Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hiperaktivite nedir? Nasıl önüne geçebiliriz?

Hiperaktivite dikkat eksikliği ile de tetiklenen bir rahatsızlıktır. Hiperaktivite yaşadığını düşünen birinin dikkat eksikliğinin de üzerinde durmasını öneririm.

  • Paylaş

Hiperaktivite bir beyin hastalığı olarak düşünülse de Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH) göre Hiperaktif bireylerde kesin bir beyin bozukluğu yoktur.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yani DEHB adı verilen bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmese bile genel olarak; beyindeki mesajları ileten nörotransmiterlerde dengesizlik olduğu varsayılmaktadır.

Önüne geçme konusunda; çeşitli haplar ile kontrol altına alınmaya çalışılsa da kesin bir tedavi yöntemi yoktur.

Eğer böyle bir rahatsızlığınız var ise bu rahatsızlıkla ilgili yeterince bilgi sahibi olduktan sonra haplarla beyninizi uyuşturmak yerine, bu rahatsızlıkla yaşamayı öğrenirsiniz. Dünyada bu rahatsızlığı yaşayan insanların kurdukları dernekler bile var. Hatta bütün bunlardan daha öte bu rahatsızlığın bir avantaj olduğunu düşünen insanlar da mevcut.

  • Paylaş

Bir tür davranım bozukluğunu da denebilir. Çocuk yada bireyin yorulmak nedir bilmeyen hallerine ve gereksiz hareketliliklerinin geneline verilen addır. Önüne geçmek pekte mümkün olmasa da çeşitli ilaçlarla yoğunluk azaltılabilir yahut enerji veren besin maddelerinden uzak durularak hareketliliğin önüne geçebilir. Ancak hiperaktivite zaman içinde dikkat eksikliğine yol açabilir.

  • Paylaş

Mısır, havuç, şekerli gıdalar, bunlardan uzak durulmalı. Tabi derecesine bağlı olarak tıbbi desteğe de ihtiyaç duyulabilir vücudun enerji seviyesini kontrol amaçlı.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

652 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt