Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hiç tanımadığınız bir kişiye kan bağışında bulundunuz mu?

Tanımadığınız bir kişi için kan aranıyorken yaptığınız bir bağış da olabilir; kan aranıyor ilanı olmadan ve kime verileceğini bilmeden gidip hastanede ya da Kızılay kan toplama merkezinde kan vermiş de olabilirsiniz.Düzenle
Bulunmadım, kanser geçmişi olan kişilerden kan alınmıyor zaten doktorum da önemiyordu zamanında. Ancak 250 ml kanın nelere kâdir olduğu yüzlerce kez gördüm özellikle kemoterapi hastalarında ilaç alırken kan yıkımı denilen olay olduğunda, bu tedavinin yarım kalması demekle eş değer kan değerlerinin biran evvel düzelmesi lazım ki vücut o ağır kemoterapik ilaçları alsın. Ama o 250ml kan öyle zor bulunuyor ki, düşünün Türk kanı denilen A+ bile bulunmuyor bazen bırakın diğer grupları. Kan vericisi ve donörlerle tanıştım, o dönem üniversitelerde kan toplulukları vardı sınava girmeyip donör olmaya gelenler oluyordu ve görüyordum hastanelerde tedavim sırasında. Kan veremiyor olsam da hala insanlara kan bulmasında yardım etmeye çalışıyorum.
 • Paylaş
Evet senede bir kez giderim ve kan veririm Kızılay kan toplama merkezine. Kime gider bilmiyorum ama umudum verdiğim kanların bir kişi kurtarmasına yarar diye.
 • Paylaş
Kullandığım ilaçlar sebebiyle kan bağışında bulunamadım bu güne kadar, ama mümkün olsaydı hiç çekinmeden bağışlardım.
Sanırım sorunun asıl amacı, bağışta bulunacağımız kişinin kişiliği ile ilgili (Sadece tahmin yürütüyorum, zira Kızılay'a yapılan bağışlarda erkek hasta kullanmasın, 55 yaş üstü ihtiyaç sahibine verilmesin vs gibi notlar ekleme şansınız yok)
Seri katil dahi olsa her insanın yaşama hakkı vardır, dolayısıyla kime bağışlayacağımı bu bağlamda umursamam.

Bu arada ne kadar kişiye ulaşır bilmiyorum ama bir arkadaşım için ilik aramaktayız ve burada paylaşmak aklıma gelmemişti, hazır fırsatını bulmuşken onu da paylaşmak istiyorum.

Aşur Şilan KARACA ile aynı iliği taşıyor olabilirsiniz.
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesine giderek Şilan için kan örneği verebiirsiniz.

İrtibat: SEVİM KARACA 0538 600 23 18
 • Paylaş
Şuana kadar yaklaşık 10 kere kızılaya bağışta bulundum kime gidiyor kan bilmiyorum ama mesaj geliyor ihtiyaç sahibine ulaşmıştır diye işte o mutluluk yetiyor < 3
 • Paylaş
Kan bankalarında Standart olarak kan alımı yapıldığı zamanlarda Kan verdim kime kulladıklarını bilmiyorum, sayılır mı?

bildiğim tanıdığım 3 kişiye kan verdim.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Kan bankası tabii ki sayılır. Soru soran kişi olarak neticede ben de bir insanım. Detay kısmında kendi algıma göre 'hastane' ya da 'Kızılay kan toplama merkezi' yazmışım. Neticede adı ne olursa olsun, böylesi yerlerde tanımadığınız kişilere vermiş oluyorsunuz kanınızı.

Bir çok kez verdim, kan bankalarına yılda bir veriyordum ama kan oranımdaki artış yüzünden bu yıl vermedim. Ameliyat olmakta olan bir kaç hastaya tanımadığım halde verdim, sonuçta kan vermek için kullanacak kişiyi tanıyıp tanımamak saçma bence, sonuçta can taşıyoruz... .
 • Paylaş
Kızılay kan toplama merkezine çok kan verdim ve düzenli olarak 3 ayda bir veriyorum. Bence insanlar bukonu da bilinçli olmalılar.
 • Paylaş
İstedim ancak kan değerlerim düşük çıktı : S Bulunamadım.
 • Paylaş
Özellikle 0 RH (-) olan arkadaşlar mutlaka en az yılda 2 defa kan verin çünkü çok az sayıda insanda var.
Kan vermek gerçekten sağlık içinde iyi hem insanlık için yaptığınız en güzel hareketlerden
 • Paylaş
Daha önce hiç kan bağışında bulunmadım. Bunun sebebi daha önce bu konuda bilinçli bir insan olmadığım. Kan vermekten çok korkuyorum ama bu kan bağışında bulunmayacağım demek değil. Bir insanın ölüm korkusu benim kan verme korkumdan önce gelir.
 • Paylaş
Hatırladığım kadarıyla bulunmadım, ama acil bir durumda bilgi gelirse kesinlikle bulunurum. Bu konuda hassasım ve insanların da daha duyarlı olmaları gerekiyor. Kan vermekten iğne korkusu yüzünden uzak durmak, bana göre salt bencillik ama şu ana kadar ne yazık ki bulunamadım.
 • Paylaş
Maalesef :(
 • Paylaş
Malesef bulunmadım
 • Paylaş
Kan vermek isterim
Ama daha kan vermek bana nasip olmadı
Inşallah olur.
 • Paylaş
Daha hiç vermedim kanımın düşüklüğünden dolayı... ama vermek istiyorum ... Bir insanın yasamasına katkıda bulunmak ölçülemez bir duygu olsa gerek
 • Paylaş
Hem kullandığım ilaçlar nedeniyle hemde enjeksiyonların steril olmayacağından endişelendiğim için bulunmadım ama bulunmak isterdim.
 • Paylaş
Yaşım gereği daha bulunmadım fakat kızılaya verilen kanlarda sorduğunuz soruya giriyor sonuçta onlarda yardım için tanımadığımız insanlara veriliyor.
 • Paylaş
Kızılay'a bağışlıyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1093 Görüntülenme21 Takipçi19 Yanıt