Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herkesin kendi içerisinde ikinci bir kişiliği var mıdır?

--"Bir ben vardır benden İçeru" Ben severim, seni de, onu da; bizi de, sizi de, onları da; beni de. Her ne yaparsam yapayım ayıramam beni, diğer benlerden... Yunus'un bu sözleri diğer benlerin olumlu bir bir örneği olabilir...
--Kendimden örnek verirsem bazen moralim bozuk veya kötü bir zamandan geçiyorsam; değiştiğimi ve kendim gibi hareket etmediğimi, hiç yapmayacağım şeyleri yaptığımı farkediyorum. Sizi bilmiyorum benim gizli kişiliğim sinsi bir düşmanım gibi bir kenarda güçsüz düşmemi bekliyor.. Bu da diğer benlerin olumsuz bir örneği olabilir. . .
 • Paylaş
Ben bütün insanlarin içindeki 'benlik' meselesinin toplumdan topluma gruptan gruba ve kişiden kişiye değiştiğini düşünüyorum. Yani kişi olarak "ben" ; ailemim yanındaki ben ile sevgilimin yanindaki ben, yada bir fikir basligi ile toplanmis bir grunun icindeki ben tikelde farkli benler ama tümelde ayni ben olur ama benler yer zaman ve mekana göre değişir.
 • Paylaş
Herkesin ufak tefek de olsa ruhsal rahatsızlıkları olabileceği savına katılıyorum ama bunun her durumda ikinci bir kişilik boyutuna varacağına kesinlikle katılmıyorum.
 • Paylaş
İkinci bir kişiliği derken ben bunu şöyle algıladım evet kafamızda bir sürü dönen düşünceler var ama bu düşüncelere kişilik kazandırabilir miyiz? Bence bizden ayrı olarak düşünülmemeli.senin sorduğun galiba hastalık olarak?
 • Paylaş
Vardır bence ve bu kişinin hayat sınavında kendisini keşfetmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur ve çıktığında iyi mi kötü olacağı bilinmez yaşananlar o saklı benliğe insanı kavuşturur.. .
 • Paylaş
Vardır hangisini beslesen yetişir
 • Paylaş
1
Bazen yalan söylediğimizde içimizden hayır yalan söylüyorum diye bağıran birisi ya da karşındaki kişiye gülerken , onu severken içimizden küfürler eden , kötü dilekler yağdıran birisi olabilir. Bulunmak zorunda olduğumuz durumdan rahatsız oluşumuzu insanların görebileceği ya da işitebileceği şekilde değilde bazen kendi kendimize haykırabiliriz ya da insan doğasında bulunan küf tutmuşluğu ve kötülüğü sadece yalın bir şekilde kendi kişisel irademizle kötü olduğunu bildiğimiz için içimizde tutmuş olabiliriz. Evet buna ikinci bir kişilik denebilirse vardır.
 • Paylaş
Hayır yoktur ve olmaması da gerekir. İkinci kişiliğin oluşması engellenmelidir. İçi dışı, altı üstü, sağı solu aynı olan tek bir kimliğimiz olmalı. Bunu gerçekleştirebildiğimiz ölçüde hafif ve rahatlamış bireyler oluruz. Aksi takdirde, duygularını göstermekten aciz, kendi hislerinden uzak yapay kişiler oluruz ve huzursuz, rahatsız hissederiz. Tam da bu konuya uygun eğlenceli bir film var: Me, myself and Irene. Tavsiye ederim. Hem biraz gülmüş hem de bu konuya dair fikir edinmiş olursunuz.
 • Paylaş
Vardır ve bu ikinci kişilik kızgınlık ve insanın zora düştüğü anda ortaya çıkar. Çünkü o anlarda insan kendini kaybeder kim olduğunu unutur başka biri olarak çıkar karşımıza.
 • Paylaş
Herkesin bir kendi öz kişiliği vardır ki bu sarhoşken, rüyadayken veya hipnoz sırasında anlaşılabilir. Birde topluma göre şekillenen kişiliği vardır. Bu senin davranışlarını, konuşmanı herşeyini etkiler her şeyini topluma göre şekillendirirsin.Mesela derstesin hoca hakaret etti ona o an sövmek istedin fakat sövemedin çekindin toplum ve sınıf (öğrenci-öğretmen farkı) baskısından dolayı. Mesela daha sonrada rüyanda o hocayı gördün ve sövdün belki kavga ettin.Sonuçta sen gerçek kişiliğini baskılamış oldun.
 • Paylaş
Kendimden biliyorum ki vardır .. Bir, olmak için çaba sarf ettiğim ve dillendirdiğim; iki, maalesef olduğum ..Mevlana ne demiş: "Ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün. "
 • Paylaş