Bilmek istediğin her şeye ulaş

Heroku nedir? Nasıl kullanılır?

Heroku bir bulut bilişim (cloud computing) uygulama altyapısı servis sağlayıcısıdır. Java, php, python gibi dillerde yazılmış web tabanlı uygulamalarınızı hızlıca ve teknik sunucu kurma bilgisi gerektirmeden internete taşımanızı sağlayan bir platformdur.

WhoNear (whonear.me) web uygulaması Java PlayFramework ile geliştirilmiş olup Heroku üzerinde barındırlmaktadır. bknz: whonear.herokuapp.com

Heroku Amazon altyapısını kullanmaktadır, farkı ise size daha esnek bir altyapı ve kullanıcı dostu| bir arayüz sunmasıdır.

Şöyleki uygulamanızı Heroku'ya yüklediğinizde ilk aşamada ugyulamanız bir Dyno (512 MB ram kapasitesi sunan bir altyapı birimidir) üzerinde çalışmaktadır ve ücretsizdir. Daha sonrasında ihtiyacınıza bağlı olarak Dyno sayısını saniyeler içerisinde arttırabilir ve artan sunucu isteklerinizi hızlıca karşılayabilirsiniz. Ayrıca email/sms gönderim altyapısı, no-sql database vb gibi bir çok moduler servis de sunmaktadır. 

WhoNear şu anda 2 Dyno anlık 150 kullanıcıya çok rahat hizmet verebilmektedir.

daha fazla bilgi için : heroku.com/how

Ayrıca sorularınız olursa elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

Teşekkürler. 
  • Paylaş
2

Ersen Tekin, SMS gönderim yapısından bahsedebilir misiniz? Nasıl bir sistemi var?

Gökhan Örün, kusura bakma geç gördüm sorunu. sms için birşey kullanmıyorum ama mail için amazonun email servisini kullanıyorum kullanımı oldukça basit. Sanırım amazonun yine sms servisi var onu kullanabilirsin. Heroku'da da vardır diye düşünüyorum ama hiç araştırmadım eğer araştırır ve burada paylaşırsan sevinirim. Teşekkürler.

Heroku'ya nazaran kullanımı çok daha basit olan ve ölçeklendirilebilirlik açısından Heroku'dan daha başarılı bulduğum Jelastic'de, konuya ilgi duyan arkadaşların ilgisini çekebilir:  jelastic.com/why
  • Paylaş
1

Gökhan Örün, teşekkürler, ilk fırsatta bunu da deneyip test etmek istiyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3415 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt