Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hiç uyumayan hayvanlar var mıdır?

Hiç uyumayan canlılar içinde karıncalar varmış. Bir de arılar...
Yılanların hiç uyumadıklarını da paylaşmışlar ancak yılanların göz kapakları olmadığı için gözleri açık gözükür. Gözlerini zar şeklinde bir yapı ile örterler bu nedenle hiç uyumuyormuş gibi gözükürler.

Hayvan
  • Paylaş
Kutup bölgesinde küçücük bir kuş var(çalı kuşu). Güneş batıp da sıcaklık bir anda -30,40,50 derecelere düştüğünde, bir dalın üstünde donuyor. Tam anlamıyla kalbi duruyor. Güneş doğduğunda, ilk ışıkları küçücük bedenini ısıttığında, bir mucize gerçekleşiyor, kalbi atıyor ve küçük bir titremeyle tekrar canlanıyor. Velhasıl donmak ve kalbin durması ölmekse, bu kuş uyumuyor :) Onun yerine ölüyor.

Mini mini bir kuş donmuştu,
Pencereme konmuştu,
Aldım onu içeriye,
Cik cik cik cik ötsün diye,
Pır pır ederken canlandı,
Ellerim bak boş kaldı...

Aslında bu şekilde donan birçok hayvan var, kurbağalar, örümcekler, kaplumbağalar, mazı böceği... Kanlarında kışa doğru şeker seviyesini arttırarak ve bazı proteinlerle, donma nedeniyle hücrelerinde kristal oluşumunu ve bunun hücreye zarar vermesini önlüyorlar.. -10 derecede tam manasıyla donan kurbağa, çözülünce 2 günde tamamen normale dönüyor...

Yani, etrafından dolandım sorunun biraz ama, evet uyumayan onun yerine donan hayvanlar var ve çözülünce kaldıkları yerden yaşamaya devam ediyorlar, bazı bilimadamları da bu meseleyi araştırıyor, insan dondurmayı mümkün kılmak için. . .
  • Paylaş
Karınca, arı,milf böceği eklembacaklılardan hiç uyumayan hayvanlara birer örnektir. Yusufçuk kuşunun hiç uyumadığına da bizzat şahit olanlar varmış. Wikipedia'a yazanlar. . .
  • Paylaş
Keşke böyle birşe sözkonusu olabilse, ancak uyumaktan kastın hareketsiz kalmaksa evet bir çok uyumayan hayvan var, yani hic sırt üstü yatıp dinlenen balık gördünüz?

Yani bazı uyumuyormuş gibi görünen hayvanlar aslında uyumak ve uyanmak arasında olan hipnogojik yani yarı uyku formunda kalırlar, bazı hayvanlarsa mesela yunus, önce sol sonra sağ beynini uyutur ve bu şekilde hiç uyumuyormuş gibi görünür
yani uyumayan canlı yoktur.Birde az uyumak var, örneğin zürafalar büyüklüğünüde düşündüğümüzde inanılmaz bir şekilde günde sadece 45 dk uyurlar.
  • Paylaş
Galiba köpekbalıkları uyumuyordu ya çünkü uyursalar ölüyorlardı falan filan
  • Paylaş
Bildiğim kadarıyla köpekbalığı uyumuyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

20699 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Hangi hayvanlar uyumaz?

  • Uyumayan memeli hayvan var mıdır?