Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herhangi bir alışkanlıktan kurtulmanın kısa yolu nedir?

O alışkanlıkla beraber olması imkansız olan yeni bir alışkanlık edinmek. Mesela tırnaklarını yiyen biri klasik gitar çalmaya başlarsa o tırnakları artık yiyemez.
  • Paylaş
1

M..., Mantıklı

Belki yardımı olacak çok faydalı soru ve yazılar var, incelemeniz öneririm:

Benim görüşüm ise kısaca, bir alışkanlıktan kurtulmanın en etkin yolu (kolay olduğunu söylemiyorum) , o alışkanlığı çok iyi analiz edip alışkanlığı tetikleyen anları yönetmeye çalışmak ve bu esnada o alışkanlığın yerine faydalı bir başka aktivite koymaktır. Buna alışkanlığı dönüştürmek deniyor. Böylece, bir süre sonra o alışkanlığı zamanla bir başka davranış biçimine dönüştürmüş olursunuz.
  • Paylaş
Ne gibi bir alışkanlık örneğin sigara içen biri sakız çiğnerse gün boyu belki sigarayı bırakabilir yani kısacası bir uğraş gerekir
  • Paylaş
3

İlginc Adam, denedim olmuyor :) o sakızla beraber bir sigara içiyorum nikotinli sakız oluyor, daha çok hoşuma gidiyor :))

M..., Bunlar hepsi hikaye İnsanın iradesi varmı? Haa varsa bunların hiçbirine gerek sen istesende bırakamıyorsan zaten sen kontrolü kaybetmişsindir.

İlginc Adam, Pardon @muhlis bey, cevabınız @nurbanu hanıma mı? Yoksa bana mı? Tam çözemedim, eğer banaysa;

Hikayeleri severim, yalnız sigara ağından bir çok açıklamam var, durun siz aramadan göstereyim, benim gayet açık fikirlerimi okursanız, bu işi kontrol mü yoksa irade mi? ne karar verdiğimi anlarsınız.

İnsanlar neden sigarayı bırakmaz? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/124875

Sigara en kolay nasıl bırakılabilir? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/123640

inploid.com/t/sigara-sadece-bir-aliskanl...

Madem öldürüyor neden hala sigara içiyorsunuz? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/124912

Sigara mı internet mi? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/123675

Sigara içmenin ne kadar gereksiz bir eylem olduğunu anlayalı 18 yıl olmuş. Siz ne zaman anlamaya çalışacaksınız? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/123673

Patronunuz sigara kokuyosunuz evde kalacaksınız diye sigarayı yasaklarsa ne yaparsınız? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/124878

Gençler neden sigara içer? sorusuna yanıtım inploid.com/dialog/136472

İrade meselesi, bir daha yapmayacağım dediğinde yapmamalı insan
  • Paylaş
Alışkanlıklar sürekli yapılan alışılagelmiş davranışlardır. Belli bir süre kendinize hakim olmanız gerekir. Ya da o alışkanlığınızı size hatırlatacak ortamlardan aynı alışkanlığa sahip çevrenizden uzak durmanız mantıklı olabilir. En önemlisi kararsızlığa düşmemeniz gerekir. Kendinizi alışkanlıklarınızdan daha önde tutmanız gerek. Yani birazcık Egoistlik : )
  • Paylaş
İlk başta o alışkanlığı neden yaptığını bulması, neden yaptığının farkına varmasıdır ve de bir alışkanlığa son vermenin çokta kolay olmayacağını kabul etmesi , kendine yeterli zamanı ve şansı vermesidir. Değişim farkındalığı ile başlayacaktır. Sonrasında ise tetikleyicilerini azaltması... Mesela kişi sigarayı bırakmak istiyorsa sigara içilen ortamlardan kendini bir süreliğine geri çekmeli; sağlıklı yaşayan insanlarla daha fazla etkileşimde bulunmalıdır. Sağlık bilincini arttırmak, yeni bir yaşam tarzına geçmeyi kolaylaştırır.
Ve de en çok işe yarayan yöntemlerden biri de yazmaktır. Kişi ilk başta bu alışkanlığı neden gerçekleştirdiğini yazmalı ve sonrasında karşıt argümanlarını yazarak kendine kanıtlamalıdır ve bunu düzenli gerçekleştirmelidir.
**Yazmak psikolojide kanıtlanmış etkin bir yöntemdir.
  • Paylaş
İradene sahip çıkmak... .
  • Paylaş