Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herhangi bir kitap içindeki içerikleri sosyal medyada alıntı yaparak paylaşmak suç mudur?

Madde 35 – Bir eserden aşağıdaki hallerde iktibas yapılması caizdir:
  1. Alenileşmiş bir eserin bazı cümle ve fıkralarının müstakil bir ilim ve edebiyat eserine alınması;
  2. Yayımlanmış bir bestenin en çok tema, motif, pasaj ve fikir nevinden parçalarının müstakil bir musiki eserine alınması;
  3. Alenileşmiş güzel sanat eserlerinin ve yayımlanmış diğer eserlerin, maksadın haklı göstereceği bir nispet dahilinde ve münderacatını aydınlatmak maksadiyle bir ilim eserine konulması; 2403
  4. Alenileşmiş güzel sanat eserlerinin ilmi konferans veya derslerde, konuyu aydınlatmak için projeksiyon ve buna benzer vasıtalarla gösterilmesi.
İktibasın belli olacak şekilde yapılması lazımdır. İlim eserlerinde, iktibas hususunda kullanılan eserin ve eser sahibinin adından başka bu kısmın alındığı yer belirtilir.
Fikri ve Sanat Eserleri Kanunu ilgili maddesi bu, herhangi bir yazarın da bir eserde paylaşılmadığı sürece bunun peşine düşeceğini sanmıyorum, ama yazara ve düşünceye saygı göstermek lazım altına belirtsek iyi olur
  • Paylaş
Sayın Recep Şahin Sargın (@Vaveyla) telif hakkı açısından ele almış, sosyal medyadaki alıntılarda telif hakkı iddia edilebileceğini sanmıyorum. Kaldı ki gazetelerde de çeşitli edebi eserlerden alıntıları her gün görebilirsiniz. Gelelim soruya, benim anladığım; mesela Marx'dan bir cümle yazdığımızda ve bu hükumetin işine gelmezse ne olur. Aslında mantıken cümlenin yasal olduğunu gösterir yasal bir kitap da mevcutsa bir hukuk devletinde bu hiçbir şekilde suç olamaz yalnız geçtiğimiz yıllarda bir karikatürist Allah yok yazdı diye suçlu bulundu. Nietsche de aynını yazmıştı ve kitapları serbest. Ya da Hayyam'ın tüm rubailerini bulabileceğiniz kitaplar serbest ve piyasada satılıyor ama piyanist kardeşimiz rubai'yi Twittledi diye suçlu bulundu. Hukuken böyle bir şeyin suç olması imkansız olmasına rağmen toplumu galeyana getirmek, rencide etmek gibi uydurma suç iddialarıyla suçlanabilirsiniz. Sorun olarak da yaptığınız alıntı değil, toplumu galeyana getirmeniz gösterilir ve ceza da alırsınız.
  • Paylaş
4

Gökhan Çancılar, Peki bir blogda, piyasadaki kitapların tamamını makale olarak paylaşmak, yani bir başlık bir makale olabilir, ne sonuçlar doğurur? Cezası nedir? Bir arkadaşım bunu yapıyor, yanlış olduğunu söylüyorum ama gösterecek kaynak madde bulamıyorum, daha doğrusu bakmadım. Bu konuda ne dersiniz?

Şaman, Üstadım o ayrı bir konu oluyor ve bence de suçtur, orada telif hakları devreye girer. Ben sadece sosyal medyada paylaşılan birkaç cümleden bahsettim ki sosyal medya sonuçta arkadaşlarınızla yaptığınız özel sohbet ve yasal olan hiçbir kitaptan alıntı yapmanız mantıken yasak olamamalı. Siz sorunuzu bence @Vaveyla'ya ya da tecrübeli hukukçulara sormalısınız ama bir blog sosyal medya değil umumi kullanıma açık bir mecradır ve bence telif hakkı yasası aynen sizin de dediğiniz gibi devreye girer. Sonuçta üzerinde telif hakkı olan film, klip ve müzikleri de yayınlamak yasal değil.

Gökhan Çancılar, Haklısınız. Teşekkür ederim.

Recep Şahin Sargın, Haklısınız kanunlar her zaman birebir uygulanmıyor zaten şapka kanunu buna güzel bir örnektir. Ama şu nokta da size katılmıyorum bence Nietzsche'nin o söylemi kullanmasıyla karikatüristin kullanması bir değil.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1697 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları