Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her sınav aşamasında matematik bilgisi sınanırken, bu kadar üniversite, mühendislik fakültesi açılmışken; neden hala maden göçüğü, asansör kazası, yanlış sinyalizasyon, yol kaynaklı trafik kazası, iş kazalarından; kısaca mühendislik hatalarından, olmamışlıklardan çeken bir ülkeyiz?

Arkadaşlar çoğunuzun dediği gibi özellikle bizim ülkemizdekiler için mühendis hatasını aşan durumlar var. Bunu da kesinlikle onaylamıyor, onların kendi belalarını bulmalarını umut ediyorum. Kızmayın ama ben bunun altına imza atmam demek de önemli bir iradedir. Hani bir söz vardır ya "Allah kimseyi açlıkla sınamasın" diye. Beni uzun zamandır sınıyor ama ölmedim. Belki mühendis değilim ama bir insanım. Her ne kadar masum görünsen de eğer sen olmazsan o patron da o işveren hiçbir halt yiyemez. Mecburi köle olmayın diyemiyorum ama eh be adam elini vicdanına koy diyebiliyorum. Yani adı ne olursa olsun. Bir tarafın masumiyeti ya da zorunlulukları kendisinin 100 veya 1000 misline zarar veriyorsa bunun adı hiçbir yerde helal olamaz, akıl olamaz, mühendislik, doktorluk vs. olamaz. Aptal geldik aptal da gideriz. . .'
 • Paylaş
2

Pınar Uğur, Doğru söze ne söylenebilir.hocam yaziniza tesekkur saygılar.

Okumak cehaleti alır, eşşeklik baki kalır, da ondan.

Ahlaksız bir doğu toplumuyuz. Ahlakı cinsellik ve namus düzeyine hapsetmiş, -o da sözde ha, bol rüşvet alavere dalavere, tanıdık hısım akraba kayırmalarının yaşandığı, rant yağmacılığının siyasi rantla bütünleştiği legalize olduğu, aşşağılık bir model olduk. Pisliği söküp kesip atamadık, daha güzelini yaptık, DNA mıza kattık.

Bakan söyledi yahu var mı ötesi, 100 kişi telefonla arıyor dedi, duymadınız mı? Mühendislik hatasıyla ne alakası var? Kim takar mühendisi, müfettişi, iş güvenliğini, adam yargıyı takmıyor, yayın yasağı koyuyor bi de....

Allah korkusu(Manitu/Matriks/Evrensel Değerler...) olmayınca, 8 saat din ahlak bilgisi dersi versen ne yazar.'
 • Paylaş
3

Nazende , BAKANI kopyalamışım. Neymiş cevaplara bakmadan soru cevaplamamak lazımmış:)

Ahmet Avcı, Kalbimiz bir, helal-ü hoş olsun :)

Nazende , Teşekkür ederim :)

Nasıl yani, sahadaki mühendislik sizce mühendislik olmuyor mu? Madenin göçmemesi de, asansörün verimli ömrü de, sinyalizasyonun doğru çalışması da, yolların dayanıklı ve güvenli olması da mühendisin işleri arasındadır. Bu yazdıklarınızın tamamı mühendislik işleri, zaten bilmiyorum siz okudunuz mu ama mühendislikte sadece matematik sınanmaz, mühendisçe muhakeme yeteneği verilmeye çalışılır mühendis adaylarına. Yazdığınız kazaların hepsi mühendis hatası gibi görünse de ben mühendisin dediğini hiçe sayan ümmetçi, her şeyi Allah'a bırakan, yanı sıra bolca fazladan kazanç elde etmeye çalışan akapeli iş adamının suçu olduğunu görüyorum bir mühendis olarak... Mühendis sonuçta o kazaların hiçbirinde işin gidişatını düzenleyen adam değil. Hepsinde ama ilginçtir hepsinde akapeli bir patron var. akapelilerde de ahlak sıfır, bilgiye, zekaya saygı da sıfır, kapıcı diye işe almayacağınız akapeli o çocukları ülkenin en büyük şantiyelerine patron oluyor akapenin TOKİ'si de onları koruyor, ne bekliyordunuz... Başımızdaki bela mühendislerimizin cehaleti değil akope ve yandaşlarının ahlaksızlığı. . .
 • Paylaş
1. Özelleştirmeler sebebi ile verilen rüşvetlerin acısını çıkarmak isteyen firmaların yüksek kar için eğitim ve güvenliğimesi.

2. Daha fazla kâr için ölü madenlerin tekrar açılması.

3. Teşeron sistemi ile rençber köylülerin bir gece de madenci yapılması.

4. Seçim yatırımı olarak dağıtılacak kömürün çokluğu.

5. Madenci firmanın teknolojik yatırımları yapmaması.

Yüzünden değil madenciliğin fıtratında vardır ölüm. Madende ölürsün yani bu.
 • Paylaş
Bir şeyin kullanım değeri yerine değişim değerinin tercih edilmesi yüzünden. Geçim derdine düşüp kendini bile unutan insan ve o insanı bu hale getiren düzen yüzünden. Niceliği, niteliğe ölüm yerine yaşamı göze alarak tercih edenler yüzünden.'
 • Paylaş
Çünkü mühendislik fakültelerimizde mühendislik etiği dersleri gereksiz diye müfredatlardan çıkarılmaya başlandı, hatta bir kısım okulda müfredata bile giremedi bu dersimiz. Ayrıca devlette çalışan "kraldan çok kralcı" olan "bazı" mühendislerimiz maaşlarına bir sıfır daha eklenmesi için çoğu şeye göz yummakta. Ee oralara gelebilmek için bazı şeylere göz yummaktan başka çareleride yok tabi. Kpss sınavında dönen pislikleri hepimiz biliyoruz zaten. bu konu üzerine çok daha fazla konuşulabilir ama burası türkiye lafı cuk oturuyor bu duruma.
 • Paylaş
3

Şaman, Dünya sıralamasında ilk ellilere giren bir 200'e giren bir çok mühendislik fakültemiz var aslında. Bence iş patron olan cahil adamın mühendise de olan saygısızlığında bitiyor.

Onur Özdemir, tabiki dediğiniz çok doğru birde işin o boyutu var tabi. ama mezun mühendislerimiz mühendislik etiğine uyup yapılan saygısızlıklara boyun eğmeseler bu böyle olmazdı. işsiz kalmak bir risk doğru ama tüm mühendisler yapılan saygısızlığa karşı aynı duruşu sergileseler bahsettiğiniz cahiller ne sektörde tutunabilir ne de "haketmedikleri" saygınlığa erişebilirler.

Şaman, Keşke dediğiniz gibi olsa. Özellikle inşaat sektöründe kazançlar çok yüksektir diyemeyeceğim ama en büyük paralar döner ve suyun başını da kupon araziler benim diyen CB'den itibaren en büyük çakallar tutar. Bu çakallar için bilginin, bilimin, mühendisliğin değeri yoktur. Belki kaçırmışsınız ayrıntıyı ama hükumet gider kaçak yaptıracağı Torunlar şantiyesi gibi mega projelere bir de TOKİ pylonu diker ve namussuzu koruma altına alır, ondan sonra mühendis etiği falan kalmaz. İşleri imzalatacak bir kukla mühendisi yurt içinden bulamazsa verir 2000 lira fazlasını dışarıdan getirtir. Hatta gider daha büyük oynar politika sahnesindeki soytarılarla ortak iş yapar ve o işin imzalanmasına da ihtiyaç duymaz... Zaten ülkede de 3-4 bölüm hariç hatırı sayılır bir inşaat mühendisliği eğitimi de verilmiyor, nerede kaldı etik eğitimi ki zaten etik de insanın içinde olmalı ama yaşadığımız devirde etik zaten kuponcu, kaçak saraycı CB'den en altta koyun gibi oy veren çete üyesine kadar yok olmuş, yok edilmiş durumda. Her ilde üniversite açtım diye övünen soytarılar başlarına da ilimden başka bilim tanımayan badem bıyıklı rektörler, dekanlar getiriyor hatta o kadar derine dalmış durumdalar ki doçentlerin seçimi bile hükumet tarafından yapılıyor. En başlarında lise diploması bile olmayan ve hayali bir üniversiteden mezun bir ikinci lig futbolcusu var. Bu üniversitelerin altyapısı aynı akapenin yaptığı duble yollar gibi yok. En can alıcı ve hassas dal olan inşaat mühendisliği bölümleri futbol sahaları boyutlarında laboratuvarlara ihtiyaç duyar ki onları da yapmazlar. İyi akademisyen devletten yediği kazıklar sayesinde özele kayar. Sadece ODTÜ'de henüz bu operasyon gerçekleşemedi, İTÜ bile bademlerce işgal edilmiş durumda. Bilgisayarcı olarak bunları iş hayatına girdiğinizde dahi göremeyeceksiniz. Bilmemenizi anlıyorum ama şunu bilin ki hiçbir inşaat mühendisi hesaplarını etik dışına çıkarak yapamaz, ülke kodları zaten buna izin vermez. Şantiyedeki çakalın karşısında da mühendis duramaz, o kesimi de odasıyla beraber işgal ettiler...

Ülkemizde en hakiki mürşit ilim olamamıştır.

İlim deyince tabii ki ilk akla gelenler temel bilimler ama sokaktaki her vatandaş hidrojen atomunun çapını ölçecek değil.

Bilime dayalı yaşamın amil olabilmesi için hepimizin üzerinde hukuk şemsiyesi olmalı. Günlük yaşamımızda hukukun üstünlüğü olmalı. Mühendislikle ilgili bir karar verilirken mühendislik meslek odalarının etkin olması lazım. Kararlar siyasete, yandaşa, ranta göre verilmemeli. Pozitfi bilimlere dayalı disiplinler evrenseldir, yani tektir (unique). Deniz seviyesinde saf su 100 santigrad derecede kaynıyorsa; bu, Antalya'daki plajda da aynıdır, Rio de Jenerio'daki plajda da aynıdır. Çıplak kablo iletkense ve içinden insanı öldürecek kadar elektrik akımı ve gerilimi geçiriyorsa; bu, İstanbul'daki işçiyi de öldürür, Hamburg'daki işçiyi de öldürür. Bunun rejimi, kanunu, devri, şu şirkete göre olanı, bu ihaleye göre olanı olmaz. Eşit seviyede, eşit muameleye adalet denir. Hukukun üstünde de adalet vardır. Bizde bunlar eksiktir, maalesef ki insanlar meslek hastalıklarına yakalanmaya, sakat kalmaya, ölmeye devam etmektedirler. Ağlayan ölene ağlar, bir de geride kalanları düşünün.
 • Paylaş
Kar maximizasyonu için.
Az gelişmiş kafayla elde edilen kar.
Kar= Satış-maliyet-gider. Burada gider kalemiyle çok oynanmaktadır malesef. Yapılan harcaması gider mi yatırım mı olduğunu düşünmeyen bir az gelişmişlik söz konusu kanımca. Asansöre harcanacak paralar gider mi yatırım mı sizce?
 • Paylaş
3

Ozan Başer, Kaç mühendis kendi sorumluluğunu düşünerek hareket ediyor ki ? Kaç mühendisin elini taşın altına koymaya cesareti var ki????

Doğan Ataman, Haklısınız ancak tıkır tıkır çalışan kapital sistemin sadece bir parçası mühendis. Hatta geliştirmek fikri , doktor, öğretmen, fabrika veya atölyeleri işçileri vb . Sistemi anlamak ve sürdürme şekli eğitimle ilgili. Yaşam kültürümüzün eğitimiyle ilgili bence.
Kapitalizmi nasıl anladığımızla ilgili. Konu böyle
Cumhuriyetin kuruluşundaki sermayesizlikten günümüzdeki sermayesizliğe gelir. Mühendis taşın altına elini koymalı. Herkes koymalı. Ama bunu destekleyen ekonomik sistemde ve anlayışında mümkündür. Bu düşünceye ne dersiniz.

Ozan Başer, Tabiki doğru düşünceler yazdıklarınız lakin size o ekonomik desteği verebilecek kimse var mı bu memlekette ???

Demek ki üniversite açmakla eğitim kalitesi, sıralama sınavına sokmakla öğrenci yeterliliği artmıyor.'
 • Paylaş
Çünkü iyilerini ya yurtdışından alıyorlar ya da kendileri gidiyor ya da o mühendislerimiz öldürülüyor, kafayı yiyor.
 • Paylaş
Mühendislik hatalarından korunmak için de mühendislik süper bir çözüm bulmuştur. Bir mühendis yapar yirmi mühendis kontrol eder, projeler hatasız ya da hatasıza yakın üretilebilir. Pekiyi bu sistem Türkiye'de neden işlemez... Öncelikle üniversite açılmış olması ve oradan mühendislik diploması alarak insanların mezun olması mühendis sayımızın arttığı anlamına gelmez. Bu üniversitelerin %90 gibi büyük bir bölümü AKP'nin oy devşirme yemleridir, ne tesis olarak yeterlilerdir ne de akademik kadro olarak. Dünya sıralamalarına hala ülkemizdeki 5-6 üniversite girebilmekte ve bu değişmemektedir. Diğer üniversitelerden mezun olanlar eksik bilgi, yeti ve etikle mezun olmaktadır. Bunun sorumlusu iktidar hırsıyla gözleri kararmış olan iktidar ve CB koltuğunda oturan üniversite bile bitirmemiş olan cahildir. Kısaca sistem daha proje üretme aşamasında olmayan mühendis nedeniyle tökezlemektedir. Diyelim proje üretildi gelsin kontrol merci, burada da aynı hükumetin bırakın izin vermeyi bizzat icra ettiği yolsuzluklar nedeniyle düzgün çalışılmamaktadır. Hani çoğu inşaat mühendisliği problemi olduğundan yazdıklarınızın gelin bir bakalım inşaat mühendisliği projesi nasıl yapılmalıdır... Öncelikle işi yaptırmak isteyen bir idare projenin en tepesinde bulunur. Bu idare bir tasarımcı (mühendis), bir müşavir (kontrolör, mühendis) ve bir müteahhit tutar. Müşavir'in görevi tasarımcı ve müteahhidi kontrol etmektir. Mühendis işini şişirip müşavire rüşvet vererek işini onaylatmasın diye müşavire tasarımcıdan daha fazla para verilir. İşin bu kısmı bu sayede genellikle işler ama iş müteahhit tarafına gelince tamamen renk değişir. Büyük para müteahhidin elinden geçmektedir ve müteahhit yaptığı her türlü şişirme, hırsızlık, yolsuzluk, soysuzluk için müşavire rüşvet verebilecek kadar para sahibidir. Hükumet büyük projelerde hatta hiçbir kontrole tabii olmaması için TOKİ'yi projenin ana müteahhidi olarak göstermektedir. Böyle bir durumda müteahhit müşavire rüşvet bile vermek zorunda kalmaz, nasıl isterse öyle yapar. Torunlar şantiyesinde yaşanan facianın nedeni tamamen budur. Sonuçta ülkeye namuslu yöneticiler seçilene kadar mühendislik hatası gibi görünen kazalar son bulmayacaktır.'
 • Paylaş
Matematik, mühendislik ve teknoloji vb konusunda zaten çoğu ülkeden geriyiz. Ülkemizden zeki insanlar çıkmıyormu? Çıkıyor ama en çok beyin göçü veren ülkelerden biride bizim ülkemiz. Hal böyleyken eğitim kötüyken birde ülkeyi, şirketleri yöneten insanların bencilliği yüzünden. Dış ve gizli güçleri oyunları yüzünden ülkemiz böyle durumda
 • Paylaş
Biliyorum unuttunuz! Hatırlatayım geçen haftalarda Karaman'da maden faciası yaşandığında bir bakan hakketende BAKAN! Çıkıp oranın kapatılmamasına sebep olarak kapatmak istediklerinde araya giren insanlar olduğunu söyleyebiliyor. Neymiş tek faktör mühendislik değilmiş. İş kazaları, trafik kazaları veya diğer saydıklarınızın başımıza gelme sebepleri iş bilmez, açgözlü yöneticiler ve patronlar yüzünden gelmektedir. Birde buna pısırık, yalaka, işten kovulmayayımda ne olursa olsun düşüncesinde mühendisler ve işçiler eklenince sonuç bu oluyor maalesef.
 • Paylaş
Nedeni çok açık ve içimi kanatan gerekçelere dayanıyor. Şu makalem belki bir miktar yanıt olabilir:
turancem.blogspot.com.tr/2014/11/muhend...
 • Paylaş
Çünkü ihaleler gerçekten hakedene , cok çalişana değil hangi iktidar gelirse gelsin hep tanidiklarla çalisilip torpille iş yürütülüyor.
 • Paylaş
Bir zamanlar okumayı bilen adam sanılıyordu, sonra ilkokulu bitiren adam oldu, daha sonra lise mezunları adam sayıldı. Şimdi üniversite mezunu adamlar, mesleki yeterliliğe sahip olamadıklarından (özel sektörde) iş bulamıyorlar ve yüksek lisans yapıyorlar. Daha henüz mesleğini yapmayan bu arkadaş, kpss ile devlet dairesine atanıyor ve bir akşam yemeğine ya da güzel bir saate bazı şeyleri imzalıyor olabilir. Bizim egosu tavan yapmış olan büyüklerimizde "Ünvanlarını" korumak amacıyla kendi türünü koruma altına almaya çalıştığından, bizim memleketimiz hiçbir alanda koşup ilerleyemez. Şimdi 20 yaşında tornavida görmüş bir kişi, 22 yaşında makine mühendisi oluyor. İlkokul mezunu 20 yıllık Hasan Usta 'dan daha çok sözü geçiyor. Eğitim sistemi bu haldeyken, sanki daha çok yolumuz var gibi görünüyor. Etiket uğruna ölen bu büyüklerimiz ne zaman Hasan Usta 'yı da dinlemeye başlarlarsa o zaman belki kazaların önüne geçebiliriz.'
 • Paylaş
Belki de bütün bu sorunlari senin goruyor olman sana tanrinin bir işaretidir;) sende bitiyor aslinda.. Herkes kendisini karsisina alip iş sende bitiyor diyebilmeli.. Eğitim sisteminin kişileri mecburi bir mesleğe yonelttiginin farkinda misin? Bu durum sevmedigin bir işi yapmandan dolayı işinde kötü sonuçlar bulunmasina da neden olmustur akabinde. .
 • Paylaş
İş güzarlık insan hayatının değersizliğinden oluyor bunlar
 • Paylaş
Kapitalizm ve siyaset . Başka söze gerek yok.. .
 • Paylaş
O daha çok MÜTEAHHİT hatası oluyor. Mühendis güvenli tarafta kalmaya bakar, müteahhit ise paralı tarafta. Bizim ülkemizde malesef ikincisi çokça geçerli.
 • Paylaş
En basitinden kendi alanımdan örnek vermek istiyorum. Çalışmakta olduğumuz denetlediğimiz üretimde bulunduğumuz firmanın patronu bizim de patronumuz. Bu hammadde sıkıntılı, bunu ürüne işleyemeyiz dediğimizde patron gelip ' senin maaşını ben veriyorum ' dediğinde yapılabilecek birşey yoktur. Tabi sadece parasını alıp görmezden gelenler, kendini yetiştirmeyip sektörde bulunanlardan da kaynaklı sorunlardır.

Arkadaşımız bu sorusunda varoluşun spritüel iz düşümünü ve ızdırabın sarkastik tandansını konfirme etmiş. Şaka şaka ağzın bal tutsun emi
 • Paylaş
Hani öğretmenlerimiz hep dediler ya; "soruları cevaplarken önemli olan gittiğiniz yol sonuca ulaşamasanız da olur". İşte sanırım o mühendisler de hesapları bu düşünceyle yapıyorlar.
 • Paylaş
Parayı hayatlarının vazgeçilmezi haline getirip paraya ranta kul köle olacak kadar bunu benimsemiş şahıslar azıcık insanlığa değer verseydi sonuçlar bu kadar acımasız olmazdı
 • Paylaş
Bir ülkede adalet denilen mekanizmayı , siyasiler kendilerine göre düzenler ve uygularsa, bu sorduğunuz sorulara daha birçok eklenti yapabiliriz.Adalet ve eğitim bir ülkenin temel taşlarıdır. Bunlarla oynama yapılırsa temel çöker. Herkes bu enkazın altında kalır.
 • Paylaş
Çünkü öğreniyor düşünmüyoruz. .
 • Paylaş
İş hayatı sadece teknik bilgi ve tecrübeden ibaret değildir. Hayatın her alanında en temel unsurun insan olduğu ve her türlü çalışmanın önünde ve sonunda insanlığın yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlaması gerektiği bilinci yerleşmediği sürece bir yere varmak mümkün değildir. Bir diğer gerçek ise bizim yaşam kalitemizin diğer varlıkların yaşam kalitelerinin korunmasıyla mümkün olabileceği bilincinin yerleşmesidir. Sadece kazanmaya, ne pahasına olursa olsun kazanmaya dayalı bir üretim ve tüketim anlayışı ne kadar bilimsel ve tecrübeye dayalı da olsa sorduğunuz anlamda bir eksikliği asla gideremez.
 • Paylaş
1

Fatih Gündoğan, Şahsen, mühendislik kaynaklı iş kazalarının, iş kazaları içinde düşük bir orana sahip olduğunu düşünüyorum. Genelde bahsettiğiniz kazalar güvenlik önlemlerinin maliyeti yükselttiği düşüncesinin eseridir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

586 Görüntülenme30 Takipçi26 Yanıt