerdiği zaman aklınıza oranın kendine has kokusu olarak yasemin tütsüsü kokusu gelecektir. Ama başka biri için belki de başka bir durum söz konusu olacaktır.

Kısacası mekanların kokuları insanların anılarına mekanla ilgili ilk yerleştirdikleri kokuyla bağlantılıdır. Buna mekanın kendine has kokusu diyorsanız öyle diyebilirsiniz. Ama bunun kaynağı kesinlikle biziz.
  • Paylaş
Görsel ve işitsel reklam çalışmaları bizi daha çok güdüler ve yönlendirir.
Artık geçmiş olsalar bile rüyaların ve gördüğünüz kazanın etkisinden uzun bir süre kurtulamazsınız.

Aynı şekilde dilinize bir cingıl dolanır ve deli gibi tekrar edersiniz. Sağlamsa ... ... Benim babam ... ... gibi adam. Bir numara ... ... ... ... Bir numara. Sanırım bu mesajı okuyan herkes boşlukları doldurdu. Çünkü bunlar başarılı çapalama tekniği ile oluşturulmuş iyi sloganlardır. Şimdi çok tiksindiğiniz iğrenç bir kokuyu anımsamaya çalışın. Şu an ben de deniyorum ama hep görsel objelere odaklanıyorum ve tiksiniyorum. Sanırım bunu yapmak oldukça güç. Eğer kokuyu anımsayıp iğrenebilen varsa lütfen bana bildirsin, tanışmak isterim. Bu sebepten olsa gerek markalar kimya sektörüyle ilgili değillerse görsel ve işitsel çalışmalara ağırlık vermektedir. Papatyayı koklayıp çamaşır asmayı istemezdim, çamaşır asarken papatya koklamayı hayal ederdim. Reklam çalışmaları da bu yöndedir.

Sonuç olarak kimya sektörü hariç kokusal güdülenmenin görsel ve işitsel çalışmalar kadar başarılı olacağını düşünmüyorum. Soru için teşekkürler, beyin jimnastiği oldu.
  • Paylaş
Olabilir tabi ama bu birazda insanların o anki psikolojisiyle orantılı bir durum... kişi markayı kokladığında o anki ruh haline göre bir koku hissedebilir ...
  • Paylaş
Her markanın bir mazisi var dır ki o marka olmuştur özeliği. Kullanımı tecrübesi. Yılların verdiği başarı onu yüceltmiş özellikleri üstüne çekmiş markalaşmış dır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

299 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt