Bilmek istediğin her şeye ulaş

Seyirci neden izlediği filmde kendini genelde başrolün yerine koyar?

Bu sinemanın yapısı ile ilgili bir durumdur. Seyirci karakterlerden birinde -genelde başrol- kendinden, hayatından birşeyler bulmak ister ve kendisini bir şekilde özdeşleştirir ya da kendine yakınsatır o karakteri. Sinema sektöründe bunun tersini deneyenler de olmuştur, yani her karakterin tamamen birbirinden kopuk ve ana karakter denebilecek kimsenin olmadığı film denemeleri de yapılmıştır ancak bu pek olumlu sonuç vermemiştir. Seyirci bazen gerçek hayatta yapamadıklarını o perdede yapmak ister, bazense kendi hayatında yaptıklarının herkes tarafından görülmesini ister. Bunu kendi hayatını yaşarken yapamaz ama filmdeki o karakter bunu seyirci adına yapabilir.

Bazı yönetmenler sadece kendisi için film çeker, bazıları sadece seyirci için. Ama ne olursa olsun sonuçta senaryonun olmazsa olmazlarından olan, filmdeki karakterin film boyunca gelişmesi gerekliliği filmlerden seyircilerin daha fazla haz almasını sağlamaktadır. Sonuç ne olursa olsun, filmlerin seyircide yarattığı etki logaritmik olarak sönümlenir her film bittikten sonra. Seyirci kendi hayatına geri dönmek zorundadır. Çocuklarda bu etki çok daha uzun sürer, hatta kendini Batman, Superman ya da pokemon sanan çocuklar dolanır ortalıkta :) ama önünde sonunda film bir şeyler anlatabilmişse ve seyirciyi kendi hayatına döndüğünde dahi düşündürebilmişse o film iyi filmdir bence.
 • Paylaş
Başrol olmak daha kolaydır. Filmin sonuna kadar ölmez hep akıllarda kalır. Bizde egosu yüksek bir toplum olduğumuz için kendimizi yan rollere layık görmeyiz. Ayrıca senaristler de bunun için uğraşır. Seyirciye bu hissi verebiliyorsa filmi tutar ve çok para kazanır.
 • Paylaş

Özenti gençlik

 • Paylaş
Kafanın içinde, hemen gözlerin arkasında yaşayan küçük adam hadisesi :)

Ya da hani var ya ''Kıyamet ne zaman kopacak hocam'' diye sormuşlar, ''Herkes öldüğünde kendi kıyameti kopar'' demiş.

Ben merkezlilik kısaca, bence :)
 • Paylaş
Filmde hikaye başrolün hikayesidir. O hikayeyi değerlendirmek istediğimizde tabii ki kendimizden başka birinden yola çıkamayacağımızdan ancak kendimizi başrolün yerine koyup düşünebiliriz.
 • Paylaş
Herkes bunu yapmaz.
 • Paylaş
5

Berk, Ama herkes değil :)

Aykut Kardaş, Çoğunluğun herkesi ya da herkesin çoğunluğu, neden muhalifsiniz? :)

Berk, Estağfurullah, sadece açıklık getirmek istedim :) heralde benim öyle bir şey yapmadığımdan olsa gerek.

Aykut Kardaş, Bende yapmıyorum bu yüzden garip geliyor.

Herkezin bunu yaptigini sanmiyorum. Sorularinizin basina herkez ifadesini koyarken tekrar dusunmeli
 • Paylaş
Bizler bütün dikkatleri üzerine toplamayı seven insanlarız...
 • Paylaş
Ben Collateral filminde taksici olmuştum :)
 • Paylaş
İkinci planda olmayı sevmediklerinden belki.
 • Paylaş
Çünkü her insan kendi hayatının başrol oyuncusudur. Görev ortaklığı:)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1482 Görüntülenme13 Takipçi11 Yanıt