Bilmek istediğin her şeye ulaş

HES uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Temiz enerji diye bir şey yok. Fotovoltaik panellerin üretimi çok fazla enerji tüketiyor. Keza rüzgar tribünleri üretimi. Bunun için bir de rüzgar lazım. Termik santral zaten hem fosil yakıtları tüketiyor hem de havayı ve doğayı kirletiyor. Türklerin elinde bir nükleer santralin tehlikelerini tartışmayacağız herhalde. HES'ler de uygunsuz planlama nedeniyle suları kurutuyor. Seçim sizin, hangisi diğerinden masum? Masum olan tek şey elektrik enerjisi kullanmamak. Haydi HES'leri eleştirenler bilgisayarlarını ve tv'lerini kapatarak aktivist olmaya başlasınlar...
  • Paylaş
Eleştiren bir belgesele bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
  • Paylaş
PES diyorum
  • Paylaş
Üsttekine ek olara, HES kanalları sudaki yaşamı da öldürüyor; zira o kanallardan santralin sistemine giren suda yaşayan ne varsa, dişliler arasında parçalanarak can veriyor. Balıklarla birlikde bölgedeki balıkçılığı da öldürüyor. Ayrıca sudaki mineral değerlerinin kaybolmasına sebep olduğu için o sudan beslenen topraklarda herhangi bir bitki, özellikle ürün veren bitkiler yetişmesini de engelliyor. HE Santralleri ile ilgili söylenebilecek olan "Kötünün en iyisi" cümlesidir. Zira bu santrallerin kurulacağı alanın özel araştırmalarla seçilmesi, yani "Harcanabilir" bir alan olması gerekmektedir.
  • Paylaş
Aslında dünyaya bakalım. Hes bizim gibi ülkelerde sorun oluyor. Baraj kenarlarında yaşama - orada gelişme- yöreyi bu yönde geliştirme hareketi bu gibi enerji kullanım avantajlarını kısıtlıyor... Aslında gelişmiş ülkelerde hes gelişmenin bir ayağı ya da sonucu... Olay sadece nükleer değil, yani oluşum ülkede yaşama şekliyle alışkanlıklarla doğrudan ilgili... Hukuki boyutta da karşı davalarda devam eden süreçte direk çed rapor onayının iptali söz konusu. Baştan sona birbiriyle alakasızlarla ilgili. Sonuç olarak ülkemizde bir sistem yanlışlıklarla bağlantılı durumlardan oluşuyor diyebiliriz Hes'e mi heslensek, çed'e mi ya da toprağa mı, ekonomik uğraşların tek tipliliğine mi, insanlara mı, uygulamaya mı, değişememeye mi ????
  • Paylaş
Doğal yaşamı katlettiklerini...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

672 Görüntülenme6 Takipçi6 Yanıt