Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herhangi bir rakam yazdığımda 3 ile çarpacak bir program yazmak istiyorum. Bunu hangi yazılım diliyle (sıfırdan öğrenerek) daha çabuk yapabilirim?

Bunu hangi yazılım diliyle (sıfırdan öğrenerek) daha çabuk yapabilirim. Sadece kendi bilgisayarımdaki kişisel kullanım için olacak ve rakam en fazla 10.000 olacak. Fakat rakama bastığım an 3 ile çarpılmış halini göstermesi gerekiyor, tek yapmam gereken programa rakamı yazmak olmalı. Not: sorudaki program gerçekten ihtiyaçtır :))))Düzenle
Kendini programlama konusunda geliştirmeye çalışman çok güzel. Ama programlar, basit algoritmalar üzerinden çalışır. Yani öncelikli amacın işlem basamakları(algoritma) oluşturmak olsun, göreceksin ki işin daha da kolaylaşıyor :) Tavsiyem şudur: Önce algoritma örnekleri üzerinden git. Herhangi bir yardıma ihtiyacın olursa yazabilirsin, genç arkadaşlarima seve seve yardım edebilirim.. Kolay gelsin, başarılar.. :)

Öneri:iibf.erciyes.edu.tr/guven/Yapi/VYA01. Pdf
(Algoritma mantığı için işine yarayabilir , ama daha çok algoritma çalışmalısın tek başına yeterli değil...)
  • Paylaş
Soyle olabilir, kullanıcıya "lütfen 3 ile çarpışmasından istediğiniz rakami giriniz" yazdiracaksin ekrana. Sonra girdigi rakami degisken olarak tanimlayacaksin. Programlama dilinde yani daha dogrusu bilgisayar dilinde sadec toplama yapabikirain. Dort islem için toplamayi kullanabilirsin.
Carpma yapmak için sayıyı kendisi ile toplayacaksin. Yani 3 ile carpacaksan sayiyi 3 kere kendisi ile toplayacaksin. Bütün dillerde mantik ayni.
  • Paylaş
Bu aslında basit matematik işlemleri sınıfına giriyor. Her programlama dilinin temel aşamasında rahatlıkla yazabileceğin bir işlem. Ama bence bu işlemi Excel de çok basit bir formülle yazman daha pratik olacaktır.
  • Paylaş
En basitinden javascript ile yazabilir ve web tarayıcında anlık sonuç alabilirsin.
  • Paylaş
Bunu C# ile basitçe yapabilirsin.
  • Paylaş
1

Mehmet Şaban Beden, Hiç sıfırdan; bu küçük programı yazmak ne kadar araştırabildiğine ve ingilizcene bağlı. 2 haftada iyi bir çalışma ile küçük küçük programlar yazabilirsin. Tabi istediğin de dahil. Hırs meselesi.

Yapacağın program şu şekilde Form'a bir TextBox(yazı kutucuğu) eklemek ve bu TextBox'ın TextChanged(yazı kutucuğunun içerisi değiştiğide) event(olay)ine kodları yazmak. if else(eğer, olursa) mantık-şart ifadeleri ile de oluşabilecek hatalarda ve fazlalıklarda MessageBox(mesaj kutucuğu) ile hata patlatmak.

Visual Studio indir. Youtube en güzel eğitim kaynağı.

C# yada c++
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

128 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları