Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herhangi bir cismin bir sonraki konumunun seçilen bir yönde olma olasılığı sonsuzda bir midir?

Bir cisim kaç farklı yöne gidebilir?Düzenle

Cisim nedir. TDK ne diyor bir bakalım.


Arapça bir kelime

Cisim : 1. isim Doğada element, bileşik veya bunların karışımları hâlinde bulunan, kütlesi ve ağırlığı olan, duyularla algılanabilen şey.

2. Gövde, beden, vücut
bu da 2. anlamı


Birinci anlamından yola çıkarsak cisimler kendi başlarına konum değiştiremezler diğer bir deyişle bir cismin seçilen yönde olma olasılığı belirli bir vakadır ve kesinlikle bilinen bir konumdur.


Bahsi geçen cisimden kasıt TDK'nın 2. anlamını içeriyorsa zaten bir varlığın iradesinden bahsedeceğimiz için konum irade dahilinde olacağından yine bilinebilir ölçülerdedir.

  • Paylaş
Teoride 0 dır bu ihtimal fakat uygulamada sizin algınıızın büyüklüğüne göre değişir.
aslına bakarsanız teoride, bu evren olasılığı sıfır olmasına rağmen gerçekleşmiş ilginçliklerle dolu. tabi sonsuz ihtimali algılayabilmek sonsuz bilgi gerektirdiği için ilginç geliyor bize.
  • Paylaş
Evet. Koordinat yapınızı dilediğinizce seçebilirsiniz. Doğal olarak nesne de herhangi bir kuvvet altında herhangi bir yöne hareket ediyor olabilir. Sonuçta sizin doğrultunuz, nesnenin ilk andaki konumunu merkez alarak sonsuz yönde çizilebilir ve doğal olarak nesne üzerindeki kuvvetin ve onun doğurduğu hareket doğrultusu ve yönünü bilmeden yapacağınız bir koordinat sisteminizde seçtiğiniz yönde nesnenin ilerleme olasılığı sonsuzda birdir.
  • Paylaş
Değildir, cismin hareketinin yönüne bağlı olarak olasılık %100'e ya da hareketsizliğine bağlı olarak da %0'a kadar değişebilir.
  • Paylaş