Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hiç birşeyin olmadığını düşünen kişi de bir şeyi düşünüyorsa, hiç birşeyi düşünmenin olasılığı nedir ?

Hiçbirşey diye bir şey yoktur aslında düşünmek demek aklında herhangi birşeyi oluşturmaktır olasılığı sorarsan %0 diyebilirm.
  • Paylaş
3

Ibrahim Baliç, Evet zaten mantıkta orada; "hiçbirşey diye birşeyin olmayışını anlayabilmek". Bunu anladığın zaman insan, hiç birşeyin olmayışını düşünemediğini anlamış oluyor ki insan beynin o anda mantıksal döngüde hataya düşüyor = ))

Redeye, Bu durumda büyük patlama öncesinde hiçbir şey yoktu diyemeyiz ya da diğer bir deyişle hep bir şey vardır. Ama bu durumda olasılığı olmayan bir şeyi düşünmüş de oluyoruz. Sadece biz düşündüğümüz için olan şeyler de olduğuna göre düşünmekle olasılığı olmayanı oldurabiliyor muyuz?

Ibrahim Baliç, Yani mantık olarak sorgulamanızdoğru lâkin birşeylerin var oluş sebebleri sadece bizim düşüncemiz veya algımız değil. Mesela, Madde gerçektir düşünmesenizde varlığını hissedebilirsiniz. fakat buradaki sorgulama soyut bir kavram olan bilgiden geliyor. mantık olarak insan düşünce sisteminde hiç birşeyin olmayışını düşünemiyor/hayaledemiyor. Yani hiçbirşeyin olmayışını düşünmekte aslında bize "hiçlik" bilgimizden kaynaklanıyor.

Hiç bir şeyi düşünmenin olasılığı her şeyi bir anda düşünmenin olasılığına eşit bence ;)
  • Paylaş
2

Ibrahim Baliç, "herşey"den diye bahsederek sadece "bilgidiklerimiz" ile sınırlayarak konuşursak olasılığı yüksek giibi geliyor herşeyi düşünmenin. ama hiç birşeyin olamayışını düşünmek gerçekten büyük bir mauamma. sonucunda ne olabileceğini kestiremiyorum.

Mehmet Hilmi Tutumlu, varlığı ve yokluğu yaratanın allah olduğuna inandığım için öyle söyledim, hiç bir şeyi düşünmemek, her şeyi bilmeye eş değer ve o da tanrıdır gibi gibi ;)