Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hikaye yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Hikaye
 • İyi bir hikaye yazmak kolay değildir. Öncelikle hikayenin ne olduğunu söz gelimi uzunluğu veya kısalığını, mekan-kişi-zaman-olay yapısını bilmelisiniz. Genellikle kısa bir tür olduğu için okuyucuyu çekmek istiyorsanız dikkatli yazmalısınız.
 • Hikayede çok derin olaylara dalmamalısınız. Çünkü hikaye kısa bir türdür ve eğer siz olay zincirini iç içe geçirirseniz bunu kısa bir yazın türünde tamamen vermeniz zordur. Tabii uzun hikaye yazacaksanız başka, bu kural biraz daha esnetilebilir. Ama siz mümkün olduğunca yüzeysel tutun.
 • Hikayenizi yazarken anlatıcı bakış açısını nasıl seçeceğiniz önemlidir. Gözlemci bakış açısı mı, birinci şahış bakış açısı mı yoksa Tanrı bakış açısı mı olduğuna dair iyi bir seçim yapmalısınız. Anlatmak istediğiniz hikayeyi kendi başınızdan geçmiş şekilde anlatmakla, sadece gördüklerinizi tarafsız ve hikaye kişisinin siz olmadığınız Tanrı bakış açısı veya gözlemci bakış açısından anlatmak arasında çok fark vardır.
 • Ayrıca teknik olarak sağlam cümleler kurmasını bilmelisiniz. Bazıları öyküyü yazarken cümlede di'li geçmiş zamanı kullanır ve birden miş'li geçmiş zamana geçer. Yani anlatımda zaman kipini istikrarlı ve çelişkisiz kullanın. Bu okur için çok rahatsız edicidir. Mesela:
  "O gün evden sahile doğru yürürken üstü başı toz çamur oldu. Üşümüyordu, içinde ayrılığın dayanılmaz sıcaklığı yüreğini yakıp kavuruyordu. Yıllardığı sevdiği kadın ondan ayrılmış."
 • Hikayeleri asla günlük konuştuğunuz dille yazmayın. Bu artık herkesin bilmesi gereken bir kural ama birçok öğrencimizin hikayeleri böyle yazılıdır:
  "Ahmet Selim'e bakarak ya o beni sevmedi ki dedi. Selim de ona doğru bırak onu dedi. Sonra kantine gidip çay içtiler. Ofise gelip eşyalarını aldılar, ikisi de evine gitti."
Bunlar benim bulabildiklerim. Şimdi de uzmanlarından genel olarak yazma tavsiyelerini dinleyelim:
 • Elmore Leonard
  - Bir kitaba, asla havadan söz ederek başlamayın.
  - Hesapsız ünlem kullanmayın. 100.000 kelimelik bir düz yazıda en fazla iki ya da üç tane ünlem olmalı.
  - “Birdenbire” sözcüğünü asla kullanmayın.
 • Diana Athill
  -
  Cümlelerinizin ritmini kontrol etmek için, yazdıklarınızı sesli bir şekilde kendinize okuyun.
 • Margaret Atwood
  - Uçaklarda yazmak için kurşunkalem kullanın. Tükenmezkalemler akabilir. Peki, ya kurşunkalem de kırılırsa? Kalemi açamazsınız, çünkü uçaklarda kesici alet bulunduramazsınız. O zaman: Yanınıza iki kalem alın.
  - İki kalemin de ucu kırılırsa, metal ya da cam tırnak törpüsüyle ucunu açabilirsiniz. Üzerine yazacak bir şey alın. Kâğıt olabilir. Olmadı, bir tahtanın ya da kolunuzun üzerine de yazabilirsiniz.
  - Bilgisayar kullanıyorsanız, yazdığınız her şeyi yedekleyin.
  - Sırt egzersizleri yapın.
  - Kitabınızı, okuyup fikirlerini söylemeleri için bir ya da iki arkadaşınıza verin. Asla, duygusal ilişki yaşadığınız kişiye vermeyin, tabii ayrılmayı planlamıyorsanız.
  - Ormanın ortasında oturup durmayın. Kaybolduysanız ya da tıkandıysanız, geldiğiniz yoldan geri dönüp başka bir yola girin. Karakteri değiştirin, zamanı değiştirin, açılış sayfasını değiştirin.
 • Jonathan Frenzen
  -
  Okur bir arkadaştır; rakip ya da taraftar değildir.
  -
  Yazarken “Sonra” sözcüğünü kullanmayın. Bunun için “ve” sözcüğü var.
  -
  Çok bariz bir birinci şahıs ağzı kendini karşı konulamaz şekilde ortaya koymadığı takdirde üçüncü ağızdan yazın.
  -
  Bilgiye erişim ücretsiz ve evrensel olduğu için, roman yazarken kapsamlı bir araştırma yapmak da şart oldu.
 • Paylaş
Kesinlikle profesyonel değilim ama kendi tecrübelerimden benim de çıkarımlarım şöyle:
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

11565 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları