Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hidrosefali nedir?

Beyin boşlukları içerisinde aşırı beyin omurilik sıvısı birikmesine hidrosefali denir. Kafa basıncı dengelemek, beyni beslemek, dış etkilere karşı beyni korumak, beynin ileti fonksiyonunu yerine getirmek gibi önemli görevleri olan omurilik sıvısının beyinde belli bir dolaşımı vardır. Beyindeki dört tane havuzcuğu dolaşarak omuriliğe geçen bu sıvı beynin etrafında dolaşır ve çıkıntılar tarafından emilir. Burada eğer damar tıkanıklığı veya emilim yetersizliği söz konusu olursa sıvının birikmesiyle hidrosefali ortaya çıkar. Hidrosefali

Hidrosefali, kafa basıncını artırır. Bebeklerde iki aylıkken ciddi belirtileri görülebilir: Kafa çapının ani büyümesi, huzursuzluk, gözlerin aşağı doğru sarkması gibi. Bu durumda erken teşhisle tedavi mümkündür, hemen bir uzmana danışılmalıdır.
Hidrosefali

Yetişkinlerde hidrosefali durumunda kafa büyümesi görülmez çünkü kemiklerin gelişimleri tamamlanmıştır. Baş ağrısı, fazla uyku, görme sorunları gibi belirtileri vardır. İlerleyen safhası ise komadır.

Tıkanmaya bağlı hastalığın tedavisi cerrahi müdahaledir. Tıkanmanın olduğu noktadaki sıvı ya kalbe ya karın zarına ya da akciğer zarının altına tahliye edilir.
  • Paylaş