Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hinduizmde inek neden kutsal sayılır?

Hinduizm, Hindistan'da yaşayan insanların din ve inançlarına verilen addır. Hinduizmin en belirgin yönü, toplumu kastlara bölmesi ve insanları sınıflara ayırmasıdır.
 1. Brahmanlar (rahipler, din adamları)
 2. Kşatriya (hükümdar sülalesi ve savaşçılar)
 3. Vaisya (tüccar, esnaf, çiftçi)
 4. Sudra (işçiler)
 5. Ayrıca kast sistemine dahil edilmeyen, kast dışı kabul edilen paryalar (dokunulmazlar) vardır.
Kastlar arasındaki ilişkiler sınırlıdır. Ancak aynı kasttan insanlar birbirleriyle evlenebilir veya birlikte yemek yiyebilirler.
Hinduizmde sadece inek değil, bütün canlılara karşı bir saygı ve sevgi vardır. Bu nedenle halkın bir çoğu vejeteryan olarak beslenir. Bunun nedeni canlılara kıyma, yalan söyleme, hırsızlık yapma gibi kötü davranışların Hindistan'da yasaklanmış olmasıdır. Canlılara olan saygılarının başında reenkarnasyona olan inançları gelmektedir. Bütün canlıların ruhları olduğuna inanan Hindular ölümden sonra tekrar dünyaya gelineceğine bir önceki hayatını uygunsuz biçimde geçiren bir ruhun hayvan vücudu içinde yeniden doğabileceğine inanırlar. Bütün hayvanlara büyük saygı gösterirler.

Hinduizm

Hinduizmde inekler uğurlu ve kutsal sayıldığı için saygı görürler. İnekler, tüm kainatın anası olan Devi'nin yani Tanrıça'nın sembolü sayıldığı için, inek ve öküzler caddelerde, alış veriş merkezlerinde veya diledikleri her yerde serbestçe dolaşılabilir. Etinin yenilmesi yasaktır. İneği öldürmek Tanrıyı öldürmek gibi sayılıyor. İneğin diğer bir önemi Hindular için; beş ürünü süt, peynir, tereyağı, dışkı ve idrarını insanlığın yararına sunmasıdır. Dışkı tezek gibi yakacak olarak idrar ise tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu hayvanı kesip bir kerede etini yemektense ürünlerinden daha uzun sürede faydalanmayı kabullenmişlerdir.

Hindularda Tanrı sayısı akıl almaz derecede çoktur. Tanrı Brahma'nın dünyayı meydana getirdiğine inanılır. İneklere tapıyorlar demek yanlış olur.
 • Paylaş
1

Umut Solmaz, çok saçma bence
bir kişi önceki hayatında kötü bir insanmış ceza olarak inek olarak tekrar dünyaya gönderilmiş
varsayalım ki öyle
nsanlar neden kötü bir hayat sürmüş insanın ruhuna saygı göstersin ona tapınsın ki

Eğer dünyada herhangi bir şey kutsalsa onunla beraber tüm canlılar kutsaldır ve Hindular da bunun öğretisini alırlar. İnek tanrılarla bağdaştırılarak kutsallaştırılır ama karınca da reenkarnasyondan dolayı aynı şekilde kutsaldır hatta tüm kötülüklerin anası insanı bile kutsal görürler. Ortalıkta inekler dolaştığından insanlar hep ineği görür ve garipser ama iyi bir Hindu yürürken böceklere basmaktan dahi imtina eder.
 • Paylaş
1

Tamam Ben, Budistlerde çiçeğe bortu bocege çok saygı gösteriyor larmis. Gel gör ki arakanda müslüman ları koyun gibi kestiler yaktılar.hindular inek kestiği için pala ile müslüman doğuyor. Bu nasıl iş.

Geçim sıkıntısının yoğun olduğu bir dönemde inekten birçok geçim öğesinin sağlanması insanlar tarafından ineğin değerli görülmesine sebep olmuşken bazı insanlar tarafından ise kutsal görülmesine sebep olduğunu düşünmekteyim.

İneği kutsal görme durumu sadece hindistan coğrafyasına has bir durum değildi. Kuran'da Musa Peygamberin kavmininden bazı insanların ineği putlaştırması ve Musa Peygamber'in bu zaaf konusunda onları uyardığı anlatılmaktadır. Hinduizm

Böylesi bir durumun evelden beri Hindistan coğrafyasında varlığını sürdürmesinin sebebinin Hindistan'ın yoksuluğunun günümüze kadar sürmesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Yani yoksullukla birlikte yoksulluğun zemin hazırladığı inançları da günümüze taşımış olabilirler.
 • Paylaş
Saygı, kutsallık seviyesine yükseltilmiş Hindistan'da. İneğe saygı duymamak mümkün değil, faydalı bir hayvan. Sadece inek değil, birçok canlı saygı uyandırıyor yaşamları boyunca. Saygısız olan biz insanlarız. Galiba radikal bir şekilde bu saygının sağlanabilmesi için bu soyut kavrama dini bir atmosfer kazandırılmış.
 • Paylaş
Bence sıcak iklimin etkisi
Kafalarına sıcak geçtiğinden ne yaptıklarını bilmiyorlar
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

25049 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Hindistan'da inekler neden kutsaldır?