Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hiç programlama dili bilmeyen biri, Android platformunda uygulama ve oyun yapmak için hangi aşamaları geçmelidir?

Android'e geliştirmeye başlamak ve ilk "Merhaba Dünya" uygulamanızı yapmanız için aşağıdaki soruda verdiğim cevaptaki adımları uygulayabilirsiniz;

inploid.com/t/android-uygulamasi-gelistirmek-icin-hangi-programlari-yuklemeliyim/

Tahmini olarak 2-3 günde ilk uygulamanızı yazıp telefonunuza yükleyip deneyebilirsiniz. Benim tavsiyem önce kendinize bir hedef uygulama fikri bulun ve bunu Android markete yükleyeceğiniz tarihi de belirleyin, bu şekilde çok daha hızlı ilerler ve yaptığınız işten zevk alırsınız.

Ben de Android'e önce 2-3 hafta basit birkaç deneme yaptıktan sonra direk WhoNear (whonear.me) uygulamasını geliştirmeye başlayarak girdim ve bugün uygulamaya eklediğim değişikliler 50.000'den fazla kişiye ulaşıyor bu da beni her zaman daha fazla öğrenmeye ve kendimi daha fazla geliştirmeme teşvik ediyor.

Umarım siz de aynı şeyleri yaşarsınız :)
  • Paylaş
1

Ersen Tekin, Kullanıcı sayısı ciddi anlamda iyiymiş. Tebrik ederim.

Öncelikle Java öğrenmenizi ve ardından Andorid 4 veya buna benzer bir kitabı alarak Android üzerine uygulama geliştirmeyi öğreniniz. Bu süreçte, oyun geliştirme ile ilgili bilgi edinirseniz sizin içinde çok faydalı olur. Oyun geliştirmek, diğer uygulamalara benzemez.

Google Play Store'da veya IPhone App Store'da gördüğünüz basit gibi gözüken ve 1/2M satış rakamı yakalamış oyunların yapımı, emin olun tahmin ettiğinizden çok daha zor ve maliyetlidir.

Eğer bende bir oyun yapıyım 1.99$'dan koyarım 2M satarım sonraki ömrümüde paramı sayarak geçiririm fikri ile yola çıkıyorsanız, iyi düşünün derim. Çünkü bu düşündüğünüzü Android'i geliştiren ekipteki yazılımcılarda düşünebilir ve onlar da 1/2M dolar kazanmıyorlar. Peki, neden yapmıyorlar?

Yola çıkmadan önce, bu tür soruları cevaplarsanız, projenizde hedeflerinizi daha realist olarak belirleyebilirsiniz.

Başarılar dilerim.
  • Paylaş
Kotlin ile Android Eğitim Seti bularak sıfırdan başlamak.
Ama en azından mantığını bilmen işini çok kolaylaştırırdı.
  • Paylaş
Okulunda okumak lazım.
Ben 2001'de mezun olduğumda çok niyetlenmiştim, ama gitmedim, şimdi belki de Diablo 4'dü kodluyor olabilirdim.

fullsail.edu/

Deiğim gibi "mektebinde okumak" lazım. Seçebileceğin bölümler arasında "Bilgisayar Animasyon" "Oyun Sanatı" ve "Oyun Geliştirme" var. Ki bunların Bachelor's Degree olduğu düşünülürse, bir oyun programcısı olmak için sadece bu aşamayı geçmek yeter bence.
  • Paylaş
Burada sıfırdan bir anlatım var:
kilobolt.com/game-development-tutorial.html

Fakat 0 bilgi ile çok zor.
  • Paylaş
Programlama dili ogrenin, mantigini ogrenin yani nasil bu isler oluyor. Yani bi kod nasil calisir falan gibi seyleride ogrenin. Oncelikle java ogrenin denebilir cunku androidin ana dili java. Fakat tabiki baska dilde de yazmaniz mumkun C/C++, Python vb. Bir cok populer dil zaten C benzeri dillerdir. Yani birine asinaysaniz otekinide kolay ogrenirsiniz. Her ne kadar java ile yazilmissa da sistem mesela linux kerneli uzerine insaa edilmistir. Yani mimarisini dahi bilmeniz gerek en azindan biraz.
  • Paylaş
Öncelikle hiç programlama dili bilmemeyi,

Ondan sonra ise IDE ve SDK kullanmayı bilmemeyi geçmeli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

20475 Görüntülenme16 Takipçi7 Yanıt