Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hesapladım: Hepimizden kazancımızın %70'i kadar vergi alınıyor. Bu vergi bize yol olarak mı, su mu, elektrik olarak mı dönüyor? En azından %50 daha fazla kazansaydınız daha adil olmaz mıydı?

Hesap çok doğru olmasa da varılan nokta çok doğru. yol su elektrik zaten ücretsiz değil ayrıca bunları kullandığımız içinde vergi alınıyor :))  öyle sanıyorum ki vatandaş olmanın en pahalı olduğu ülkeyiz. sadece vatandaş olarak bile oldukça fazla vergi ödüyoruz ama karşılık olarak aldığımız hizmetler hem pahalı hem yine aşırı vergili. normal de bu kadar vergi olan ülkelerde şiddetli göç oluyor biz bu yolu hiç düşünmüyoruz asıl tuhaf olan bu.
  • Paylaş
3

Devil979, Hesap doğru: İşveren bizim adımıza maaşımızın %30'unu ödüyor.Kalan %40'ını ise biz ÖTV, KDV vs... olarak ödüyoruz. Tüm vergileri hesapladığımızda maaşımızın %70'i ediyor.

Hakan, Maaş üzerinden yapmış olman yanlış zaten üstad. Şöyle ki maaş kesintilerinin bir çoğu vergi degil. Benim kast ettiğim reel ekonomideki vergiler. Ki usulsüz beyanların olmadığını varsayarsak Bu oran karın %53 kadardir. Ama ana fikir olarak çok haklısın.

Devil979, Evet, hesap hatasını kabul etmeliyim sanırım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

525 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt