Bilmek istediğin her şeye ulaş

Her yazılımcının sayısal dersleri iyi olmak zorunda mı?

Ben yazılıma destek veren ama sayısal dersleri işi düşünce çalışan biriyim acaba başka arkadaşlar da öyle mi yoksa tek ben miyim?Düzenle
Bundan 10 sene önce sorsaydın evet derdim ama şuan için programlama dillerinin, framework'lerin ve IDE'lerin gelişim hızına baktığımızda bu sorunun cevabı programlama diline göre değişmektedir.

Örn: Web programlama yapacak isen bir çok web uygulaması için çok yüksek bir sayısal zekan olmasına gerek yok. Çünkü; framework'leri geliştiren adamlar bunları senin yerine düşünmüşler. Senin sadece dile, geliştirdiğin platforma ve ingilizce dil bilgisine ihtiyacın var.

Ayrıca, artık o kadar çok business logic ortadaki senin bazı problemlerin çözümü için düşünmene bile gerek kalmaz. Örn: Orta çaplı bir e-ticaret projesi geliştireceksen; Open Source örnekleri ve StackOverflow gibi kaynakları araştırarak bu işi profesyonel yapan adamların nasıl mantık kurduğunu öğrenebilirsin.

Madalyonun diğer yüzü ise C/C++, Assembly, VHDL gibi düşük seviye diller ile uğraşacaksan biraz sayısal ve algoritmik bilgiye ihtiyacın olacaktır. Çünkü burada C#, Java gibi peşini toplayacak garbage collection'lar olmayacak. Real-time systems gibi extreme platformlarda kod geliştiriyor ise bu ihtiyacın daha da artacaktır.

Genel olarak baktığımızda sayısal bilgisi çok faydalı ama %100 şart değildir.
  • Paylaş
Ben olaya sayısal derslerden değil ama analitik zeka yeterliliği olarak bakıyorum. Belli bir zeka seviyesinin üzerindeki herkes rahatlıkla iyi bir yazılımcı olabilir, iyi bir yazılımcı disiplinli ve sistematik çalışandır. Deha bir yazılımcı kavramı var elbette, bunun için ise sayısal kabiliyet elbetteki önemlidir.
  • Paylaş
Hayır ama gördüğüm kadarıyla matematik lisansı yapmış kişilerden çok iyi yazılımcı oluyor. Konuları daha net ve daha çabuk kavrıyorlar.
  • Paylaş
Matematik hayatın her alanında, geometrisi iyi olanlar görme konusunda ehileşirler. Yazılımın temeline baktığında bunları göreceksin.
  • Paylaş
Sayısal bölümlerden mezun olmayıp, ya da öğrenim görmeyip iyi yazılımcı olan tanıdıklarım var benim. Burada istatistiksel olarak; hem sayısal bölüme ilgisi olanların, veya bu bölümde olanların kendini yakın hissederek yazılıma daha fazla yönelmesi hem de -bunun zıttı olarak- sözel bölüm okuyanların bu konulara daha soğuk bakması sonucunda çıkan tabloda böyle bir önyargı oluşuyor kanımca. Yazılımcı olmanın önünde çalışmak, proje geliştirmek ve tecrübe kazanmak için gerekenleri yapmak dışında bir engel yok bana göre.
  • Paylaş
Lisede eşit ağırlık okudum. Hala böyle mi ifade ediliyor bilmiyorum ama EA çıkışlıyım. Alaylı bir yazılımcı olarak diyebilirim ki "analitik düşünme" becerisi çok önemli. Sayısal alanda yeteneği gelişmemiş bir kimsenin yazılım geliştirme alanında teknik konuları kavrama ve kendini geliştirme konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Sayısal yetenekleri fazla gelişmemiş ve bu işle ilgilenen çoğu tanıdığım fazla ilerleyemeden bıraktı ve sıkıldılar. Bunun temel esprisi de yazılım geliştirme aslında çözüm üretme, problem çözme sanatıdır. Bu beceriyi de eğitim hayatımızda öncelikle matematik ve geometri ile geliştiriyoruz. Bu konularla arası iyi olmayanlar bu meslekte kendilerini görmek istedikleri yere erişemeyebilirler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

759 Görüntülenme8 Takipçi6 Yanıt