Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herhangi bir kursa gitmeden çizim yeteneğini geliştirmek mümkün müdür?

Elbette mümkün, ama gerçekten yeteneğin varsa. Çünkü kursların en büyük katkılarından biri de gerçekten yeteneğin olup olmadığını keşfedebilmek içindir. Genellikle her kurs kalabalık bir mevcut ile başlar bir kaç kişi ile kapatır. Eline her kalem alan kişi kendini bu konuda yetenekli zanneder ve genellikle bu ne acıdır ki, üniversite sınavından düşük puan alan her kişi bir ümit konservatuvar ya da güzel sanatlara yönlendirilir. Oysaki kişi bilmelidir ki çok daha zorlu bir sınav içerisine kendisini atmıştır. Çünkü her ne kadar baraj puanı ile en azından sınav kaydının yeterli olabileceği belirtilse de sadece formalitedir. Kişi binlerce insan ile sadece belki 10 kişilik kontenjanı olan bir bölüm için yarışa gireceğinin bilincinde olmalıdır. Durum böyle olunca da yetenek anlamında Türkiye’deki sayılı insanlar arasına girebilecek kalitede olmalıdır.(Bunu dengelemek için puanının da yüksek olması gerekir.) Bunun içinde önce doğuştan bir yetenek ve sınırsız çalışma gerekmektedir. Kursta teknik anlamda çokta fazla bir şey öğretildiğini görmedim. Fakat çizim ile ilgili belirli kurallar dışında, sınav takibi, sınav taktikleri, kağıdı kullanma şekli, imgeselde istenebilecek konular, canlı modelden sürekli çalışabilme şansı vb. gibi artılar getirir. Kişi kendi kendine çalışmak istiyorsa, önce belirli çizim tekniklerini anlatan bir kitaba göz atmalı ve etrafındaki gördüğü canlı cansız her şeyi çizmeye çalışmalıdır. Boş durmadan en olmadı bir vazo, çay bardağı, koltuk kanepe vb. ne görüyorsa bakarak çizmelidir. Metal, cam, kumaş, farklı dokulardaki kumaş, taş vb. artı en önemlisi insan dokusu kemikleri teni saçı ve asıl olanda anatomisi ile birlikte bu anatomiyi kas ve deri ile giydirebilmeyi öğrenebilmelidir. İmgesel içinde; çizgi romanlar, gazete ve dergilerdeki siyah beyaz çizilmiş kompozisyonlar incelenmeli ve çevremizdeki kalabalık mekânlar özellikle olmak üzere kompozisyon oluşturacak şekilde çalışılmalıdır. Örneğin kırmızı ile sarı farklıdır. Ama karakalemde de bunun farkını güzel verebilmek gerekir. Her ne kadar sadece siyah beyazda olsa başka kişiler o çizime baktığında normal gölgelendirmelerin dışında, renk farkını da hissedebilmelidir. Bütün bunların temelinde de asıl olan gözlemdir. Gözlemden de kasıt görebilerek gözlem yapmaktır. Görmeyi öğrenebilen insan çizimde yeteneğini gösterir. İnanın bu kadarı kurslarda bile anlatılmıyor :)
  • Paylaş
1

Ahmet Kırgız, Peki hiç yeteneğin yoksa yetenek oluşturabilmek mümkün mü ? :D ya da şöyle de olabilir , yeteneğin vardır ama sen bilmiyorsundur ve bir anda keşfedersin :P yani olabilir mi böyle birşey ?

Keyfi olarak karakalem çizim yapmaksa mevzu; biraz görsel yetenek ve bol çalışma ile olmayacak iş değil. Sonuçta gereken, azim ve çokça pratik. Ama durum branşlaşmayı içeriyorsa; kurstan destek almakta fayda var gibi.
  • Paylaş
Asıl sorun günümüzde yetenekli diye lanse edilenler. Daha doğrusu izlediğimiz, dinlediğimiz okuduğumuz eserlerin bize sunum biçimleri. Popüler kültür içinde nuru kaldıklarımız dışında alternatif işler çıkaran insanları takip edebilirsek eğer ,onları yaptıkları tek şey sadece üretmek. Elbette çok çalışıyorlar (başka olasılık yok zaten) ve elbette inaniyorlar. Akla koyma azmi ve durmaksizin uretme isteği yetenekten daha kiymetli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6831 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Çizim yeteneği nasıl geliştirilir?