Bilmek istediğin her şeye ulaş

Üzerinde hiçbir üretim bilgisi bulunmayan bir power supply'in (bilgisayar değil). Kaç ampere kadar akım verdiği ya da watt bilgisini nasıl bulabiliriz?

Güç Kaynakları _? Düzenle
Teknik bir cevap vermek gerekirse evinizde ölçü aleti yoksa bilebilmeniz mümkün değil çünkü bir de teknik bilgi gerekecek.

Yine de yazayım yaklaşık olarak ve yapacağınızı.

Elinizdeki pc trafosu olduğuna göre 300W bir PS tir.

Elinize her hangi bir direnç ( yüksek watt taşıyabilecek bir direnç mümkünse reosta) alın PS ın 5 ve 12 V luk çıkışları vardır oralara sırayla bağlayın bir ucunu diğer ucunuda amper metre üzerine seri bağlantı ile şaseye girin. Çektiği akımı ölçün. Diyelim 5 amper bir akım ölçümü yaptınız. Güç = akım x volt olduğuna göre 5 voltluk pinden. G= 5 x 5 = 25W alabiliyorken 12v luk pin için bu rakam 5 x 12 = 60 watt olacaktır. Sonra elinizdeki direnç değerini yukarıdaki verilere göre oranlayarak 12 volt için lazım gelecek direnç değerini bulun. Tekrar ölçüm yapın maksimum gücü böyle bulursunuz ama genelde PS LER 250-300 WATT'tır.
  • Paylaş
Bilgisayar değil ifadesi ne anlama geliyor? Eğer elinde bir bilgisayar (PC) power supply'i (PS) varsa vereceği maksimum gücü bulmanız çok zor çünkü, PC PSlerinin birden çok cıkışı olur. Anakart soketi ve dış beslemeler 3.3V, 5V ve 12V değerlerinde değisir. Bunlarin hepsinin guclerini toplaman gerekiyor. Bunun yerine calisir durumdayken çektigi güce bakarsan daha dogru ölçüm alabilirsin.

Ayrıca çok dikkat etmen gereken bir konu daha var. Çıkışlara direnç bağlayarak ölçüm yapmak istiyorsan ölçüm yapmayı planladığın güce dayanabilecek dirençler alman gerekiyor. Piyasadan aldığın küçük dirençler 2W 'a kadar dayanır. Yüksek güç durumunda yanar ve kısa devre olur. Bu durumda istenmeyen durumlar yaşanabilir.
  • Paylaş
1

Hakan, teşekkürler, benim atladığım önemi bir noktaya parmak basmışsınız. yazımı edit edeyim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

186 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları