Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herhangi bir durumda sakin olmayı nasıl öğrenirsiniz?

Zamanla ve insanın kendi kendine yaptığı telkinle öğrenilebiliyor. Başka bir yolu olduğunu sanmıyorum. Gençliğimde yoga, meditasyon vb denedim, derken yıllarca yaptım. Zaten müzikle de uğraşıyorum ki o da insanı yaptığı anda sakinleştiren bir uğraş ama bunların bence onları yapmadığınız zaman dilimleri için hiçbir yararı yok. Zamanla ve öz telkinle ağzınıza geliyor ve söylemiyorsunuz, bir tane çaksam diye düşünüp vurmuyorsunuz bunların yerine müstehzi bile değil kah gülümsüyor kah somurtuyorsunuz. İletişim halinde değilseniz sakin olmakta zaten bir problem yok, o zamanlarda öz telkininizi yapabilir, sakinleştirici bir müzik dinleyebilir, diğer arkadaşların yazdığı gibi, yoga, meditasyon yapabilir, inançlıysanız namaz kılabilir, duş alabilir, sanat yapabilir ya da aptal bir dizi açıp karşısında uyuklayabilirsiniz.
  • Paylaş
Skin olmaya çalışmak bir yerde içimize atmak demek, bu da dolaylı yoldan mide siniri, gastrit, ülser, daha da ileriye gidersek kalbe doğru yola çıkıyor. Başkalarını da üzemek istemiyoruz. O halde iki seçeneğimiz var. Yani benim uyguladığım iki yöntem var diyeyim. Birincisi sakinleşmemi gerektirecek durumlardan ve insanlardan uzak duruyorum. İkincisi ise, eğer illa ki öyle insanlar ve durumlar içerisinde olmam gerekiyorsa, bir süre dişimi sıkıyorum, daha sonra da bu stresi içimde bir şeytan gibi taşımaktansa, efor olarak sarfetmek için yorulana kadar yürüyüp toksin olarak dışarıya bırakıyorum. Ne başkasını üzmüş, kırmış oluyorum ne de sağlığıma zarar veriyorum. Bence deneyin.
  • Paylaş
Ani öfke patlamaları veya sinirli bir yapıya sahipsen, sakin kalmak için yapabileceğin en iyi şey, hayatındaki iyi şeyleri yada seni mutlu eden olayları düşünerek sakinliğini koruyabilirsin. Biraz polyanayı oyna ama bu oyuna da kendini çok kaptırma.
  • Paylaş
Öncelikle olarak bence, tecrübe çok önemlidir. İnsanlar yaşaya yaşaya karşılaştıkları durumlar karşısında sakinliğini korumayı zamanla öğrenirler. Bunun dışında, sakin bir hayat ve sakin biri olmayı öğrenmek için meditasyon ve yoga gibi rahatlatıcı uğraşlarla uğraşmak... Sakinliğinizi koruyamadığınız zamanlarda, içinizde tuttuğunuz bir kelimeyi tekrarlamak ve saymak da işe yarayabilir. Ancak bunlar geçici kontrollerdir. Bence en önemlisi kişinin kendine seçtiği tutum ve davranıştır bu da tecrübe ile kazanılır.
  • Paylaş
Sakin olmayı başarabilmek, karşılaştığınız durumlar karşısında sessizliğinizi koruyabilmek çoğu zaman zor olsa da zaman ve tecrübe çok önemli.Olgunlaştıkça sakinliğimizi koruyabilmeyi de öğreniyoruz bence.
  • Paylaş
Ben sakin olmam gereken durumlarda duş alır ve uyumaya çalışırım.Beni sinirlendiren olaydan uzaklaşır,başka şeylere odaklanırım.Ayrıca sevdiğim şarkılar da bana bu durumlarda çok yardımcı olur.
  • Paylaş
Bu aslında insanların karakter özelliklerinden bir tanesidir.Bazı insanlar sakin kalabilirken,bazı insanlar ise sakin kalamazlar.Sakin kalmak için kendilerini rahatlatıcı şeyler yapabilirler.Bilimsel olarak ise egzersiz yapmak,meditasyon yaptırmak sakin kalmaya yardımcı olabilir.
  • Paylaş
Bu sanırım biraz da hayat tarafından öğretiliyor. Kimi zaman kolayca kimi zamansa zor da olsa zamanla... İnsanların karakterleri çeşit çeşittir ve herkes soğukkanlılığını kolayca koruyamayabilir. Ama sakinliği koruyamamanın getirdiği zararlar arttıkça kişi ister istemez kendine daha fazla hakim olmayı öğrenmeye başlar. Bunun yanında bunu kendi yapmak isteyen insanlar bu konuda kendini şartlandırıp,denetlediği müddetçe ilerleme kaydedecektir. Sakin müzikler,sakinleşme teknikleri,uzakdoğu felsefeleri yardımcı olarak kullanılabilir.
  • Paylaş
Başka olaylarda sakin olmayınca yaptıklarından yola çıkarak sakin olmayı öğreniyorsun bence en azından benim için böyle.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1410 Görüntülenme12 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları