Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hindistan ve Pakistan birbirinden neden nefret eder?

Pakistan, 1947 yılında Hindistan Müslüman Birliği önderi Muhammed Ali Cinnah ve beraberindeki Müslümanlar tarafından İngiliz sömürgesinden bağımsızlığını ilan etmişti. Bağımsızlığından günümüze kadar olan sürede ise Hindistan ve Pakistan bir türlü geçinememektedir. Kimi zaman silahlı çatışmalara da dönüşen bu gerginliğin ilki 1948 yılındadır. Sebebi ise, halkının çoğunluğu Müslüman olan, fakat idaresi 1846 yılında İngiltere tarafından bir Hintli Mihraceye verilen Keşmir Bölgesi.

Keşmir Bölgesi, coğrafyanın en bereketli topraklarına sahip, 82.000 mil kare büyüklükteki dağlık toprak parçasıdır. Kuzeyinde Afganistan ve Çin'e, batı ve güneyinde Pakistan'a, doğu ve güneyinde de Hindistan'a komşuluk yapmaktadır.

Pakistan, nüfusun çoğunluğunun Müslümanlar olduğu için Keşmir Emirliği'nin kendisine dahil edilmesini talep etmiştir ve bölgeye asker gönderiminde bulunmuştur. Hemen sonrasında mihrace ise Keşmir'i Hindistan'a dahil ettiğini ilan etmiştir. Bu olaylar 1948 yılında Hindistan ve Pakistan arasında savaş çıkmasına sebebiyet vermiştir. Araya Birleşmiş Milletler'in girmesiyle birlikte ateş-kes sağlanmıştır. Keşmir'in güney kısmı Hindistan'ın Jammu ve Kahsmir eyaleti, kuzey kısmı ise Azadi Kaşmir olarak Pakistan topraklarına katıldı.

Ancak bu durumdan ne Pakistan ne de Hindistan memnun kalmıştı. İki ülkede geri kalan toprakları sürekli olarak birbirlerinden talep ediyorlardı. 1965 yılında Pakistan askerlerinin, Hindistan bölgesine geçmesiyle kısa süreli bir savaş daha meydana geldi. Günümüzde hala Keşmir Sorunu olarak bilinen bu hadise iki ülke arasında devam etmektedir. Türkiye ve Yunanistan arasındaki Kıbrıs Sorunu ile benzerlik taşımaktadır.
  • Paylaş
Hindistan,Pakistan'ın kurulmasından memnun kalmadı çünkü Müslümanların ayrı bir devlet kurmalarını istemiyorlardı.Bugünse Hindistan ve Pakistan arasındaki Keşmir sorunu,iki ülkenin birbirinden hoşlanmamasının sebeplerindendir.
Keşmir, Çin,Hindistan ve Pakistan arasında bir bölgedir.Müslüman Keşmir halkı Hindistan'la bütünleşmek istemediği için iki ülke arasında 1947 ve 1965 yıllarında iki savaş yaşandı.Kaşmir'in üçte ikisi Hindistan,kalan toprakları Pakistan topraklarındadır.

Uluslararası İlişkiler  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1625 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt