Bilmek istediğin her şeye ulaş

Herpes (Uçuk) Virüsünün teşhis edilememesi nedeni ile daha tehlikeli sağlık sorunları oluşması muhtemel midir? Açıklayabilir misiniz?

Tedavi edilemeyen Herpes Virüsü bazen başka türlü algılanabilmektedir. Sarılık gibi çeşitli hastalıkların bulaşma yolu olan bu virüsün kendi mikrobik nedenlerinden dolayı (özellikle kadınlarda) başka bir rahatsızlığa dönme ihtimali var mıdır?Düzenle
Herpes'in bir çeşidi olan HPV (Human Papiloma Virus) genital bölgede cinsel ilişki ya da sadece temas yoluyla bulaşabilir. HPV'nin bazı tipleri rahim içi kanserine yol açabilmekte.

Tabi burada şöyle bir durum da var, genital bölgede rahim ağzı dışında olan bölgede bulunan lezyonlarda bu tip bir sorun yok. Ama lezyonlar rahim yolu, ağzı gibi bir bölgede ise (bu genelde cinsel birleşme sonucu bulaşmada ya da uzun süre tedavi edilmeyen lezyonların iyice yayılması sonucu görülür) kanser riski oluşur. Bu hemen olacak bir durum olmamakla birlikte tedavi edilmezse risk çok yüksek.

HPV lezyonları dış bölgede olmadığı zaman kişi tarafından fark edilmeyebilir bazen de lezyonlar gözle görünmeyecek kadar küçüktür. Yıllık smear testi yapılması bu açıdan önemli. HPV tipi de sanırım bu testle tespit ediliyor.

Dünya nufusunun hatırı sayılır bir kısmı bu virüsü taşımakta bu sebeple kolayca kapılabilecek bir virüs. Bağışıklık sistemine bağlı olarak aktif olmadan bulunabiliyor. Bu durumda kanser riski yok. Yıllar sonra bağışıklığın düşmesi gibi bir sebepten aktif olabiliyor. Aktif olduğu zaman siğilimsi lezyonlar görülüyor.

Her durumda HPV'nin her tipi için tedavi önemli çünkü çok hızlı yayılan ve ilerleyen bir hastalık.
  • Paylaş
HSV Tip II, rahim ağzı kanserinin en sık rastlanan etkenidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

465 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt