Bilmek istediğin her şeye ulaş

Heroku ya da Jelastic gibi sunucu sistemleri evdeki kendi bilgisayarımızda kurup .war dosyaları çalıştırmamız ya da yayın yapmamız mümkün mü?

Nasıl ki; php tabanlı bir web sitesi yayınlamak için evimizde kendi bilgisayarımıza apache kurup bir sunucu gibi çalıştırabiliyoruz, Jelastic benzeri Application Server sisteminin de evdeki bilgisayarımızda çalışması mümkün olabilmeli diye düşünmekteyim.Düzenle
Eğer sadece uygulamayı war yapıp çalıştırayım diyorsan, Tomcat yeterli olur. (tomcat.apache.org/)

Jelastic'i bilmiyorum ama Heroku Linux Containers(lxc) sistemini kullanıyor, bu açık kaynak bir yazılım bilgisayarına Linux kurduktan sonra lxc kullanıp uygulamalarını çalıştırabilirsin. Linux Containers, işletim sisteminin kernelini ortaklaşa kullanarak bir çok sanal bilgisayar oluşturmayı sağlıyor. Bu sanal alanlara container deniyor, sistem kaynaklarını(ram, cpu) da her container için ayrı ayrı dağıtabiliyorsun. (lxc.sourceforge.net/)

Mesela bir container oluşturduktan sonra içerisine Tomcat(veya diğer app serverlarından) kurup uygulamanı çalıştırabilirsin. Başka bir container'a da apache kurarsın vs.

Bu sistem için bir çok alternatif açık kaynak yazılım bulmak mümkün. Örneğin Cloud Front var, bu konuda çok ciddi geliştiriliyor. cloudfoundry.org/
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

830 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt