Bilmek istediğin her şeye ulaş

Heteroseksüel olmadığınızı nerden anlarsınız? Cinsel yönelimi olduğuna karar veren bir birey heteroseksüel olmadığını keşfederek mi yoksa en baştan bilerek mi kendini tanıyor?

Bir kadın sorup bana yönlendirmiş. Doğrusunu isterseniz birkaç sene öncesine kadar sorunun yanıtını ben de bilmiyordum. Günün birinde homoseksüel bir arkadaşım olayı bana açıkladı. Cinsel eğilim fallik dönemin sonu yani 5-6 yaşında fark ediliyor. Ben bunu sadece erkekler açısından biliyorum, kadınlarda durum farklı olabilir (psikolojik olarak aslında olmaması lazım, cinselliğin belirlendiği fallik dönem her iki cinste de aynı yaşlarda son buluyor) Bu arayı okuyarak öğrendim ama arkadaşım 5 yaşındayken eğilimini fark etmiş olduğunu söylemişti. Muhtemelen heteroseksüel bir insan çoğunluk gibi davrandığından, anormal bir görünüm olmuyor ve durumu fark etmiyor ama homoseksüel bir erkek çocuk o yaşlarda ne erkeklerle ne de kızlarla oynuyor, sadece bir kenara oturup erkek çocuklarını seyrediyor. Sonradan ben de düşündüm o yaşlarda ne yapıyordum diye. O zamanlar babam maden mühendisi olup Soma'daki o korkunç kömür madeninde çalıştığından Maden köyünde oturuyorduk. Ben her gün köyün kızlarından birini elinden tutup eve getirirdim :) Ufacık çocuktuk tabii ama çok yaramazca şeyler yapmıyorduk sanırım, en fenası doktorculuk olmalı... Arkadaşımın haklı olduğuna karar verdim sonuçta, tabii merak bu; diğer eşcinsel arkadaşlarıma da sordum ve durum aynıydı. Şimdi, erkek eşcinselliğinde hormon dengesindeki farklılıkların buna yol açtığını biliyoruz, kadınlarda hormonel mekanizmanın nasıl işlediğini doğrusu bilmiyorum.

Bu nedenle soruya bence diyerek yanıt vereceğim. Bence insan 5-6 yaşında eşcinsel olduğunu fark etmemişse eşcinsel değildir, Sonradan eşcinsel olmaya karar verenlerde bu bence seçim meselesi. Tabii bir de yine erkekler için testosteron, östrojen salgıları dengeli olabiliyor ve bu durumda bir erkeği Türk toplumu eşcinsel olmaya itebiliyor. Erkek dünyasında yerini bulamayan düşük testosteronlu adam homoseksüelliği seçmek zorunda kalabiliyor. Zaten efemine olduğu için erkekler ciddiye almıyor kadınlar da çekici bulmuyor adamın cinselliği yaşayabilmek için başka şansı kalmıyor.

Eğer kadınlarda da eşcinsellik cinsel eğilim ise yani seçim değil ise onlarda da fazla olan testosteron en azından erkeklerdeki gibi yüzde fazlaca kıllanmaya neden olmalıdır. Bu durum zaten menopoz sonrası kadınlarda olan bir şey ki o yaşlarda zaten östrojen üretimi azalır ve testosteron üretimi artar. Eğer testosteron fazlası yoksa bence sadece bir seçim olacaktır. Lütfen yanlış anlaşılmasın, ben sadece seçim olduğundan kişinin seçtiği cinselliği yaşamaması gerektiğini falan düşünmüyorum. Zaten bence cinselliği kişi, seçiminde olduğu gibi yaşayamazsa, bir yığın hastalığa neden olabilir.
  • Paylaş
**
dünyanın bir çok ülkesinde heteroseksüellik hegomonyası varlığını en ırkçı söylemlerle "bütün ötekiler benim" ifadesine veryansın sürdürebilmekte...
**
teorik vurgu esas alınacak olursa, eşcinsel bir bireyin kendi cinsel yönelimini (ki tercih değil yönelimdir çünkü tercih kendi isteğiniz doğrultusunda değişkenlik gösterebilen, yönelim ise çocukluk veya ergenlik döneminde spontane gelişebilen bir durumdur. ) sorgularken çoğu zaman hedefe heteroluğu alarak eşcinselliğini hetero üzerinden sorgulamaya başlıyor bu bir tür ön yargılardan kurtulamama veya korku kültüründen kaynaklı bastırılmışlık duygusu mudur bunun tam olarak adı nedir adına ne denmelidir bilemiyorum.
**
Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim bir gerçek var ki birey veya bireylerin cinsel yönelimine "sapkın/lık" deme cüretini gösterenlerin kabala/pazar düşüncelerini ahmakça bulmaktan zerrece çekinmemişimdir.
**
Sözün özü;
Bazı heterolar (genelleme yapmıyorum) kendi cinsel kimliklerini sorgulama ihtiyacı duymazken "o senin cinsel tercihin" gay/bana avamlığı ve ayarsız norm kalıplarında eçcinselleri ve eşcinsel yaklaşımları yok sayarlar.
  • Paylaş
13

Şaman, Çok güzel yazmışsın yalnız homofobların suçunu tüm heterolara atmamak lazım. Dengeli bir hetero homoseksüelleri hele hele önyargılarla hiç yargılamaz, onlarla da aynı heterolarla olabildiği gibi arkadaş olabilir. Homoseksüellere karşı en vahşi davrananlar yine homofob olan sözde heterolardır. Homofob bilindiği üzere homoseksüel korkusu değil, kişinin kendinden bile gizlemeye çalıştığı kendi homoseksüelliği nedeniyle diğer homoseksüellere düşman olmasıdır. Kısaca homoseksüellere düşmanca davrananlar yine homoseksüellerin arasından çıkar. Tamam kendilerini ne kendilerine ne de dış dünyaya homoseksüel olarak lanse etmezler ama içlerindeki hormonlar kendileriyle hemfikir değildir. Biliyorum kısır döngü oldu, homofobların homofob olmasından dengeli heterolar sorumlu değildir.

Devrim Deniz Bardakcı, ..peki hocam (genelleme yapmadığım düşüncesiyle) sizin gibi saygın heteroları tenzihen sürç-ü lisan ettimse affola ;):)

Devrim Deniz Bardakcı, ..alt yorum "layk" butonu olaydı ah olaydı ne güzel olurdu :)

Şaman, Bak seen, yeni geldi hemen yorumlara layk istiyor, biz yıllardır istiyoruz hatta artık site sahipleriyle eski arkadaş sayılırız, yapmıyorlar ama bir yazmayı dene bence, belki yaparlar. O saygınlık kısmını pek anlayamadım :) sürç-i lisan yok tabii ki. Beyin fırtınası yapıyoruz. :) Tartışmaya davet ettim :)

Taylan Dağlı, Devrim hanım gözü kara paylaşımlarınıza güvenimden EŞCİNSELMİSİNİZ ?? sorusuna.........

Devrim Deniz Bardakcı, ..peki,
^HAYYAM^
diliyle desemki size
"ben ne görüyorsam oyum! Ya siz, ne görünüyorsanız o musunuz?" 😉

Şaman, Şimdi her insanın içinde iki cinsiyetin de hormonları mevcut, kadınlar ne ister, erkekler nelerden hoşlanır gibi şeyler sorabiliyorsak eşcinsellerle de neden ilgilenmeyelim? Karşı cins hakkında soru sormamız tamam, hemcinslerimiz hakkında soru sormamız da tamam peki bize, karşı cinsten daha yakın kendi cinsimizden biraz uzak olan aradaki cinsiyet hakkında soru sormamız neden garip oluyor?

Taylan Dağlı, Tuzaksal cevabınız tarafımdan anlaşılmadı net cevap konuşurmusunuz :)

Devrim Deniz Bardakcı, ..oy ben ölem :D len Taylan oğlan ergen misiniz nesiniz leee... az biraz englan'ın olduğu fikrinden hallice şöyle yazam da sen bildiğin gibi anla
**
I am an Allevi Homoseksual Negro
I am an Atheist Travesty Mohican
I am a Laz from Dersim, i am a Kurd from Lazistan
I am a Piygmy from Berlin, i am a German from Congo
**
(..Taylan oğul, yeryüzü ve gökyüzündeki tüm renkler benimdur ben yeryüzü ve gökyüzündeki tüm renklerimdur dolayısıylan benim dengemi bozma)

Taylan Dağlı, Tamam be ne kızıyonuz ama yinede tuzaksal cevaplar verip susuyosunuz :)

Devrim Deniz Bardakcı, Ben, sen dilinde susarım... sen ben dilinde konuşursun. EŞCİNSEL'im ya da EŞCİNSEL değilim desem, NAZIM'ca bir üslupta "bu gün cumaymış yarın cumartesiymiş çoğum gitmişte azım kalmış ellere nesi?" hicazı veya mecazı ya da cinası 😄
Madde 1)
Hayatı kütük/leme yaşamayan beşer'sem nefes aldığım şu anı şaşar/ayak flu yaşamam NET'lik anlayışından kasıt her ne menem'sem..
Madde 2 bulunamadığı hallerde
Madde 1 hükmolunur şayet bilinir'sem..
^MAVİ^
her ne kadar soğuk bir renk olarak görülmüşse de yakıcı bir güzelliğe sahiptir. 😉

Jawair Chaker's, Kelime akışı o vurgular bu kurgulama şahane gerisi bahabe hacııııı :) kız son noktayı koydu rengi belli yaneee geriye susmaktan gayrı ne kalmış :)))))))

Devrim Deniz Bardakcı, ..KIZ değil KADIN demelisiniz ;)

Hetero olmadığımı kıvrak zekamdan karşıt cinsime duyduğum dandini bostane duygusallık duymadığım duygularımdan anlardım :) ukalalığı bıraktım hoca kızmayın sorunuz sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele alınsa kayda değer olumlu sonuçlar çıkarılabilir kaçmak çare değil çare başı dik durabilmektir ben eşcinselim haklarımla varım bana dayatılmak istenen hetero anlayışa aykırı bi insanım diyebilmelidir. Başkaca ben buyum değişemem dönüşemem ağırlını koymalı arkadaş sağlam durabilmeli ayağını toprağa bas bulutlardan sana fayda yok ;)
  • Paylaş
46

Güzin Turhan, Sen ayagini bu konuda saglam yere basabildin mi :)

Jawair Chaker's, Taytay yapoyorum baayen Çayanovski :) :)

Jawair Chaker's, Taytay yapıyorum :) :) :)

Güzin Turhan, Cayanizm akimini nasilda cayakowski yaptn ya onu bunu gecte taytay nasil yapiliyor :))-

Jawair Chaker's, İki kaşık daldıralım bi tas keşküle bu sorunun çözümü üzerinde yoğunlaşalım yaneee :D

Jawair Chaker's, Yorumumu beğenmemişsiniz bile ama keşkül yeme teklifim halen geçerli her an cayabilirim de haaaa :)

Güzin Turhan, Keskulude hc sevmem :) hem niye keskul yiyerek bu knuya yogunlasioruz :s

Jawair Chaker's, Sutlaça ne dersin şölee mis gibi pirinççikleri bolcana ;)

Güzin Turhan, Sütlu tatlilarla mi aran iyi bu arada hep bi tasa mi 2 kasik daldircaz ayri ayri taslar olsa :)

Jawair Chaker's, Cepte papel cıbır :) :)

Güzin Turhan, Son yorumu biraz daha acabilir misiniz?

Jawair Chaker's, Usta fenomenim burda olaydı anlardı :) imüğümde kuş cıvıltıları var meteliğe kurşun atsam geçmez geceden :) :) :) :)

Güzin Turhan, Aman ozaman kalsin :)

Jawair Chaker's, ama sutlaç dedik bolcana pirinçcikler nolcak :(

Güzin Turhan, Allahm sen beni kuzu tandir ceviren eli bonkör olanina denk getir amin :))

Jawair Chaker's, Ha bide ebemden kalan bi çift yamalı çorapla anamın teneke yüzüğü var razıysan gel benimle :) :) :) :)

Güzin Turhan, Olayi tamamen kiracada bagladn ya ::)))

Güzin Turhan, Sevginin karin doyurdugunu hc görmedm :)))

Jawair Chaker's, Seviyosan git elini tut bence halay çekin oldu oldu olmadı bi çay içeriz :) :) :) :) :)

Güzin Turhan, Ömrüm halayla cayla gecti ya :D

Devrim Deniz Bardakcı, KADINLARI GÜLDÜREBİLEN ERKEKLERİ SEVERİM 😀
ek: siz kimsiniz şirin oğlan dilleri şeker oğlan size kızmak istiyorum lakin kızamıyorum şebek oğlan 😉
bkz: Tandırda can çekişen hayvan kavurması, süt ve süt türevi muhabbetleriniz olmasaymış iyiymiş.. midem ağzımda raks ediyor !! 😛

Güzin Turhan, Peki devrim hanim halay ve cay hakknda ne dusunuyorsunuz :)

Jawair Chaker's, Amanın boww hoca vegandı değilllll :(

Güzin Turhan, Siz vejeteryan deglmsnz cevahir bey :)

Jawair Chaker's, Bi insan eti yemedim çay gzeli :D

Güzin Turhan, Bende et hastasiyim cevahir bey :)) bu arada cay gazeli ne? Bu arada isminz sislideki avmyı hatirlatio ve icim aciyor :(

Taylan Dağlı, Cebahirrrrrrr bu soruyuda sabote ettiniz ya kardeşim yani pess :))))))))))

Devrim Deniz Bardakcı, ..bende sorunun sabote edildiği algısı oluşmadı Taylan. Olayı çöp/çatan mevzusuna bağlamayın sizin içinize büyük baba kaçmış zahar 😜 Ne güzel işte gençler gırgır şamata sohbet muhabbet ediyor 😉 Güzin, halay çekmenizin ve çay içmenizin hiç bir sakıncası yoktur 😊😊

Jawair Chaker's, Cevahir abi Cevahir benim adım Cebahir değil ebabil :D

Jawair Chaker's, Devrim hocaaaa sizi sevdim sımsıkısıkısıkı:) takipçinizim evelallah :) :) :) :)

Güzin Turhan, Sakinca babnda sormadim :) halay ve cay önemli kavramlar mi bunu kastettm :)

Jawair Chaker's, Önemliki sakıncası yok diyo çaktırma 😉

Jawair Chaker's, Bebek yüzü ikonlarını şimdi keşkettim bak 😈😈😈

Güzin Turhan, Peki ayni kaptan yemek yemek :)))

Jawair Chaker's, Cep delik cepken bak onu hiç sorma be kızım o hepten yok gibi bi şee ☺☺

Güzin Turhan, Malesef yemek isi yatti desenize :)))

Güzin Turhan, Kizm ne demek oluyor cevahir bey :@

Jawair Chaker's, Benim çay çeşme oralet soruya kanat takıp uçurmuşlar 😔

Güzin Turhan, Hangi soruya :))

Jawair Chaker's, Halay çeken çay içen sorum yok mu ha işte o soruyu kanadı yoluk huma kuşuna döndermişler 😡

Güzin Turhan, Iyi olmus :))

Şaman, .Cevahir ben senle aynı kaptan sütlaç yerim kanka, bu ne kasıntıriksmiş yav. sütlaç be alt tarafı hafiften yanmış olsa de fena olmaz hani

Güzin Turhan, Bana mi kasintirik diyosunuz siz??

Şaman, Size dermiyim, sitemizin gülü Güzin hanımcığım, sadece durum kasintirik olmuş, ne varmış yahu aynı tastan aşure yemekte... Şantiyedeki işçiyle bile yerim ben...

Güzin Turhan, Tamam 3umuz bulusalim siz ayni kaptan yiyin ben ayri kaptan olur mu :))

Şaman, Tabii ki ama aynı kaptan aşure yiyebilecek kadar bile samimi hissetmiyorsanız neden buluşuyoruz ki?

Bir psikolog olarak ben Şaman beyin yaptığı yorumu ayakta alkışlıyorum. Her yönüne değinerek açıklama yapmış olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Şaman, Uzman takdiri :) Hocam teşekkür ederim :)

Sorunun ilk ağızdan muhatabı Devrim in en doğru cevapları verebileceğine inanıyorum. Benim bu konuda söyleyebileceğim bişey yok konuya vakıf değilim ;)
  • Paylaş
3

Devrim Deniz Bardakcı, ..diye haykırdı adam :) uygun bir zaman diliminde tabii ki Heteroseksüel olmak ya da olmamak konusunu irdeleyici iki çift kelam ederim :)

Şaman, Bence homofob olmayan herkesin bu konuda sarf edebilecek birçok lafı vardır. Sonuçta herkes kendi cinselliğinin bilincinde ve diğerleriyle bu bilinçle empati kurabilir, tabii homofob olmamak önkoşul :)

Devrim Deniz Bardakcı, ..DEVRİM alt yorumunuzu 👍👍

Paylaştığım linkteki filmde cevapları ve daha fazlası var.
inploid.com/view/? Url=http%3a%2f%2ffilmi...
  • Paylaş