Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hesaplama yapmadan matematik öğrenilebilir mi (aritmetik sonrası konular, fonksiyonlar, istatistik gibi)?

Kağıt üzerinde yaptığımız işlemleri bilgisayarlar çok daha hızlı yapıyorlar. Bir soruyu ifade edip kağıt üzerine dönmeden bilgisayar ile çözmek, kullanmaktan bahsediyorum.Düzenle
Bu konuda bildiğim kadarıyla yakın bir zamanda ilkokulda hesap makinesi kullanılmasına izin verilip verilmemesi ile ilgili bir tartışma sürüyordu.Sonuçlar benim düşüncemi kısmen değiştirdi. Japonya'da ilkokulda hesap makinesi kullanılması yasak ve ilkokul boyunca aldıkları sonuçlar İngiltere'den daha olumlu. Her iki ülkenin de gelişmiş olduğunu ve eğitimi ekonomik açıdan fonlamakta bir sorun olmadığını düşünürsek, hesap yapmanın bize katkısı olduğunu düşünmek makul. Tabi, bunu teknoloji düşmanlığına dönüştürüp, kafadan hesap yapmayı kutsamamak veya gerekli. Ayrıca çocuk bilgisayar yardımıyla problem çözmeyi de öğrenmeli bu da oldukça zor; çoğu zaman basit programlar yazmayı bilmeyi gerektiriyor. Ama, şunu da unutmamak gerek bence vinçlerimiz var ama yine de spor salonunda ağırlık kaldırıyoruz.
  • Paylaş
2

Gökhan Çancılar

Böyle bir TED konuşması izledim. Benim demek istediğim de buna benzer. Ben matematik öğreneyim ve bu bilgileri programlamada kullanayım. Yani olasılıkla ilgili bir konuyu olasılık bilgim ile çözeyim ama bunun hesaparını bilgisayar üstlensin. Sonuçta bazı konularda sayfalarca çözüm gerektiren konular olabiliyor. Temel aritmetik ve hesaplama bilgim olduğuna göre bunun ötesinde hesaplama yapmayayım, bunu zaten en iyi ve hızlı şekilde bilgisayarlar yapıyor.

Bir de işin diğer yönü benim amacım matematik öğrenmek değil, algoritma geliştirirken matematiksel konuları uygulamak. Mesela 3 boyutlu nesneleri döndürmek için matrisleri kullanayım. Ama kağıt üzerinde çözümünü yapamasam da olur.

Gökhan Çancılar, ted.com/talks/conrad_wolfram_teaching_kids_real_math_with_computers

Aynı işlemleri excel, matlab gibi bir yazılıma programlarsanız daha iyi bile öğrenebilirsiniz.
  • Paylaş
7

Gökhan Çancılar, Peki öğrenimde nasıl bir yol izlemeliyim? Matematiği öğrenmek için, soyut matematik kitapları öneriyorlar. Excel güzel bir araç. Ama kitaplar hep sınava yani soru çözmeye yönelik.

Şaman, Öncelikle bir kalkülüs kitabı alınıp ileri seviye için temeller öğrenilmelidir (Kalkülüs (Latince calculus saymak ya da hesap yapmak için kullanılan çakıl taşı anlamına gelir), matematiğin bir alt dalı olan matematiksel analizin giriş kısmıdır. Üniversite eğitiminde, özellikle mühendislik ve fen fakültesi öğrencilerine, ilk senede öğretilen dersin de adıdır. Fonksiyon, limit, türev, integral, diziler, seriler vb. konuları içerir. Kalkülüs, cebir, trigonometri ve analitik geometri konularının üzerine inşa edilmiştir.) Ardından ihtiyaç ne tarafaysa o tarafa gidilmelidir.

Gökhan Çancılar, Teşekkürler Şaman abi. Şimdi ben aritmetik düzeyinde bilgi sahibiyim. Calculus değil de pre calculus bana daha uygun olmaz mı? Logaritma, köklü sayılar, denklemler bunları hep unutmuş durumdayım. Keza fonksiyonlar da öyle.

Benim amacım aslında programcılar için matematik tarzı bir yönelim. Yani logaritmanın ne olduğunu bileyim ama ben hesaplamayayım. Normalde 9 % 3 = 0 bunu matematiksel olarak bilmyordum ama programlamada kullanıyorum.

Yani deftere yazmadan yazı yazmaya çalışıyorum. Yazıyı klavyede yazıyorum diyelim :)

Şaman, Valla bu durumda benim aklıma sadece lise matematik kitapları geliyor. Zaten lise seviyesindeki matematik bilgisi de çoğu problemin üstesinden gelmene yetecektir. Matematiği içselleştirebilmek için ne yazık ki mutlaka alıştırma yapmak gerekecek ama o problemleri küçük programcıklara çözdürmek de yeterli alıştırmayı sağlayacak hatta nasıl daha efektif programlanacakları konusunda bilgini de arttıracaktır. Deftere işlemleri yazmak gibi bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum...

Ceyhun Çakar, Logaritmanın ne olduğunu bilmek önemli zaten. Bilgisayar öncesi zamanda da kimse hesaplamıyordu. Cetvel denilen tablolar kullanılıyorlardı. Mod'da karşılaştığınız durumla yani programlamaya ait kavramlarının kökeninin matematiksel olduğuyla sürekli karşılaşacaksınız. Örneğin nesne temelde kümedir (tabi bir miktar değiştirilmiş hali). Bunun nedeni programlama temelde matematiktir (Daha doğrusu mühendisliği, programcılık ile matematik arasında ilişki kimya ile kimya mühendisliği arasındaki ilişkiye benzer). Tabi matematiğin bir bölümü. Matematikten uzak durarak ortalama bir programcı olabilirsin. Ama matematiğin belirlediği (kullandıklarının anlamlarına da ihtiyaç duyulan) bir sınırı aşamazsın. Örneğin kullandığın mod operatörü için kriptologlar neden asal sayıları tercih eder.

Ceyhun Çakaridefix.com/kitap/yapay-zeka-nasil-olustu... bu tip bir kitaba bakabilirsin. Eğlenceli. Ayrıca çok kalın ama matematik ile programcılık arasındaki illişkiyi iyi anlatan popüler bir kitap var. Girişirmisin bilmem.Ama sonuna kadar okumuşsan programcılığı ve matematiği seviyorsun demektir. idefix.com/kitap/godel-escher-bach-bir-e...

Gökhan Çancılar, İkinci kitap gerçekten okumaya değer görünüyor. Teşekkürler

Bahsetmiş olduğunuz video 'da temelde fonksiyon oluşturabilme yetisinden bahsettiğini düşünüyorum. ben, 4-20mA olarak gelen veriyi 0-100 arasında doğru orantılı şekilde almak istediğimde, bunun hesaplaması her işlem için zor olacaktır. Ama siz bilgisayara şunu öğrettiğinizde ((x-4) /16) *100 bu işlemi çok daha basit şekilde çözümleyecektir ama bu fonksiyonu oluştarabilme yetisi nasıl kazanılır. Bunu bende çok merak etmekteyim.
  • Paylaş
Genellikle belirttiğiniz konular hesaplama gerektiren konular olduğundan özellikle hesaplamaya ağırlık verseniz iyi olur . Hesaplamadan çekinmeyin biraz fazla prtaikle karşınızda duracak hesaplama yoktur bence
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

453 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt