Bilmek istediğin her şeye ulaş

Higgs bozonu nedir? Bir anda bu kadar adının duyulmasının nedeni nedir?

Bu konuda çok fazla teknik bilgi mevcut ancak kimse teknik terimlerden pek fazla bir şey anlayamıyor doğal olarak. Ancak; daha yalın bir dille yazılmış bir makale var:
kartalingozunden.com/tanri-parcacigi-higgs-bozonu-nedir

Higgs Bozonu'nun bulunması ile ilgili yapılan resmi açıklamaya (Türkçe olarak) ise buradan ulaşabilirsiniz:
atlas.ch/news/2012/higgsstatementatlas-turkish.pdf

Benim anladığım kadarı ile;

Higgs bozonunu bu kadar önemli kılan ayrıntı, Higgs parçacığı ile çarpışmaya giren kütlesiz parçacıkların çarpışmadan sonra kütle kazanmaları, yani bir anlamda çarpışmadan sonra "meydana gelmeleri".

Ancak; yukarıda linkini verdiğim makalede anlatıldığı üzere "Tanrı Parçacığı" olarak anılmasının sebebi bu özelliği değil, tamamen bir yayın evinin kitaba çarpıcı bir isim vermek istemesi nedeniyledir.

Makaleyi yazan Kartal Yüksel'i de tebrik etmek lazım, açıklayıcı yalın bir dille anlattığı için.

NOT: Bu konuda açılmış diğer soru başlığında Higgs Bozonu ile ilgili bir video'da var:
  • Paylaş
Aslında daha önceden de haber olmuşlardı hatırlıyorum. 3-4 yıl önce kadar. Daha bozunu bulmamışlardı ama haberlerde yer altındaki deney ve çalışmalardan bahsediliyordu. Aralarında Türk mühendis ve fizikçiler de bulunmakta ve baya bir para harcanmış çalışmalar için. Bu çalışmalarında şu konuları araştırıyorlar;
  • Higgs bozonunu bulmak
  • Süpersimetrinin sırrını ortaya çıkarmak
  • Madde ve antimaddeyi anlamak
  • Büyük patlamadan hemen sonra saniyenin binde birindeki sürede ortaya çıkan şartları yeniden yaratamak
Bozon, Peter Higgs tarafından 'tümdengelim' yöntemiyle ortaya çıkarılır (1964 yılında).

Higgs bozonu da kütlenin nasıl kazanıldığını anlamayı sağlayacak. Bazı parçacıkların neden kütlesinin olmadığını anlayacaklarını söylüyorlar. Daha önceden gözlenememiş ve var olması gerektiğine inanıyorlar. Şimdi de yapılan çalışmalar ve deneyler ile bulunmuş, bu nedenle şu sıralar gündem de olan bir konu.

CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi)
  • Paylaş
Higgs bozonu bir maddeye kütle özelliği kazandıran temel bir parçacıktır. Fizikçiler bugüne kadar maddeye kütle özelliğinin nasıl geldiğini açıklayamıyorlardı. Cern'de deneyleri yapılınca çok meşhur oldu. Bu bozonun varlığının ispatı yıllardır fizikçilerin hayalini kurduğu standard modeli tamamlamalarını sağlayacak. Ne işe yarayacak dersen bunu şimdiden görmek zor. Ama mesela 100 sene sonra teleportation mümkün olacaksa bu higgs bozonu kullanılarak olabilir.
  • Paylaş