Bilmek istediğin her şeye ulaş

Higgs Bozonu'na tanrı parçacığı denmesinin sebebi nedir?

Aslında bu sorunun cevabı Higgs bozonu ile ilgili bir başka soruya verilen yanıtta geçiyor:

inploid.com/dialog/146877

  • Paylaş
Higgs bozonu bu yıl bulundu ve bilim alanındaki büyük gelişimlerden biri oldu. Higgs bozonuna neden Tanrı parçacığı denildiğini bende çok merak ettim ve araştırdım nedeni; Araştırmalar sırasında bir bilim adamının ( adını şuan hatırlayamıyorum) sinirlenerek ' God damn particle' demesi ile bu isim ortaya çıkmış. Bu şekilde söyleniyor. Bence daha derin anlamları var bu isimin ama araştırmaktan inanmak daha kolay ..:)
  • Paylaş
1

İmplicit None, Bahsi geçen bilim insanı Leon Lederman. Tek sebep parçacığın gözlenmesinin zor olması ve bu kişinin bu şekilde bir söz etmesi. Bu söz yayımlanamaz dedikleri için de goddamn particle'dan god particle'a dönmüşler. Lederman bu yeni lafı hiç sevmemiş ama insanlar istedikleri bir yöne çekebilecekleri için sevmişler.

Özetle;CERN'deki deneyler bildiğiniz gibi dünyanın oluşum anındaki Bing Bang'ı simule etmek üzer gerçekleştiriliyor. Dinin ve Bilim'in şuan mantık çerçevesinde bunu ispatlayamadığı için bilim adamları CERN deneyine karar vermiştir.

İlk oluşum anında ne oldu, hangi madde bu patlamayı tetikledi. Bu patlama sonucu oluşan enerji, parça, ısı, kimyasal bileşen ne idi? Bu patlamanın sonucu uzay'da ne gibi değişikler oldu? bu ve bunun gibi yüzlerce soruya cevap olacak araştırmaları yürütüyorlar. Şuan anlamlandıramadığımız o bing bang anını gerçekleyen maddenin ne olduğu idi. Din buna Tanrı diyor. Bilim de madem o Tanrı bu da parçacığı diyor.

Notlarım arasında aşağıdaki oluşum sürecini buldum, nerde not aldığımı hatırlamıyorum ama merak edenler için şuan elimdeki veriler aşağıdaki gibidir;

* 0 saniye: Büyük Patlama, enerji yoğunluğu sonsuz, çünkü evren nokta kadar.


* 0,-25 tane sıfır-1 saniye, yani saniyenin trilyonda birinin
trilyonda biri: BHÇ’nin ulaşabileceği en yüksek yoğunluk, nokta
halindeki evren yaklaşık 300 milyon km’ye genişlemiş.


* 0,00001 saniye: Proton ve nötronlar oluşuyor.


* 3 dakika = 180 saniye: Hidrojen ve helyum gibi hafif çekirdekler oluşuyor.


* 380 000 yıl: Elektronlarla birleşen hafif çekirdekler hidrojen ve helyum atomlarını oluşturuyor.


* 200 milyon yıl: Yıldızlar ve gökadalar oluşuyor.


* 9.2 milyar yıl: Güneş sistemi oluşuyor.


* 10 milyar yıl: Dünya’da hayat başlıyor.


* 13.7 milyar yıl: Bugün…

  • Paylaş
Standart model yani kuantum alan teoremi geliştirildiği sırada atom altı parçacıkların modele göre kütlesiz olduğu farkedildi. Aslında çok az da olsa kütleleri vardı ama standart model geliştirilme aşamasında bu çok az kütleyi açıklayamıyordu.
Peter Higgs higgs bozonunu ya ortaya sürerken ya da sürdükten sonra bir açıklamada ondan lanet olasıca parçacık anlamına gelen "God-Damn Particle" olarak bahsetmişti.
Gazetecinin birisi bunu bu şekilde yayınlayamayacağını düşünerek hem de biraz magazinleştirir düşüncesiyle "God-Particle" olarak yazısını yayınlamış ve ipler orada kopmuştur.
  • Paylaş
KAFA AYNI KAFA AYA DA GİTSE İNSAN OĞLUNUN KAFASI HİÇ DEĞİŞMEYECE SANIRIM. ARTIK NE KAFASIYSA :))

Yukarıdaki metni bile isteye büyük yazdım bir nev'i başlık olsun diye. Neden sebep derseniz 1824 yılında dönemin bilim adamı sıfatıyla. Karl Ludwig Harding adındaa bi abi HELİX NEBULA sını keşfediyor. Dünya ya en yakın nebula olan helix nebulası 700 ışık yılı uzaklıkta (215 parsek).


Parsek lafınıda ilk defa duydum satayım dedim :))


Neyse asıl konuya döneyim bu nebula bulununca tam olarak tanımlanamıyor tabii ve bilim çevreleri akıllara zarar bir isim takıyor "EYE OF GOD" yani "TANRININ GÖZÜ" ŞİMDİ İSE BİLİM ADAMLARI BIRAKIN TANRININ GÖZÜ olmasını basit bir uzay bulutsusu (nebula) olarak helix'in ne olduğunu çok iyi biliyor.


Bu TANRI PARÇACIĞI işi de aynı kafanın ürünü. Paça sıkıştım mı sarıl tanrıya nede olsa nsanlar yer. İYİ DE DE BUNU TANRI YER Mİ?


Bu isim takıcı abiler bu kafayı nasıl yapıyor bilmiyorum ama her neyse buna sebep aynısından bende istiyorum, güzel yaptığı çok açık :)

  • Paylaş