Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herkesin bir yeteneği var mıdır? Varsa nasıl keşfedebiliriz?

Herkesin bir yeteneği olup olmadığını bilmiyorum ama eğer varsa kendiliğinden ortaya çıkacağına eminim.
Zaten yetenek de öyle yalnız gelen bir şey değildir; mesela bir insanın müziğe yeteneği varsa mutlaka bunun yanında matematik, edebiyat, yabancı diller gibi bir çok şeye daha vardır. Zaten bu nedenledir ki uzmanlaşma çağı öncesi sanatçıları ya da filozofları ya da mimarları bir çok sanat ve tekniği bir arada ifa etmişlerdir. Bakınız Leonardo da Vinci; mimar, ressam, heykeltraş, tasarımcı, mühendis ya da hem matematikçi hem filozof hem bir müzisyen hem de tarikatının lideri Pisagor ya da renk öğretisi günümüze kadar gelmiş olan ve bizim yazar, şair olarak tandığımız Goethe.
  • Paylaş
Severek , uğraştıkça ilerlettiğin ve ilerletmek istediğin faliyet hangisi ise o olabilir.kesin birşey söylemedim ama bildiğim bu.
  • Paylaş
Bu soruyu soran kişi öncelikle "Ben neden denediğim hiçbir şeyde başarılı olamıyorum? " sorusunu mu yoksa "Acaba ben ne yapsam başarılı olurum? " sorusunu mu soruyor bu önemli. Birincisini baz alarak soruyu cevaplamak istiyorum;
Eski ilim adamlarından örnek veriliyor madem, Batı'da da Doğu'da da ilim adamları hiçbir zaman kendilerini belirli sınıflarla sınırlandırmamışlardır, ki şu an bilgiye ulaşmanın daha da kolay olduğunu göz önünde bulundurursak günümüzde insanların -en azından kağıt üstünde- daha nitelikli bireyler olmaları gerektiğini görürüz. Bu noktada bir konuya hakim olunması için gereken şeyler;
1-Sabır
2-Azim
3-Arzu
Bu üçü bir arada olduktan sonra gerisinin gelmemesi mümkün değildir, örneğin eli gitar çalmaya uygun olmayan birinin sahnede gitarı ağlatırcasına çaldığına, 20 yaşında kod yazmaya başlayan birinin gerçekten başarılı bir kod yazarı olduğuna şahit olabilirsiniz. Örnekler uzar gider, o yüzden inancını yitirmedikten sonra insanın önünde hiçbir engel yoktur. Bu noktada değinmek istediğim bir şey daha var ki; o da yeteneğin kullanılmasını öğretmektir. Günümüzde -ne yazık ki- eğitim sistemi ve "salla başı al maaşı" zihniyetinde olup kendini geliştirmeye zerre vakit ayırmamış öğretmenler, yetenekli bir öğrenciyi dahi yeteneksiz olduğuna inandırıp öğrenciyi konudan uzaklaştırabiliyor. O yüzden bunu araştıran insan körü körüne kalmadan öğretmeni takip etmeli, ve elinden geldiğince yeni bir şeyler yaratmalıdır.
Son olarak eğer ikinci soruysa, cevap kısa ve nettir: "Yapmak istediğin şey neyse başarılı olabileceğin şey de odur. "
  • Paylaş