Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hindistan'daki halk neden kendi arasında Hintçe konuşmak yerine İngilizce konuşur?

Çok uzun zaman İngiliz sömürgesinde kalmıştır. Sömürge boyunca İngilizce konuşulması baskısı devam etmiştir.Halen eğitim gibi bazı kamu hizmetleri İngilizce verilir. Ve İngilizce resmi dilleri arasında yer alır. İngiliz sömürgesi yalnıız dillerine değil kültürlerine de etki etmiştir.Örneğin İngiliz oyunu olan Kriket sevilir ve oynanır.
  • Paylaş
Aslında bunun çok basit bir sebebi var. Hindistan'da insanlar iki dil öğrenir. Birincisi bulundukları bölgenin dili ( Hindi, Tamil, Telugu, Bengali), diğeri de İngilizce. Birine Hintçe bir şey söylediğinizde, bu onun bölgesel diline bir hakaret olarak algılanıyor. Hintçe'de 400'ü geçen dil ve lehçe vardır ve değişik bölgelerde yaşayan insanların birbirini anlaması çok zordur. Bu nedenle çoğu Hintli aralarında İngilizce konuşmayı tercih eder.

İşte Hindistan'da konuşulan dillerin bir haritası:

Hindistan
  • Paylaş
1

Seda Atadan, çok kez iş nedeni ile bulunduğum Hindistan içinde ayrıca kendi içlerinde yarı hindi yarı İngilizce kullandıkları bir dil geliştirdiklerini söyleyebilirim kendi aralarında buna Hindish diyorlar . yarı İngilizce yarı Hintçe bazı kelimeler İngilizce kullanılıyor örnek; ki-dere Car ? ki-dere = nerede car = araba ve tüm numaraları mutlaka İngilizce olarak telaffuz ediyorlar. pek çok lehçe ve bölgesel dili var olmasına karşın bu değişmemekte olduğunu biliyorum.