Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herkesin merak ettiği ve yazılımcılara sorduğu soru: Web programlamayı sıfırdan nerelerden öğrendiniz, kaç yılda ne seviyeye geldiniz?

Herkes yazılım bilenlere bu soruyu merakla sorar. Kaç yılda öğrendin ne şekilde, peki siz ? Eğer web yazılım uzmanlarının seviyesini şöyle derecenlendirirsek : A seviye : myspace.com (ekip işi ama tek kişide yaklaşık bilgiye hakimdir) B seviye : akilli.tv C seviye : egonomik.com D seviye : daha altı ve kaç yılda öğrendiniz ?Düzenle
1998'de ikinci el Acer Aspire marka Pentium 200MMX işlemci 64MB RAM ve 2MB on board ekran karta sahip bir PC ile başladı her şey.
Webrazzi

İnternet ile tanışmam 33. 6K Faks modem ve 146 sihirli numarası ile oldu.
Ardından ekolay, superonline, ixir kontörlü dakikalı internet yılları. MIRC, ICQ, Yahoo ...

Aynı yıllarda saat tasarımı ile ilgileniyordum. Dışarıda gezerken uzun süre saat vitrinlerine bakardım ve saatlerin tasarımları ile ilgilenirdim hatta arkadaşlarımın kolundaki saati bile çıkarıp incelerdim. O dönemde internet ile tanışınca "tasarlama" yönündeki ilgim tamamen internet sitelerine kaydı ve saat tasarımına olan ilgim güme gitti. Burdaki ilginin altında yatan şey "nasıl yapılıyor ? " sorusuna aradığım cevaptı ve bu bir saatin nasıl tasarlandığı sorusuna yanıt aramak yerine bir internet sitesinin nasıl tasarlandığı sorusuna yanıt daha kolay bulabilirdim çünkü artık bir bilgisayarım vardı.

Bilgisayar, Windows 95, Internet Explorer ile tanışmanın verdiği heyecan beni piyasadaki bilişim dergilerine yönlendirdi. CHIP, PcNet dergilerinin düzenli okuyucusuydum ve ayrıca hiç unutmam Akşam Gazetesi'nin Canteen diye bir eki vardı ordaki bilişim sayfaları o günün şartlarında eşsiz değerdeydi benim için.

Webrazzi

Bilgisayar dergilerindeki HTML makalelerinde yazan kodları bire bir not defterine yazarak başladım araştırmalara. İnternetten online kaynaklara erişmek şimdiki gibi hem yaygın değil hem de yabancı dilimiz yok nerede ne arayıp bulacağız bilmiyoruz o yüzden dergiler vazgeçilmez kaynaklardı.

Webrazzi

Windows 95'de Internet Explorer güncellemesini yüklediğimizde Programlar altında Microsoft Frontpage Express geliyordu. Explorer'ın da sanırım 4. 0 versionuydu kurduğumuz. Frontpage Express ile tanışmadan önce de Office Word'de yazdığımız belgeleri HTML formatında kaydedebilmeyi görünce bütün hevesim kaçmıştı aslında ama internette dolaştıkça o dönemin siteleri için bunların hepsi Word'de yapılmış olamaz diyordum ve merakımı hala giderememiştim.

Webrazzi

Webrazzi

Frontpage Express ile tanıştığım ilk gün iki sayfayı birbirine link ile bağlayabilmiş ve ekrana kayan yazı ekleyebilmiştim. Kısıtlı imkanlarla bunu yapmak benim için "tamam ya olayı çözdüm" demekti. 10 seneden fazla oldu hala "çözüyoruz" : )

2000'li yıllara girdiğimizde akranlarım Windows ME kullanırken ben hala 200MMX işlemcili emektar ile yola devam ediyordum ve bana bu işleri ilk öğreten bi abim bilgisayarında Frontpage 2000 kurmuştu. Benim makina onu çalıştırınca dünyalar benim olmuştu çünkü çok daha gelişmiş bir HTML editöre sahip olmuştum ve artık web sitesi yapabilecek kıvama gelmiştim.

İlk işimi Lise son sınıfta Bursa'da bir dershanenin internet sitesini hazırlayarak yapmıştım ve o zamanlar alan adı alm. yı bilmediğimiz için 8m.com Freeservers'dan bir domain açmıştık : ) Disk alanımız sanırım 20MB'ı geçmezdi. Hey gidi hey bir zamanlar geocities.com vardı bilir misiniz :))

Frontpage ile HTML'de dolu dizgin ilerlerken bir de Macromedia Flash ile tanışmıştım. Bu bilgileri hep dönemin bilgisayar dergilerinden aldığımı söyleyebilirim. Flash o dönemlerde Macromedia firmasındaydı ve ilk kullandığım sürüm 3. 0 sonra 4. 0'dı sonra sanırım bi sürüm daha çıktı ve Adobe satın aldı. Flash benim için önemliydi çünkü ilk programatik öğelerle tanışmam bu program ile oldu Sahnede animasyon yaparken start, stop, go to gibi deyimlerle animasyona komutlar ekleyerek iş yaptırıyordum bu da bana heyecan veriyodu

Webrazzi

2004 yılında üniversiteye girdim (iktisat fakültesi) ve hala aynı bilgisayarı kullanıyordum :)) 4 yıllık fakülte hayatımın son senesine kadar bu emektarı kullandım ve neler yaptım biliyor musunuz?
Webrazzi
Üniversite hazırlık döneminde bu konulara ilgimi neredeyse kesmiştim bir kaç yıl hiç bir şey yapmadım diyebilirim. Bu sırada web siteleri de yavaş yavaş daha dinamik hale gelmeye başlıyordu ve Dr. s sonlarında . Php, . Asp ile biten Dr. sleri daha fazla görmeye başlamıştım. Onlar hep vardı aslında ama merak duygusu daha ileriye gitmeyi teşvik ettiği için HTML dışında gördüğüm şeyler ilgimi çekiyordu ve kafamda tamamen doğaçlama oluşan sorulara cevap bulmak için araştırmaya devam ediyordum. HTML düzeyinden çıkıp bilgileri statik HTML dosyalarında değil sürekli çağırıp kullanabileceğim veritabanlarında saklamam lazım ve bu iş nasıl yapılıyor acaba diye düşünüyordum ve o zaman kurcalayınca PHP ve ASP ile tanıştım.

Webrazzi

Yıl 2004-2005 ASP'yi öğrendiğim dönemler. Bilgisayarım hala o eski emektar. Kurulu programlara gelince Win98 Second Edition, Office 2000, IIS 5. 0, Fronpage 2002. 1GB kadar bir disk var scandisk sonucunda gördüğüm bolca bozuk kesim hatası :))

ASP script dili ile uğraşırken müthiş zevk alıyordum. Çok eğlenceliydi ve kendimi programcı gibi hissetmeye başladığım bir dönemdi. Dinamik web sayfaları oluşturmak ve veritabanı ile çalışmak (MS Access) tam bana göre bir işti. O yıllarda sıklıkla kullandığım ve adını anmadan geçemeyeceğim siteler webhocam.net, aspindir.com, maxiasp.com

Webrazzi


Webrazzi

Webrazzi

Türkçe kaynaklara her dönem ihtiyacımız var. Bu sitelerde emek veren herkese sonsuz teşekkürler.

Yıl 2005/06. ASP programlama dışında bir de Asp. Net'i duymaya başlamıştım ama okuduğum makalelerin hiç birini anlamıyordum. Çünkü klasik vb. dili dışında bir dil ile karşılaşmıştım ve bir de Visual Studio geliştirme ortamı ile. ASP dışında geliştirmelerin olduğunu fark etmiştim. Tabi benim emektar ile yolları ayırma vakti de o dönemde gelmişti. Bu da ilk laptop sahibi olduğum dönemdi. FIFA98'den sonra direk FIFA 2007'ye geçmek benim için paha biçilmezdi : ) )

Webrazzi

Katıldığım bir kaç seminer ile Asp.Net'te yapılanların ASP 'ye kıyasla ne kadar pratik olduğunu görmüştüm. Platform değiştirmek biraz sancılıdır kolay kolay geçiş yapamamıştım. Yine okul yıllarında olduğum için amatör olarak uğraştım ama bu işe olan ilgim ve yeteneğim artık amatörce değil Prof. syonel olarak çözüm üretmeye doğru ilerliyordu.

Üniversite yıllarında iktisat fakültesinin son senesindeyken artık bireysel bir çaba ile değil Prof. syonel bir eğitim alm. k ve Prof. syonel bir destek ile bu işi yapmaya karar verdim ve Bilişim Eğitim Merkezi Kadıköy şubesinde değerli hocam Aykut Çalışkan'ın eğitmenliğinde 1 yıl kadar bir süreyle Microsoft'un hazırladığı MCPD eğitim programına katıldım. Şimdilerde eğitim sürelerinin çok daha kısaldığını gözlemliyoruz. Almış olduğum bu eğitim ile ilgili deneyimlerimi aşağıdaki linkte paylaşmıştım daha önce

inploid.com/t/mcpd-nasil-olunur-hangi-ku...

MCPD eğitimini tamamladıktan sonra elimde artık çok güçlü bir enstrüman vardı .NET


Bir web ajansının home ofisinde web developer olarak başlamıştım ve Asp.Net WebForm ile projeler üretiyordum. 1 yıldan kısa sürede 13-15 civarı içerik yönetim sistemleri ile birlikte eticaret, kurumsal, portal çözümleri geliştirmiştim. Yıl 2009'du. Bu kadar iş üretebilmemin temelinde daha öncesinde amatör olarak ASP script dili ile dinamik yaptığım pek çok web sitesinden edindiğim tecrübeyi sayabilirim.

Aralarda Freelance çalıştığım dönemlerle birlikte bir kaç firmada da web developer olarak görev aldım. 2009-2011 yılları arasında daha çok . NET 2. 0 projeler ürettiğimi söyleyebilirim. Son 2. 5 yılım çok daha farklı gelişti.

2008-2013 yılları arasında son 5 yılımı Prof. syonel olarak geçirdim diyebilirim ve bu sürenin son 2. 5 yılında son çalıştığım şirkette de gayrimenkul sektörü için özel bir yazılım üzerinde çalıştık. Hem developer, hem iş geliştirme hem proje yönetimi konularında ciddi tecrübelerim oldu. Hem teknik olarak hem iş dünyasında kendimi geliştirdiğim önemli tecrübeler edindim.

Şu an hangi teknolojileri kullanıyorum ve ne seviyedeyim?
C#, Asp.Net MVC 3-4-(aldı başını gidiyo) , MSSQL, Entitiy Framework, Javascript, JQuery, Ajax, CSS, HTML5 ... Web development için bu teknolojiler olmazsa olmaz. Ve sürekli okuyorum. Kitaplarla aram çok iyi ve ben bu işin öğreniminin temelinin kitaplarda olduğunu düşünenlerdenim. Çoğu kişi gir internete her şey var başla hemen proje yaz der ama böyle değil arkadaşlar :)

Nereye doğru gidiyorum?
Şu sıralar HTML5 'e ilgim oldukça fazla özellikle CANVAS ve bireysel bazı projelerimde kullanacağım. HTML5 üzerinde ilerledikçe HTML5 oyun programlama, mobil uygulama ve Windows8 uygulama geliştirme alanlarında elimi güçlendireceğim.

Şu an nerede çalışıyorum?
Son 6 aydır Freelance çalışıyorum. Bir süre daha böyle ilerleyeceğim. Kendi iş fikrimi hayata geçirene kadar böyle devam ediyorum.

Bu benim hikayemin küçük bir özeti.

El attığınız her proje, çözmeye çalıştığınız her problem sizi yeni bir teknikle yeni bir teknoloji ile tanıştırıyor.
Hikayeme dikkat ederseniz
- Soru sorma merak etme
- Araştırma çok okuma yapma
- Online topluluklara katılma
- Seminer etkinliklerine katılma
- Eğitim alm.
- Ve öğrendiklerini bir şirkette/projede uygulama

gibi bir sırayla ilerliyor.

Bu inploid sorusunda sıfırdan nerelerden öğrendiniz sorusuna tam yanıt değil belki. Ama hangi developera dokunursanız bu soruyu sorduğunuzda onu sabaha kadar konuşturabilirsiniz emin olun.

Bu yanıtın sahibi şu an ne yapıyor?
Masamda bir C# kitabı kendi ORM Frameworkümü nasıl yazarım bunu inceliyorum. Bir de Jquery ve Linq kitapları var bitirilmeyi bekleyen. Geçen gün bir müşterime de Tuzla'dan Bahçeşehir'e giderken yolda tekrarını yaptığım bir Sql kitapçığı vardı. Programcının hayatı budur böyle de olmalıdır. Sürekli okuma sürekli öğrenme sürekli araştırma ve her öğrendiğiniz bilgi size heyecan verdiği sürece bu işi yapmaya devam edebilirsiniz.

Henüz evli ve çocuklu değilken bu heyecanımı kaybetmeden devam etmek istiyorum :))
  • Paylaş
1
Başlangıç zordu. Yeni kavramlar, mesela programlamayı sindirmek ve öğrenmek zordu. Öğrenmeyi öğrenince işler kolaylaştı. Zaten yapılan her yanlış uygulama ya da teknik insana yeni bir şeyler öğretiyor. Ama dışarıdan bakıp web programcısı olacağım denilmez. İşin içinde olmak lazım. Ben 2 yıllık Bilg. Programcılığı bölümünü 4 senede bitirdim. Çünkü 2 senesinde bir firmada çalıştım. Firmadaki bir ayım 2 senelik üniversite eğitiminden daha çok şey öğretti bana.

HTML, CSS, Javascript, SQL, PHP, Regex, OOP vs... Vs... Bunları sindirmek zaman alıyor. Şu lanet ütü örneği yüzünden OOP'yi çok sonra kavradım. Başka örnek mi yok arkadaşım?

Şimdi 7-8 senedir bu işin içindeyim, öğrenme logaritmik olarak artıyor. Yani ivme kazanıyor. Öğrendiğim şeyler, yeni öğrenmem gereken konuları ortaya çıkarıyor. Bu böyle gidiyor.

Süreç olarak zaman versem yanlış olur. Çünkü öyle dönemler oldu ki 6 ay yeni bir şey öğrenmedim, deneyim kazanmadım. Bunu insan 1 yılda da yapabilir, 10 yılda da. Yani gönül vermek gibi. Ne kadar severseniz o kadar heyecanla öğreniyorsunuz.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Tamamen katılıyorum.

Düz bir html sayfasının nasıl yapıldığını öğrenmek yaklaşık 2 gününüzü alır. Html-title-body-div-br-table-a-img gibi bazı anahtar kelimeleri notdefterinde yazarak ilk web sayfasınızı yapabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey, ne zaman ilginç bir sayfa görseniz, hemen onun kodunu açıp nasıl yaptıklarını incelemek olmalı. Bunu aslında hayatınız boyunca yapacaksınız ancak eğer "ben şu sitenin aynısını yapmak istiyorum" derseniz, okuduğunuz kodu anlayabilmeniz için 1 yıla ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim.

İlk 2 gün html in ne olduğunu öğrendik. Şimdi biraz php öğrenelim. Hazır bir sunucu paketi (macler için mamp, windowslar için wamp olabilir) kurup direk işe başlayabilirsiniz. Tavsiyem php for dummies tadında bir kitabı öncelikle okumanız. Bu 1 ayınızı alacaktır. Bu arada bazı SQL sorgularını da öğrenmeyebaşlayacaksınız. Select ve insert ilk aşama için yeterli. 2. Ayın sonunda kendi class larınızı yazmaya başlayacağınıza eminim.

Sonra kafanızda bir proje seçmeniz ve onu hayata geçirmeye başlamalısınız. Bu noktada "nasıl yapıcaz şimdi bunu? " veya "neden çalışmıyor" tarzında çok soru soracaksınız (ortalama 2 veya 3 saatte 1) . Hemen google'a aynen kafanızdaki soruyu yazın. Sizi şaşarıtacak derecede cevaplar bulacaksınız. Ufkunuz genişleyecek, tecrubeniz artacak.

3. Aya girdiğimizi tahmin ediyorum. Javascript denen olayı artık kendinizin de yazmanızın gerektiği yerler ortaya çıkmaya başlamış olmalı. Jquery e girdiğiniz vakit bir miktar da CSS e girmek zorundasınız. Hatta CSS e azar azar girmiş de olabilirsiniz. 1 ay kadar da JQUERY öğrenmeye çalışacaksınız. Nette bulacağınız yüzlerce jquery plugininin "best photo gallery jquery" tarzında anahtar kelimeleri google a yazark bulacaksınız. Bu noktadan sonra artık öğrenmeye değil, en basit ve sorunsuz kodu nereden bulurum? Konusuna eğileceksiniz. Zaten kod hazır yazılmış orada duruyor. Neden sıfırdan yazasınız ki : )

4. Ayda biraz daha zor CSS olaylarına giriş yapılabilir. Scrolu aşağı çekince hareket eden nesneler, responsive tasarımlar, jquery ile yaptırdığnız bazı animasyonları css ile yapmalar...

5. Ayda bence ne isteseniz yaparsınız. En azından buna deli cesaretiniz olur. Ama yapmayın : ) sakin olun. Hele tek başınıza hiç başlamayın. Bitmez çünkü demedi demeyin. Ama bir projeniz olsun. 2 veya 3 kişi olun. Birbirinizi gaza getirin. Takıldığınız noktaları google dan birlikte arayıp çözüm üretmeye çalışın. 1 aylık projeyi 3 ayda yaparsınız o kesin. 1 haftada bitecek iphone uygulaması için ilk uygulamamız olduğu için 1 ayda bitirmiştik. itunes.apple.com/tr/app/mutfakta-neler-... sonrakiler çok kolaydı.

1 yılı bitirdiğinizde bence ne isteseniz yaparsınız. 6. 7 aylarda framework olaylarına girersiniz. 8. Ay ufaktan ve gerektiği kadar photoshop öğrenirsinz. En basitinden png ile jpg nin arasındaki farkı görürsünüz. 1. Yılın sonunda 250 dolara ilk web sitesi siparişinizi alırsınız. Piyasayı düşürdüğünüz için çok kızarlar ama takmayın. Ama 2. Siparişinizde 2500 doların altına inmeyin. Sonuçta 1 yl eve kapandınız. Günde 6 saat kodlama üzerine çalıştınız. Bu ciddi bir yatırımdır. Sizi ezmelerine izin vermeyin. Kendinizi geliştirmeye devam edin. Başkaları sizin kodunuzu incelemeye başladığında buraya tekrar gelin : )
  • Paylaş
2

Cemal Tekin, ben başkasına iş yaptıramıyorum :D yani kimi tanıdıysam işgüzar oluyorlar mesela bu 1 yılın sonunda bir eticaret sitesi projesini tek başına ne kadar sürede yapabilirim ?

Mehmet Öğmen, Bir e-ticaret sistemini güvenliğini yeterli seviyede olacak kadar, kullanımını ve arayüzünü kolay olacak şekilde tasarlamak ve en önemlisi çalışabilecek hala getirmek tek başına bir senede sıfırdan yapılabilecek bir şey değildir. Bunun yerine açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerini ( CMS ) inceleyebilirsiniz.

Örnekler:
OpenCart - goo.gl/dd7wz6
Osommerce - goo.gl/taeshz
Magento - goo.gl/dtauu4

Ankarada Vatan bilgisayardaki iş başvurusunda insan kanakları müdürüyle tartışınca böyle kendini beğenmişlerle çalışmak yerine Kendi mesleğime odaklanıp onu geliştirmek için memleketime geri döndüm ve bu işten para kazanmaya başladım...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

994 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt